Fotometri: llojet dhe funksionimi

fotometër i dritës

Un fotometër Është një mjet themelor në botën e fotografisë dhe astronomisë që na ndihmon të matim intensitetin e dritës. Është si një tru i vogël elektronik që ndodhet në kamerat tona ose që e mbajmë veçmas si një pajisje portative. Termi është formuar me elementet kompozicionale foto- (dritë) dhe -metër (pajisje që përdoret për matje). Aplikimet e fotometrave janë mjaft të rëndësishme në këtë botë.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për një matës të dritës, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Çfarë është një fotometër

fotometër në astronomi

Një fotometër është një instrument që përdoret për të matur intensitetin e dritës. Funksioni i tij kryesor është të përcaktojë sasinë e dritës së disponueshme në një skenë ose nivelin e duhur të ekspozimit për të marrë një foto të ekspozuar siç duhet.

Fotometri përbëhet nga një pajisje që ka një qelizë fotosensitive, në përgjithësi një fotodiodë, e cila është e aftë të zbulojë dritën e rënë. Kjo qelizë e shndërron dritën në një sinjal elektrik, i cili më pas përpunohet dhe shfaqet në shkallën matëse të fotometrit.

Përdorimi i matësit të dritës është thelbësor për fotografët dhe kineastët, pasi ai i lejon ata të marrin rezultate të sakta dhe të qëndrueshme për sa i përket ekspozimit. Duke matur intensitetin e dritës në një skenë, matësi i dritës i ndihmon ata të përcaktojnë kombinimin e duhur të hapjes, shpejtësisë së diafragmës dhe ISO për të arritur ekspozimin e duhur.

Ka lloje të ndryshme fotometrash, si ato të dorës, të integruar në kamera ose të pavarur. Matësit e dritës në dorë janë pajisje portative që përdoren duke i mbajtur afër vendit të ngjarjes për t'u fotografuar. Ne anen tjeter, disa modele kamerash përfshijnë matës të integruar të dritës që matin dritën përmes lenteve dhe ofroni një lexim direkt në pamor ose në ekranin e kamerës.

Aplikime në astronomi

llojet e matësve të ekspozimit

Fotometrat kanë aplikime të rëndësishme edhe në fushën e astronomisë. Në astronomi, studimi i objekteve qiellore dhe fenomeneve astronomike kërkon matje të sakta të dritës nga hapësira.

Fotometrat astronomikë janë instrumente të krijuar posaçërisht për të matur sasinë e dritës së emetuar nga yjet, galaktikat, mjegullnajat dhe objektet e tjera qiellore. Këta matës të dritës zakonisht kanë ndjeshmëri të lartë për të kapur edhe sinjalet më të dobëta të dritës. Këto pajisje përdoren në fusha të ndryshme kërkimore. Për shembull, ato përdoren për të matur shkëlqimin e yjeve dhe galaktikave, të cilat ju lejon të përcaktoni shkëlqimin e tij të brendshëm, distancën dhe parametrat e tjerë të rëndësishëm për të kuptuar strukturën dhe evolucionin e universit.

Ato janë thelbësore në studimin e fenomeneve kalimtare si supernova, shpërthimet e rrezeve gama dhe novat. Duke matur ndryshimet në shkëlqimin nga këto ngjarje, këto pajisje u lejojnë astronomëve të zbulojnë dhe studiojnë këto fenomene, të cilat nga ana tjetër ofrojnë informacion të vlefshëm për proceset astrofizike të përfshira.

Ato përdoren gjithashtu për kërkimin dhe karakterizimin e ekzoplaneteve. Duke matur ndryshimet delikate në shkëlqimin e një ylli të shkaktuar nga një ekzoplanet që kalon përpara tij, fotometrat mund të ndihmojnë në identifikimin dhe studimin e këtyre planetëve të largët.

Llojet e fotometrave

drita e reflektuar

Në thelb ekzistojnë 3 lloje fotometrash: ata që matin dritën e reflektuar, ata që matin dritën e përplasjes dhe ata që mund të matin të dy llojet e dritës.

Fotometër i dritës së reflektuar

Një fotometër i dritës së reflektuar mat dritën e reflektuar nga personi ose objekti që po fotografojmë. Kjo do të thotë se vlera e ekspozimit e dhënë nga matësi i dritës së reflektuar do të varet nga nuanca e objektit, pasi një objekt ose person me një nuancë më të lehtë reflekton më shumë dritë sesa një objekt ose person me një nuancë më të errët. Kjo do të thotë, njerëzit me lëkurë të hapur do t'u japin vlera të ndryshme ekspozimi njerëzve me lëkurë të errët.

fotometër i dritës së incidentit

Ky lloj mat intensitetin e drita aktuale nga skena që bie mbi subjektin, pavarësisht nga objekti apo personi që po fotografojmë dhe na jep vlerën përkatëse të ekspozimit. Kjo do të thotë, nuk ka rëndësi nëse objekti është i bardhë, i zi apo kafe, vlera e ekspozimit që na jep është e njëjtë.

operacion

Ne kemi komentuar tashmë se një fotometër mat dritën (të reflektuar ose incident) dhe na jep vlerat e ekspozimit që në parim janë të sakta për dritën e skenës përballë nesh.

Me matësin e dritës së reflektuar të integruar në kamerën tonë, është e rëndësishme të zgjidhni saktë llojin e matjes që kërkohet për secilën skenë dhe të kuptoni se si të interpretoni rezultatet, pasi ekspozimi i saktë ose i pasaktë i shkrepjes do të varet nga kjo. Këto janë llojet e matjeve që ekzistojnë:

  • Matrica: Ai merr referenca ekspozimi nga pika të ndryshme të shpërndara në kornizë dhe propozon një ekspozim mesatar sipas dritave të ndryshme. Është i përshtatshëm për shumicën e situatave ku kontrasti midis dritës dhe hijes nuk është i dukshëm.
  • I përpiktë: mat saktësisht pikën që tregojmë në skenë, duke u fokusuar në të dhe duke injoruar pjesën tjetër të dritave. Ajo funksionon mirë kur ka një ndryshim të madh në dritë midis qendrës sonë të interesit dhe pjesës tjetër të skenës.
  • I pjesshëm: e ngjashme me spotin, por mbulon më shumë nga imazhi për të vlerësuar ekspozimin.
  • me peshë në qendër: Kryen matje në zonën qendrore të imazhit që i jep përparësi, megjithëse merr parasysh pjesën tjetër të dritave në skenë.

Përsëri, ne duhet të zgjedhim mënyrën e shkrepjes. Nëse zgjedhim modalitetin manual, do të na duhet të rregullojmë vlerat e trekëndëshit të ekspozimit bazuar në atë që na thotë matësi i ekspozimit i integruar i kamerës.

Nëse zgjedhim modalitetin e përparësisë, fotometri do të na japë vlerën e një ndryshoreje tjetër të trekëndëshit të ekspozimit. Nga ana tjetër, nëse zgjedhim modalitetin automatik, kamera do të bëjë çdo rregullim të nevojshëm të shpejtësisë së diafragmës, hapjes dhe ISO sipas dëshirës.

Pasi të jenë zgjedhur mënyra e matjes dhe mënyra e shkrepjes, duhet të interpretojmë matjet e dhëna nga fotometri dhe këtë e bëjmë përmes histogramit. Histogrami na ndihmon të dimë nëse ekspozimi është i saktë. Kjo do të thotë, jo vetëm nëse bëjmë rregullimin e duhur që matja në dritëmatësin të jetë në "0", por edhe nëse mund të interpretojmë saktë ekspozimin që ai na jep, duke marrë në fund një imazh sipas skenës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për fotometrin, veçoritë dhe aplikimet e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.