Kultura e Luginës së Indusit e adaptuar ndaj ndryshimeve klimatike

Imazh - Yogaenred.com

Njerëzimi gjithmonë ka dashur të krahasojë situatën e tij personale me atë të të tjerëve në mënyrë që të marrë masat e nevojshme për të shmangur problemet. Ne po bëjmë diçka të ngjashme tani në lidhje me ndryshimin e klimës. Ne duam të dimë se si kulturat e lashta u përshtatën ndryshimeve të ndryshme që kanë ndodhur në klimë në mënyrë që të dimë se çfarë duhet të bëjmë dhe si.

Gjithashtu. Kultura e Luginës së Indusit, një civilizim që jetoi nga 3000 në 1300 para Krishtit në Indinë e sotme veriperëndimore, Ai i rezistoi ndryshimit të klimës duke u përshtatur sa mundi dhe i dinte rrethanat e reja që iu paraqitën.

Vendbanimet e dikurshme njerëzore ishin afër burimeve të ujit; Jo më kot, lëngu i çmuar është shumë i nevojshëm, jo ​​vetëm për të qëndruar i hidratuar, por edhe për të qenë në gjendje të kultivohet. Kështu, në Holocenin e hershëm civilizimi Indus ishte vendosur në afërsi të Kotla Dahar, një liqen i thellë që i lejoi ata të kishin një hyrje të rregullt dhe të vazhdueshme të reshjeve, të cilat për shkak të vendndodhjes së tij do të kishin qenë mbi të gjitha musone.

Gjatë periudhës 2200-2000 a. C., niveli i ujit të Kotla Dahar u ul progresivisht si rezultat i dobësimit të musonit siç zbulohet nga shënimet e speleotemave (depozitat e mineraleve në shpella) në Oman dhe Indinë verilindore. Sidoqoftë, ata vazhduan atje.

Kulturë indo

Imazhi - eAnswers.com

Dr Cameron Petrie nga Divizioni i Arkeologjisë në Universitetin e Kembrixhit tha:

Në vend që të detyrohemi të intensifikojmë ose diversifikojmë praktikat e jetesës në përgjigje të ndryshimit të klimës, ne kemi prova të përdorimit të melit, orizit dhe bishtajoreve tropikale në fazat para-urbane dhe urbane të civilizimit Indus. Kjo dëshmi sugjeron që popullatat lokale ishin adaptuar mirë për të jetuar në kushte të ndryshme dhe të ndryshueshme mjedisore para zhvillimit të qendrave urbane dhe se këto adaptime ishin të dobishme kur përballeshin me ndryshime në mjedisin lokal.

Për më shumë informacion, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.