Liqeni Ness

Dimensionet e Liqenit Ness

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë për legjendën e përbindëshit të Liqeni Ness. Kjo anë ka qenë shënjestra e legjendave të shumta të ekzistencës së monstrave që ka bërë që Skocia të vizitohet ekskluzivisht për të verifikuar ekzistencën e monstrumit të përmendur. Isshtë një trup me ujë të freskët që ndodhet në malësitë e Skocisë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth Loch Ness.

tipare kryesore

Kalaja në liqen

Ky liqen është i rrethuar nga qytetet bregdetare Fort Augustus, Invermoriston, Drumnadrochit, Abriachan, Lochend, Whitebridge, Foyers, Inverfarigaig dhe Dores. Ajo është vizituar shpesh që nga përhapja e një thashethemi që ekziston një përbindësh në këtë liqen. Ka një formë të veçantë krahasuar me liqenet e tjerë pasi është mjaft i gjerë dhe i hollë. Thellësia e tij maksimale është rreth 240 metra, gjë që e bën atë bombën e dytë të thellë në të gjithë Skocinë.

Gjatësia e tij totale është 37 kilometra. Këto dimensione bëjnë të mundur akomodimin e vëllimit më të madh të ujit në të gjithë Britaninë e Madhe. Sipërfaqja është 16 metra mbi nivelin e detit dhe është e pozicionuar përgjatë thyerjes së Great Glen. Ka të dhëna të shumta gjeologjike që thonë se Ky faj është i vjetër 700 milion vjet. Për shkak të ekzistencës së këtij prishje përmes sipërfaqes së liqenit, janë raportuar 1768 tërmete pranë thyerjes nga 1906 deri në 56. Kjo e bën atë një nga liqenet, aktivitet sizmik në të gjithë planetin.

Origjina e Loch Ness daton afërsisht 10.000 vjet më parë. Shtë vlerësuar se është formuar në fund të epokës së fundit të akullit në kohën e Holoceni. Temperatura mesatare e tij është e vendosur në 5.5 gradë celsius. Një nga karakteristikat befasuese e këtij liqeni është se ai nuk ka qenë kurrë i ngrirë. Pavarësisht dimrave të ftohtë në Skoci me temperatura të ngrirjes, dashuria nuk është ngrirë kurrë.

Degët kryesore

Liqeni Ness

Në mënyrë që ajo të akomodojë këtë sasi uji, duhet të ketë mjaft lumenj degë. Këta lumenj janë: Glen Moriston, Lumi Tarff, Foyers River, Farigaig River, Enrick River dhe Coiltie River, si dhe rrjedhjet e Kanalit Kaledonian.

Nëse analizojmë totalin e pellgut mund të shohim se ai mbulon një sipërfaqe prej 1.800 kilometra katrorë dhe është e lidhur me liqenin Oich. Në anën lindore ajo lidhet me një anë tjetër të quajtur Dochfour, e cila më në fund rezulton në lumin Ness që derdhet në dy formacione: Beauly Fjord dhe Moray Fjord. Për ata që nuk e dinë, një fjord nuk është asgjë tjetër përveç një hyrje me gjatësi të mjaftueshme dhe të dukshme që gjenerohet përmes shkrirjes së një akullnaje. Në anët e fjordit të përmendur ju mund të shfaqni shkëmbinjtë që janë formuar si rezultat i një peisazhi të luginës së zhytur.

Një fakt që jo shumë njerëz e dinë është se Brenda Liqenit Ness ndodhet një ishull i vogël artificial i quajtur ishulli i qershisë. Vështirë se dikush di për këtë ishull që është ndërtuar gjatë epokës së hekurit. Ky ishull shumë i vogël qëndron rreth 150 metra larg bregut të jugut dhe fillimisht ishte më i madh. Sidoqoftë, me kalimin e viteve ngritja e nivelit të liqenit e ka bërë ishullin më pak të zbuluar. Kanali i Kaledonisë është shkaku i ngritjes së nivelit të liqenit. Ky kanal është një ndërtim artificial që përfundoi në 1822. Me kalimin e viteve ai është bërë një rrugë e lundrueshme me një gjatësi prej 97 kilometrash nga drejtimi verilindor deri në destinacionin e tij.

Përveç kësaj, që brenda Liqenit Ness gjejmë disa rrënoja të Kështjellës Urquhart. Kjo kala ka një datë që Ajo daton nga shekujt 13 deri në 16 dhe ofron vizita vizuale për vizitorët e saj.

Flora dhe fauna e Loch Ness

Foto përbindësh

Para se të vazhdojmë të flasim për përbindëshin, ne do të përmendim florën dhe faunën që është provuar se ekzistojnë. Ky liqen dallohet për të patur shumë pak florë në ujërat e tij për shkak të ngritjes dhe rënies së niveleve të ujit. Duke qenë mjaft e thellë vetëm disa metra nga bregu dhe të kesh pak faunë brenda është ajo që e bën atë mjaft të varfër.

Edhe pse biodiversiteti i tij nuk është shumë interesant, ne mund të gjejmë lloje të tilla si ngjala evropiane, pike evropiane, bli i zakonshëm, lloje të ndryshme të salmonit, llambat e përroit dhe lloje të tjera.

Ajo që mund të nxjerrim në pah përveç biodiversitetit të saj të pakët është se ujërat e këtij liqeni nuk janë aspak të pastër dhe transparent. Përkundrazi, ajo ka një dukshmëri shumë të ulët për shkak të faktit se toka e saj ka një përmbajtje të lartë të torfe dhe të gjithë rrethinës. Kjo torfe është e lartë në karbon dhe është ajo që njerëzit thonë se fsheh përbindëshin e madh të Loch Ness.

Legjenda e përbindëshit të Liqenit Ness

Përbindësh Loch Ness

Dhe është se legjenda e përbindëshit të Liqenit Ness është ruajtur brez pas brezi. Legjenda thotë se ekziston një krijesë detare me një madhësi të madhe dhe qafë të gjatë që mbetet misteriozisht në ujëra dhe që shumë pak njerëz kanë qenë në gjendje ta vëzhgojnë pasi ajo shfaqet vetëm herë pas here. Ajo që mendohet është se ky përbindësh i madh po fshihet nën sasinë e madhe të torfe që ekziston në fund të liqenit.

Duke mos qenë në gjendje të kemi kontakt të drejtpërdrejtë me speciet specifike nuk dihet nëse është armiqësor ose nëse mund të jetë në gjendje të dëmtojë një qenie njerëzore. Asgjë nuk dihet për sjelljen e tyre, ushqimin, madhësinë e vërtetë dhe ndonjë karakteristikë tjetër fizike. Kjo e panjohur bën që një numër i madh njerëzish të vizitojnë liqenin ndër vite, madje edhe sot.

Karakteristikat e vetme të njohura të këtij përbindëshi janë ngjyrosja e saj jeshile dhe një qafë dhe me atë me gjatësi të madhe. Ka shumë që e krahasojnë atë me një brachiosaurus, por me dimensione më të vogla të trupit, padyshim. Ekzistenca e këtij përbindëshi apo jo do të shihet me kalimin e kohës.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Loch Ness.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.