Plutoni: kuriozitete dhe fakte që nuk i dinit

planet xhuxh

Plutoni është një planet xhuxh i vendosur në sistemin diellor, në rajonin e njohur si Brezi Kuiper, përtej orbitës së Neptunit. I zbuluar në vitin 1930 nga Clyde Tombaugh, Plutoni ka qenë subjekt i interesit dhe polemikave të mëdha për shkak të madhësisë së tij relativisht të vogël dhe orbitës së veçantë. Janë të shumta kuriozitete dhe fakte rreth Plutonit që mund të mos e keni ditur.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë kuriozitetet dhe faktet kryesore për Plutonin që nuk i keni ditur.

tipare kryesore

Plutoni

Një nga karakteristikat më të dukshme të Plutonit është madhësia e tij. Me një diametër të përafërt prej rreth 2,370 kilometrash, Plutoni është dukshëm më i vogël se planetët tradicionalë në sistemin diellor. Në fakt, madhësia e saj është e krahasueshme me atë të disa hënave të planetëve të tjerë, siç është hëna e Tokës, e cila çoi në riklasifikimin e saj si planet xhuxh në vitin 2006 nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik.

Një tipar tjetër i dukshëm është orbita e tij eliptike dhe e pjerrët. Ndryshe nga orbitat më rrethore dhe të rreshtuara të planetëve të brendshëm dhe të jashtëm, orbita e Plutonit është shumë eliptike dhe e anuar ndjeshëm në raport me rrafshin orbital të planetëve kryesorë. Kjo do të thotë se në periudha të caktuara, Plutoni është më afër Diellit sesa Neptuni, i cili ka ndodhur për herë të fundit midis 1979 dhe 1999.

Për më tepër, Plutoni ka një hënë të njohur si Charon, e cila është mjaft e madhe sa që disa shkencëtarë e konsiderojnë atë një sistem binar dhe jo një planet dhe hënën e tij. Ky sistem binar është i veçantë për shkak të madhësisë dhe afërsisë relative, duke e bërë atë një objekt studimi magjepsës për shkencëtarët.

Përbërja e Plutonit është gjithashtu një objekt interesi. Besohet se përbëhet kryesisht nga shkëmbi dhe akulli, me një sipërfaqe e mbuluar nga një shtresë akulli e përbërë nga metani, azoti dhe monoksidi i karbonit. Megjithatë, përbërja e tij e saktë dhe prania e veçorive të mundshme gjeologjike mbeten tema të kërkimit aktiv.

Kuriozitete dhe fakte rreth Plutonit

planeti pluton

Plutoni është shumë i vogël

Diametri i Plutonit arrin 2.368 kilometra, me një marzh gabimi rreth 20 kilometra. Për më tepër, orbita e saj karakterizohet nga ekscentriciteti, prirja dhe një natyrë e përgjithshme e veçantë.

Ka një orbitë të çuditshme, ekscentrike, të prirur dhe të çuditshme

Ndër të gjithë planetët në sistemin diellor, Plutoni ka orbitën më ekscentrike dhe shfaq një prirje të konsiderueshme, duke rezultuar në një afërsi të rastësishme me Diellin që tejkalon edhe atë të Neptunit. Natyra e veçantë e kësaj orbite ka ngjallur shumë kuriozitet, pasi konsiderohet si një nga orbitat më enigmatike dhe kapriçioze nga të gjitha orbitat e njohura. Në veçanti, është i vetmi planet xhuxh që ka një atmosferë.

Ka atmosferë

Periheli i Plutonit, pika më e afërt me Diellin, zbulon një gjendje të gaztë dhe helmuese të atmosferës së tij të hollë, e cila është e dëmshme për jetën e njeriut. Përkundrazi, gjatë fazës së tij afelion, Kur Plutoni është më i largët nga Dielli, kjo atmosferë ngrin dhe zbret në sipërfaqe në formën e borës delikate.

Shpejtësia e rrotullimit është shumë e ngadaltë

Pavarësisht se është klasifikuar si një planet xhuxh, Plutoni ka një periudhë jashtëzakonisht të gjatë rrotullimi, duke u renditur si i dyti më i gjatë në të gjithë sistemin diellor, i tejkaluar vetëm nga Venusi.

Planeti në fjalë Duhen gjithsej 6 ditë, 9 orë e 17 minuta për të kryer një rrotullim të plotë në boshtin e tij. Kjo kohëzgjatje e tejkalon qartë ciklin 24-orësh të vëzhguar në Tokë, por duhet theksuar se nuk është aspak si Venusi, së cilës i duhen 243 ditë marramendëse për të kryer një rrotullim të vetëm.

Jupiteri ka dallimin se ka ciklin më të shpejtë të rrotullimit midis të gjithë planetëve, duke kryer një rrotullim në vetëm 10 orë. Nga ana tjetër, Plutoni rrotullohet në drejtim të kundërt.

Rrotullimi i Plutonit është i kundërt

Rrotullimi i Plutonit ndryshon nga ai i Tokës, duke rezultuar në një fenomen unik në të cilin Dielli duket se lind në perëndim dhe perëndon në lindje. Në mënyrë të ngjashme, Venusi dhe Urani ndajnë këtë karakteristikë unike. Konkretisht, drita merr pesë orë për të arritur këto trupa qiellorë.

Drita kërkon 5 orë për të mbërritur

Një fakt i njohur gjerësisht për Plutonin është distanca e tij e konsiderueshme nga Toka. Megjithatë, ajo që mund t'ju habisë është se kjo hapësirë ​​e madhe kërkon afërsisht pesë orë që rrezet e diellit të udhëtojnë për ta arritur atë.

Energjisë rrezatuese të emetuar nga Dielli i duhen vetëm tetë minuta për të udhëtuar dhe për të arritur në planetin tonë. Për më tepër, dikur konsiderohej trupi qiellor më i ftohtë në sistemin tonë diellor.

Ai konsiderohej planeti më i ftohtë në sistemin diellor

Pas klasifikimit të tij si një planet (tani i riklasifikuar si një planet xhuxh), Plutoni fitoi dallimin e të qenit trupi qiellor më i ftohtë në sistemin tonë diellor, me temperatura deri në -240 gradë, një pozicion që me siguri e meriton. Temperatura më e ulët e dokumentuar ndonjëherë në planetin tonë arriti në -89,2 gradë në hapësirën e ngrirë të Antarktidës.

Plutoni mban një temperaturë mesatare prej -229 gradë, një kontrast i fortë me 15 gradë relativisht të butë të Tokës. Përveç kësaj, një fenomen i jashtëzakonshëm ndodh në Pluton, ku yjet janë të dukshëm edhe gjatë orëve të ditës.

Ju mund të shihni yjet gjatë ditës

Errësira e qiellit të Plutonit është aq intensive sa që edhe gjatë ditës yjet brenda tij mund të zbulohen lehtësisht. Megjithatë, edhe pse nuk është e vetmja gjë interesante që mund të shihni nëse shikoni lart. Me Charon, hënën më të madhe të Plutonit, shumë afër dhe me orbitën e saj unike, mund të dëshmoni praninë e vazhdueshme të këtij sateliti në qiellin e planetit. Por është e rëndësishme të theksohet se Është gjithmonë e dukshme nga e njëjta anë. Për më tepër, Plutonit i duhen afërsisht dyqind e pesëdhjetë vjet për të përfunduar një orbitë rreth Diellit.

Duhen 248 vjet për të rrotulluar diellin

Nga të gjithë planetët në sistemin diellor, Plutoni ka periudhën më të gjatë të orbitës anësore, që kërkon 248 vjet, 197 ditë dhe 5,5 orë marramendëse për të përfunduar udhëtimin e saj.

Diferenca e madhe midis kohës që i duhet Tokës për të përfunduar një orbitë të plotë, 365 ditë, dhe objektit të paidentifikuar në fjalë bëhet evident kur i krahasojmë ato. Spekulimet sugjerojnë se ky objekt mund të ketë origjinën si një satelit endacak i Neptunit.

Mendohet se ka qenë një satelit i Neptunit.

Edhe pse nuk ka marrëveshje universale, ka astronomë që besojnë se Plutoni e kishte origjinën si një satelit i Neptunit, por arriti të çlirohej nga ndikimi i tij gravitacional dhe Ajo përfundimisht krijoi orbitën e saj rreth Diellit. Qasja është shumë e besueshme dhe logjike, pasi ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me Tritonin, i njohur gjerësisht si një nga satelitët më të njohur të Neptunit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kuriozitetet dhe të dhënat më interesante rreth Plutonit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.