Ku ra meteori që zhduku dinosaurët?

ku ra meteori që zhduku dinosaurët

Zhdukja e dinosaurëve ndodhi afërsisht 66 milionë vjet më parë kur asteroidi i njohur si "Chicxulub" u përplas me Tokën, duke shkaktuar zhdukjen e specieve të shumta. Megjithatë, vendndodhja e saktë e goditjes dhe fati i mbetjeve të këtij objekti kolosal qiellor mbeten një mister. Shumë njerëz pyesin veten ku ra meteori që zhduku dinosaurët.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se ku ra meteori që zhduku dinosaurët dhe karakteristikat e tij.

Asteroid Chicxulub

meteorit i madh

Sipas Universitetit të Kilit, ndikimi i asteroidit shkaktoi një ngjarje katastrofike të shkatërrimit në masë në Tokë, me një energji ekuivalente me 50.000 herë më shumë se të gjithë arsenalin bërthamor ekzistues.

Madhësia e ndikimit ishte vërtet e jashtëzakonshme, me vlerësime që e vendosin diametrin e saj midis 12 dhe 15 kilometrave, dhe disa kërkime madje spekulonin se mund të kishte arritur një 80 kilometra mahnitëse. Shpejtësia me të cilën u përplas me Tokën ishte po aq befasuese, duke udhëtuar me një shpejtësi prej 20 kilometrash në sekondë, e barabartë me një shpejtësi mahnitëse 59 herë më të madhe se ajo e zërit.

Ardhja e kësaj ngjarje katastrofike rezultoi në zhdukjen e afërsisht 75% të krijesave të lashta, duke lënë asgjë përveç mbetjeve të tyre të fosilizuara të varrosura nën rrënoja. Ishte e tillë madhësia e këtij ndikimi sa që ndryshoi përgjithmonë trajektoren e jetës në planetin tonë.

Ku ra meteori që zhduku dinosaurët?

dinozaur dhe meteorit

Kur studiuan këtë fenomen, studiuesit arritën në përfundimin se zona e ndikimit ndodhej në qytetin Chicxulub, i vendosur në gadishullin Jukatan në Meksikë, prej nga vjen emri i saj. Sipas National Geographic, termi "Chicxulub" vjen nga gjuha Maja dhe, çuditërisht, Mund të përkthehet si "bishti i djallit", "pleshti i djallit" apo edhe "vendi i bririt që digjet".

Sipas teorive shkencore, besohet se ky qytet, i banuar nga një popullsi modeste prej pak më shumë se 4.000 njerëz, ishte epiqendra e përplasjes së asteroidit. Vlerësimet e NASA-s tregojnë se përplasja shkaktoi një krater që kishte një diametër rreth 180 kilometra dhe arriti një thellësi prej rreth 900 metrash.

Gjatë miliona viteve, përmasa e këtij fenomeni është zvogëluar, duke e bërë atë më pak të dukshme sot. Vetëm në vitet 1980 doli në dritë hipoteza e propozuar nga shkencëtarët Luis Álvarez dhe Walter Álvarez.

Më vonë, ekspertë të tjerë konfirmuan dhe përfundimisht ranë dakord se ky ishte vendi i saktë i ngjarjes së rëndësishme. Ndërsa mund të mos ketë një krater të dukshëm, ka gjurmë të dallueshme në Tokë që shërbejnë si dëshmi e pamjes së tij.

Dr. Gary Kinsland, profesor i gjeologjisë në Universitetin e Luizianës, ka studiuar Chicxulub që nga viti 1994. Kur flet për këtë temë me fëmijët e moshës shkollore, ai përdor një analogji të thjeshtë: Imagjinoni sikur vendosni një tas në shtratin tuaj dhe mbulojeni me çarçafë dhe batanije. Tasi do të ishte i dukshëm vetëm si një dhëmbëzim i lehtë.

Ndërsa zgavra e madhe mund të mos ekzistojë më, nëse shqyrtoni dhëmbëzimin në shtratin tuaj, do të vini re se ajo ende rreshtohet me skajin e enës nën të. "Ky vëzhgim na lejon të marrim informacion rreth strukturës themelore," shpjegon studiuesi. Për fat të keq, Asnjë mbetje e meteorit nuk u gjet.

Për më tepër, NASA kapi elementë të tjerë delikatë nga hapësira që zbuluan zonën e ndikimit: një strukturë gjysmërrethore që u përshkrua si "pothuajse e përsosur". Ky vëzhgim u bë nga një grup studiuesish pionierë të cilët ishin ndër të parët që propozuan Chicxulub si vendndodhjen e ndikimit.

Gjatë eksplorimit, shkencëtarët u befasuan nga të dhënat magnetike dhe gravitacionale që kompania meksikane e naftës kishte mbledhur më parë në kërkimin e saj për naftë. Këto të dhëna zbuluan një formacion të gjerë, krejtësisht rrethor, të cilin ata e kishin njohur si një krater përplasjeje. Kevin Pope, një shkencëtar i NASA-s i përfshirë në studimin e arkeologjisë Mayan, dha më shumë detaje rreth këtij zbulimi të jashtëzakonshëm.

Fati i mbetjeve të asteroidit nuk dihet

krater meteorit

Vetëm një pjesë e vogël e objektit kolosal qiellor arriti të mbijetonte. Studiuesit theksojnë se fragmente të shumta u hodhën me forcë nga planeti ynë, por vetëm disa janë ruajtur ose janë të vështira për t'u gjetur.

Sipas hipotezës së tyre, një pjesë e materialit është djegur gjatë përplasjes, ndërsa pjesët e mbetura Ata u varrosën gradualisht disa qindra metra nën sipërfaqe gjatë miliona viteve..

Megjithatë, mbetjet e asteroidit mund të gjenden ende në Jukatan, megjithëse në sasi të vogla. Një studim i fundit i botuar në revistën prestigjioze Science në 2021 zbuloi se studiuesit zbuluan gjurmë të pluhurit asteroid brenda zonës së goditjes. Ky fakt mund t'i atribuohet ekzistencës së iridiumit, një element metalik që gjendet zakonisht në asteroidë, i pranishëm në krater.

Sipas artikullit, të dhënat nën shqyrtim kanë zbuluar një anomali të dukshme të iridiumit brenda sekuencës maksimale të unazave të strukturës së ndikimit Chicxulub, e cila Është marrë nga një bërthamë stërvitje e rikuperuar gjatë IODP-ICDP Expedition 364.

Universiteti i Austin udhëhoqi një ekspeditë oqeanike gjatë së cilës ata zbuluan shkëmbinj nga thelbi i kraterit në fund të detit të Jukatanit. Ky zbulim novator përfshinte identifikimin e thumbave të iridiumit që siguruan prova thelbësore në favor të teorisë së asteroidit Chicxulub.

Gjetje shtesë

Gjetje të tjera janë shfaqur gjatë viteve që besohet se kanë origjinën potencialisht nga ndikimi Chicxulub. Kohët e fundit, në vitin 2022, New York Times botoi një artikull që njoftonte zbulimin e mbetjeve të fosilizuara në një depozitë të vendosur në Dakotën e Veriut, Shtetet e Bashkuara. Këto gjetje rrisin mundësinë që këto fragmente mund të lidhen me asteroidin përgjegjës për ngjarjen Chicxulub.

Gjatë një bisede me NASA-n, Robert DePalma, një paleontolog që drejton kërkimin, përmendi se mbetjet e zbuluara mund të japin informacion të vlefshëm për natyrën e këtij objekti. Ndërsa besohet të jetë një asteroid, ekziston mundësia që mund të jetë edhe një kometë.

Gjatë asaj kohe, ai shprehu besimin në procesin e vazhdueshëm të identifikimit të objektit misterioz, duke thënë: “Pasi të arrijmë të identifikojmë natyrën e tij, padyshim që do të habitemi nga zbulimi ynë”. Teoria e DePalma-s daton në mbetjet e shkëmbinjve të shkrirë që u hodhën me forcë gjatë përplasjes, duke pësuar një transformim në sferula qelqi ndërsa ato ftoheshin gradualisht. Këto sferula, sipas ekspertit, "u vendosën brenda rrëshirës së pemës, e cila vepronte si një mbështjellës mbrojtës prej qelibar, duke ruajtur gjendjen e tyre origjinale". Ajo që zbuloi DePalma ishin shkëmbinj të pandryshuar të bllokuar brenda këtyre formacioneve të qelqit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se ku ra meteori që zhduki dinosaurët dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.