Koralet e Hawaiit rrezikojnë të zhduken nga ngrohja globale

Koralet Hawaii

Koralet janë një nga organizmat më të prekshëm nga ngrohja globale: ndërsa temperatura e oqeaneve rritet, ata ata kanë gjithnjë e më shumë probleme për të vazhduar rritjen për shkak të uljes së kalciumit, një mineral thelbësor për formimin e tij.

Në blog kemi folur gjatë për situatën e Reef Australian Great Barrier ReefPor koralet në Hawaii nuk janë shumë më të mira. Studiuesit në Laboratorin e Ekologjisë Coral Reef, Instituti Hawaii i Biologjisë Detare kanë dokumentuar a episodi i tretë i zbardhimit në Rezervatin Natyror të Gjirit Hanauma, në ishullin Oahu.

Kur temperatura e detit rritet, ai e bën oqeanin më acid. Koralet janë organizma që mbajnë një marrëdhënie simbiotike me algat: ndërsa këto bimë sigurojnë azot, ushqimin që u nevojitet për t’u rritur, koralet mbrojnë këto qenie fotosintetike; Megjithatë, për shkak të ngrohjes globale algat lënë koralet. Duke vepruar kështu, pak nga pak ato dobësohen, zbardhen derisa të vdesin më në fund, gjë që ka ndodhur me 9,8% të atyre në Rezervatin Natyror të Gjirit Hanauma midis 2014 dhe 2015.

Ndërsa janë bërë përpjekje për të mbrojtur këtë ekosistem të vlefshëm, studiuesit vërejnë se nëse vazhdon ngrohja globale, detet do të vazhdojnë të thithin sasi të mëdha të dioksidit të karbonit dhe kështu shkëmbinj nënujorë koralesh në këtë pjesë të botës gjithashtu do të mbeten në rrezik serioz të zhdukjes. Nëse kjo ndodh, ka shumë të ngjarë që miliona turistë që vizitojnë këtë vend çdo vit të vërejnë ndryshimin; megjithëse jo vetëm ata, por edhe larmia e madhe e kafshëve detare që jetojnë këtu.

Breshkë Havai

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.