Liqeni Titicaca

liqen në Peru

El Liqeni Titicaca Ka një masë të madhe uji që mbulon territorin e Perusë dhe Bolivisë, është renditur gjithashtu si liqeni më i lartë në botë, ka ujëra të lundrueshëm, të përshtatshëm për peshkim, dhe ka disa ishuj lundrues të ndërtuar në sipërfaqen e tij, ku ka janë një komunitet i plotë. Njihet gjithashtu si Mar de los Andes.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për liqenin Titicaca, origjinën dhe karakteristikat e tij.

tipare kryesore

Liqeni Titicaca

Liqeni Titicaca është një nga liqenet më mbresëlënës në botë dhe ndodhet në një lartësi prej 3.812 metrash. Për shkak të veçantisë së vendndodhjes së saj gjeografike, ajo ka veçantinë që ndajnë dy vendet e Amerikës Qendrore, prandaj ka 56% e kombësisë peruane dhe 44% e kombësisë boliviane.

Por cilësitë e tij nuk mbarojnë me kaq, sepse kur krahasojmë shtrirjen e tij prej 8.560 kilometrash katrorë me liqenet e tjerë në rajonin e Amerikës Latine, liqeni Titicaca është liqeni i dytë më i madh në këtë territor të gjerë. Dimensionet e tij shtrihen 204 kilometra nga njëra anë në tjetrën, dhe një brez bregdetar prej 1.125 kilometrash kufizohet me sipërfaqen e tij, gjë që e bën atë liqenin më të lartë dhe më të lundrueshëm në botë.

Përveç kësaj, ky liqen i bukur ka më shumë se 42 ishuj në brendësi të tij, më i famshmi prej tyre është Isla del Sol, i cili është më i rëndësishëm se të tjerët, sepse Perandoria e Inkave e ka origjinën në të, kështu që ekspozon një sërë relikesh që ato janë. pjesë e këtij qytetërimi të lashtë dëshmi të ekzistencës. Në ditët e sotme, Popullsia e saj është kryesisht vendase, dhe megjithëse kanë një ndikim të caktuar nga zakonet moderne, ata ruajnë shumicën e traditave të tyre me prejardhje Inka.

Origjina e liqenit Titicaca

vendndodhjen e liqenit Titicaca

Forcat tektonike shkaktohen nga magma në Tokë dhe kjo energji gjeotermale shndërrohet në energji mekanike që shkakton lëvizjen konvektive të pllakave nëntokësore që përbëjnë kontinentet tona. Origjina e liqenit Titicaca është për shkak të këtyre forcave tektonike që shkaktojnë ngritjen e vargmaleve malore lindore dhe perëndimore të Andeve të Amerikës Qendrore. Forca e kësaj lëvizjeje prodhon formimin e pllajave, të cilat janë relieve të larta të sheshta. Kjo pllajë njihet si Meseta de Collao.

Rrafshnalta Collao, e vendosur në një lartësi prej më shumë se 3.000 metra, e mbajti ujin të ngrirë gjatë epokës së akullit, kështu që proceset e depozitimit nuk u zhvilluan. Kjo e lejoi atë të ruante formën dhe thellësinë e tij, kështu që kur ndodhi periudha ndërglaciale, akulli u shkri dhe u bë Liqeni Titicaca, i njohur tani si Liqeni Titicaca.

Klimat gjysmë të thata dhe të thata të pellgjeve intrakaudale të Perusë dhe Bolivisë ndikojnë gjithashtu në kullimin e tyre minimal dhe të ngadaltë, duke kontribuar në qëndrueshmërinë e këtij trupi të madh uji.

Studimet e gjera të sistemit të liqenit të pllajës kanë treguar se liqeni Titicaca është rezultat i evolucionit të një sistemi shumë të lashtë që filloi në epokën e Pleistocenit të Poshtëm, 25,58 deri në 781,000 vjet më parë, dhe kaloi drejt fundit të Pliocenit.

Ndryshimet klimatike që ndodhën gjatë këtyre periudhave, duke filluar nga klimat relativisht të ngrohta në klimat e ftohta dhe të lagështa, ndikuan drejtpërdrejt në ekzistencën dhe madhësinë e liqenit Titicaca dhe liqeneve të tjerë në pllajë. Në të njëjtin fenomen, ultësirat e Cordillera thyhen nga forcat tektonike veri-jug. Më në fund, në Pleistocenin e Poshtëm 2,9 milionë vjet më parë, pas origjinës së liqenit Cabana dhe para ekzistencës së liqenit Baliwan, u formua një luginë e çarë që do të pushtohej nga liqeni madhështor Titicaca.

Klima e liqenit Titicaca

yampupata e ngushtë

Klima e liqenit Titicaca varet nga lartësia e tij, duke qenë një liqen mbi 3.000 metra mbi nivelin e detit, me një diferencë të madhe temperaturash mes ditës dhe natës. Temperaturat mund të arrijnë deri në 25°C gjatë ditës dhe 0°C gjatë natës.

Temperatura mesatare vjetore e liqenit është përcaktuar të jetë 13 ° C. Nga ana e saj, temperatura e sipërfaqes së ujit varion midis 11 dhe 25 gradë Celsius në gusht dhe midis 14 dhe 35 gradë Celsius në mars.

Mund të jetë pak e çuditshme që të jesh në atë lartësi temperatura gjatë ditës është kaq e ngrohtë, dhe kjo ndodh sepse Liqeni Titicaca mund të rregullojë temperaturën sepse thith energjinë diellore gjatë ditës, e cila është në zonën përreth liqenit. Natën, kjo energji rrezatohet, kështu që temperatura nuk është aq e ftohtë sa prisnim.

Hidrologjia

Pjesa më e madhe e ujit në liqenin Titicaca humbet nga avullimi, një fenomen që është më i rëndë në disa zona ku formohen kripëra, sepse mineralet nga liqeni përfshihen përmes lumenjve dhe depozitohen.

Vlerësohet se vetëm 5% e ujit të liqenit derdhet në lumë Desaguadero gjatë sezonit të ujit të lartë, i cili derdhet në liqenin Poopó, i cili është më i kripur se liqeni Titicaca. Uji që rrjedh nga liqeni Titicaca në fakt përfundon në Salar de Coipasa, ku sasia e vogël e ujit avullon shpejt.

Një karakteristikë tjetër e hidrologjisë së tij është se lumenjtë që përbëjnë pellgun e tij hidrologjik janë shumë të shkurtër, duke u identifikuar si lumenjtë kryesorë dhe më të gjatë Ramis, Asangaro dhe Calabaya, nga të cilët Ramis është më i gjati me 283 km.

Rrjedha e degëve është e ulët dhe e parregullt dhe kontributi i tyre përcaktohet nga reshjet sezonale, të cilat ndodhen midis muajve dhjetor dhe mars, ndërsa thatësira ose mungesa e shirave ndodh midis muajve qershor dhe nëntor.

Degët e liqenit Titicaca karakterizohen nga një pjerrësi shumë e lehtë, prandaj sjellja e tyre është gjarpëruese, domethënë sinusale, që do të thotë se nuk ka turbulenca, kjo ndikon në transparencën, llojin e faunës dhe florës që lidhet me sistemin. .

Uji i liqenit Titicaca karakterizohet se është ujë i njelmët dhe nuk ka procedura për të përcaktuar, kontrolluar dhe monitoruar cilësinë e ujit. Në fakt, kampionimi që është kryer është specifik, d.m.th. pjesa më e madhe e sipërfaqes së liqenit nuk është studiuar në këtë kuptim. Megjithatë, bëhet e ditur se ujërat që i përkasin aktualisht gjirit të Punos janë të kontaminuara pasi ujërat e zeza të qytetit derdhen në to pa asnjë trajtim.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për liqenin Titicaca dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.