Kopshtet gorgoniane të Ekuadorit kërcënohen nga ngrohja globale

Imazhi - Enelmar.es 

L kopshte gorgoniane Ato janë ekosisteme thelbësore për shumë kafshë detare, të tilla si peshqit. Sidoqoftë, ndërsa planeti ngroh mund të zhduket si rezultat i veprimit të kërpudhave patogjene, sidomos nga Aspergillus sydowii, e cila është përgjegjësi kryesor për vdekshmërinë masive të gorgonasve në Karaibe.

Sipas një studimi të kryer nga studiues nga Këshilli i Lartë për Kërkime Shkencore (CSIC) dhe botuar nga revista PLOS One, nëse ndryshojnë kushtet mjedisore, kjo kërpudhat mund të vrasë gorgonasit e Ekuadorit, ku tani për tani është në një gjendje latente.

Ka një total prej 17 llojesh kërpudhash potencialisht patogjene për gorgonasit që janë zbuluar në bregdetin e Paqësorit të Ekuadorit. Të gjithë ata mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme, por A. sydowii, e cila shkakton një sëmundje të njohur si aspergillosis, është më vdekjeprurëse nga të gjitha këto mikroorganizma.

Sipas studiuesit të CSIC M. Mar Soler Hurtado, nga Muzeu Kombëtar i Shkencave të Natyrës, »prania e këtyre patogjenëve, veçanërisht e A. sydowii, na paralajmëron për rrezikun e mundshëm për mbijetesën e ardhshme të këtyre komuniteteve bentike. Kështu, këto lloje studimesh kanë një rëndësi thelbësore në këto ekosisteme, ku këto kërpudha, larg së prekurit vetëm gorgonas, do të sulmonin indirekt shumë organizma, duke përfaqësuar një nga rreziqet kryesore me të cilat përballet biodiversiteti në të gjithë botën.

Imazhi - Cram.org

Puna, e cila është kryer nga studiuesit nga Muzeu Kombëtar i Shkencave të Natyrës dhe Kopshti Botanik Mbretëror, na tregon një nga provat e shumta ekzistuese që, me të vërtetë, po ndodhin ndryshime në klimë dhe se është koha për të marrë masa e nevojshme për të parandaluar që vendet e tilla madhështore si kopshtet gorgonianë të përfundojnë duke u zhdukur përgjithmonë.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.