Kufiri i Roche

Ku është kufiri i Roche

Sateliti ynë, Hëna, ndodhet në një distancë mesatare prej 384.400 kilometra nga Toka. Çdo vit largohet 3,4 centimetra. Kjo do të thotë që me kalimin e miliona viteve hëna mund të pushojë së qeni sateliti ynë. Çfarë do të ndodhte nëse skenari do të ishte e kundërta? Kjo do të thotë, nëse hëna do të afrohej pak më afër planetit tonë çdo vit. Ky fakt njihet si Kufiri i Roche. Cili është ky kufiri i Roche?

Në këtë artikull ne shpjegojmë gjithçka në lidhje me të.

Nëse hëna do t’i afrohej planetit tonë

Kufiri i Roche

Së pari, duhet përmendur se kjo është krejt fiktive. Hëna nuk ka se si t’i afrohet planetit tonë, kështu që e gjitha është një hamendje. Në fakt, në realitet, hëna do të vazhdojë të lëvizë gjithnjë e më larg nga Toka çdo vit. Le të kthehemi në kohën kur planeti ynë ishte ende i formuar rishtas dhe orbita që kishte sateliti ynë ishte më afër se ajo aktuale. Në këtë kohë distanca midis planetit dhe satelitit ishte më e vogël. Përveç kësaj, Toka rrotullohej në vetvete në një mënyrë më të shpejtë. Ditët ishin të gjata vetëm gjashtë orë, dhe hënës iu deshën vetëm 17 ditë për të përfunduar orbitën e saj.

Graviteti i ushtruar nga planeti ynë në hënë është përgjegjës për ngadalësimin e rrotullimit të saj. Në të njëjtën kohë, graviteti i ushtruar nga hëna në planetin tonë është ai që ka ngadalësuar rrotullimin. Për këtë arsye, sot ditët në Tokë janë të gjata 24 orë. Duke qëndruar në momentin këndor të një sistemi, është hëna që është larguar prej nesh për të kompensuar.

Ruajtja e momentit këndor është një gjë e rëndësishme për tu ruajtur në të dy drejtimet. Nëse hënës i duhet më shumë se një ditë për të orbituar, efekti do të jetë i njëjtë me atë që shohim këtu. Kjo është, rrotullimi i planetit ngadalësohet dhe sateliti largohet për ta kompensuar atë. Sidoqoftë, nëse hëna rrotullohet më shpejt në vetvete ajo do të prodhojë efektin e kundërt: rrotullimi i planetit do të përshpejtohet, ditët do të zgjasin më pak kohë dhe sateliti do të afrohet edhe më shumë për të kompensuar.

Efektet e gravitetit në kufirin e Roche

Kufiri i Roche

Për ta kuptuar këtë, duhet të dimë se forca e gravitetit bëhet më e ndërlikuar nëse afrohemi mjaftueshëm. Ekziston një pikë ku të gjitha bashkëveprimet gravitacionale përkojnë. Ky kufi njihet si kufiri i Roche. Bëhet fjalë për efektin që ka një objekt kur mbështetet nga graviteti i tij. Në këtë rast, ne po flasim për hënën. Nëse hëna i afrohet aq shumë një objekti tjetër që graviteti mund të përfundojë duke e deformuar dhe shkatërruar atë. Ky kufi i Roche vlen edhe për yjet, asteroide, planetët dhe satelitët.

Distanca e saktë varet nga masa, madhësia dhe dendësia e të dy objekteve. Për shembull, kufiri i Roche midis Tokës dhe hënës është 9.500 kilometra. Kjo merret parasysh duke trajtuar hënën e përbashkët nga ajo e ngurtë. Ky kufi do të thotë se, Nëse sateliti ynë do të ishte 9500 kilometra ose më pak larg, graviteti i planetit tonë do të merrte të vetën. Si pasojë, hëna do të kthehej në një unazë fragmentesh materiali, duke u copëtuar plotësisht. Materialet do të vazhdonin të rrotulloheshin rreth Tokës derisa të përfundonin duke rënë për shkak të efektit të gravitetit në sipërfaqe. Këto pjesë të materialit mund të quhen meteoritë.

Nëse një kometë do të ishte në një distancë më pak se 18000 kilometra nga toka, ajo do të përfundonte dhe do të shkatërrohej nga efekti i gravitetit. Dielli është i aftë të bëjë të njëjtin efekt, por me një distancë shumë më të madhe. Kjo është për shkak të madhësisë së diellit krahasuar me planetin tonë. Sa më e madhe të jetë madhësia e një objekti, aq më e madhe është forca e gravitetit. Kjo nuk është vetëm një teori, por shkatërrimi i satelitëve nga planetët e tyre është diçka që do të ndodhë në Sistem diellor. Shembulli më i njohur për këtë është ai i Phobos, një satelit që po rrotullohet rreth e qark planeti Mars dhe se e bën këtë me një shpejtësi më të shpejtë se planeti në vetvete.

Brenda kufirit të Roche, është graviteti i objektit më të vogël që nuk mund ta mbajë strukturën e vet së bashku. Prandaj, ndërsa objekti i afrohet kufirit të selisë së Roche më i prekur nga forca e gravitetit të planetit. Kur të kalojë këtë kufi disa miliona vjet nga tani, sateliti do të bëhet një unazë fragmentesh që rrotullohen rreth Marsit. Sapo të gjitha fragmentet të jenë në orbitë për një kohë, ato do të fillojnë të precipitojnë në sipërfaqen e planetit.

Një shembull tjetër i një objekti që mund të jetë afër kufirit të Roche, megjithëse jo aq i njohur, është Triton, sateliti më i madh në planet. Neptun. Pak a shumë vlerësohet se në rreth 3600 miliardë vjet dy gjëra mund të ndodhin ndërsa ky satelit i afrohet kufirit të Roche: mund të bjerë në atmosferën e planetit ku do të shpërbëhet ose do të bëhet një grup fragmentesh materialesh të ngjashme me unazën që ka planeti Saturni.

Kufiri i Roche dhe njerëzit

Triton

Mund të na drejtohet pyetja: pse planeti ynë nuk na shkatërron me gravitetin e tij duke marrë parasysh që jemi brenda kufirit të Roche? Edhe pse është e mundur që mund të jetë logjike, ajo ka një përgjigje mjaft të thjeshtë. Graviteti mban trupat e të gjitha gjallesave së bashku në sipërfaqen e planetit.

Ky efekt është vështirë se ka kuptim kur krahasohet me lidhjet kimike që mbajnë një trup së bashku si një e tërë. Për shembull, kjo forcë e mbajtur nga lidhjet kimike në trupin tonë është shumë më e fortë se forca e gravitetit. Në fakt, graviteti është një nga forcat shumë të dobëta brenda të gjitha forcave në univers. Do të ishte e nevojshme një pikë ku graviteti vepron intensivisht, të tilla si në a vrimë e zezë sikur për ta bërë kufirin e Roche të aftë për të kapërcyer forcat që mbajnë trupat tanë të bashkuar.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth kufirit të Roche.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.