Konstelacioni Ophiuchus

magjepsës gjarpërinjsh

Ne e dimë se ka miliarda yje të shpërndarë në të gjithë universin që përbëjnë yjësitë. Një nga yjësitë që tërheq vëmendjen është Ophiuchus. Të Konstelacioni Ophiuchus Është një nga 88 yjësitë e njohura nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU). Emri i tij vjen nga latinishtja dhe do të thotë "zbutës i gjarpërinjve". Ndodhet në hemisferën jugore qiellore dhe shtrihet në të gjithë ekuatorin qiellor, kështu që mund të vëzhgohet edhe nga hemisfera veriore gjatë muajve të verës.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini për plejadën Ophiuchus, simbolin, karakteristikat dhe shumë më tepër.

Konstelacioni Ophiuchus dhe simboli i tij

Konstelacioni Ophiuchus

Ophiuchus është një plejadë mjaft e veçantë, pasi është e vetmja në zodiak që nuk është njohur zyrtarisht si një nga dymbëdhjetë yjësitë tradicionale të zodiakut. Përkundër kësaj, prania e tij në ekliptikë, rruga e dukshme e Diellit nëpër qiell, ka bërë që disa astrologë ta përfshijnë atë në zodiak dhe t'i atribuojnë ndikime astrologjike.

Simboli Ophiuchus përfaqësohet nga një figurë njerëzore që mban një gjarpër. Ky imazh simbolizon legjendën e lidhur me yjësinë. Sipas mitologjisë greke, Ophiuchus përfaqëson Asklepiun, perëndinë e mjekësisë dhe shërimit. Asklepi ishte i njohur për aftësinë e tij për të rikthyer të vdekurit në jetë, gjë që shkaktoi shqetësim tek perënditë olimpike.

Disa histori

simbol ophiuchus

Në tregim, Zeusi, mbreti i perëndive, vendosi të vriste Asklepin me rrufe për të ruajtur ekuilibrin në botën e të gjallëve dhe të vdekurve. Si nderim për aftësitë e tij mjekësore, Asclepius u vendos në qiell si yjësia Ophiuchus. Gjarpri që mban në duar është simboli i mjekësisë, i lidhur me shkopin e Asklepit, i cili shpesh paraqitet me një gjarpër të mbështjellë rreth tij.

Megjithëse Ophiuchus mund të mos ketë njohjen e gjerë që kanë yjësitë tradicionale të zodiakut, historia dhe simbolika e tij e bëjnë atë një pikë me interes për astronomët, si dhe ata që janë të interesuar në mitologjinë dhe astrologjinë greke.

Në kohët e lashta, grekët e lidhën atë me Asclepius, gjysmëperëndi themelues i mjekësisë. Si djali i vetëm i Apollonit dhe Kolonisit, ai mori udhëzime mjekësore nga centauri Chiron. Kur Asklepi u vra nga Zeusi, perënditë e kthyen në jetë me kusht që të jetonte përgjithmonë në lartësi. Për ta dalluar nga legjendat e tjera olimpike, ai e bëri të mbante dy gjarpërinj. Në atë kohë, ata konsideroheshin simbole të rilindjes për shkak të aftësisë së tyre për të hequr lëkurën për të filluar një cikël të ri. Sipas mitologjisë greke, kështu u formua konstelacioni Ophiuchus.

Në qiellin e natës mund të vendoset në një ngjitje të djathtë prej 17h dhe një deklinim prej 0º. Meqenëse është afër ekuatorit, ju mund të shihni hemisferat veriore dhe jugore. Sidomos në fund të dhjetorit dhe në fillim të janarit kur është në dukshmërinë më të lartë në qiell.

Sot konstelacioni njihet si Ophiuchus sepse kështu romakët e përshtatën legjendën në latinisht. Nëse do të ndiqej tradita greke, kjo plejadë do të njihej në fakt si "Asclepius", magjistari i gjarpërinjve.

Numri 13 i Zodiakut

Misteret e konstelacionit Ophiuchus

Është një plejadë e zbehtë, por shumë e madhe në qiell, e vështirë për t'u parë në vende me shumë ndotje nga drita. Ophiuchus është gjithashtu një shenjë e zodiakut. Është numri 13 sepse është pjesërisht midis Shigjetarit dhe Akrepit dhe dielli gjithashtu kalon nëpër atë shenjë.. Për të vendosur kalendarët dhe për të përcaktuar stinët, astronomët e lashtë regjistruan yjësitë që ishin të dukshme para lindjes së diellit dhe pas perëndimit të diellit. Në këtë mënyrë ata e ndanë zodiakun në dymbëdhjetë pjesë të barabarta, secila prej të cilave mori emrin e një plejade. Ky grup quhet Zodiac sepse shumica e tyre janë emëruar sipas kafshëve.

Aktualisht dimë për 13 (12 plus Ophiuchus), dhe koha që kalon Dielli në çdo yjësi është e ndryshueshme, nga 6 deri në 38 ditë. Ka yje të zbehtë, por edhe disa shumë interesantë, dhe pjesa më e bukur e kësaj plejade është ajo më e afërt me Rrugën e Qumështit, ku mund të shohim grupime të bukura yjesh. Një nga yjet më interesantë është ylli i famshëm i Barnardit, sepse është një yll me një rrotullim të lartë. Në fakt është më i shpejti në sfondin e yjeve, duke lëvizur rreth 10,3 sekonda hark në vit. Mbulon madhësinë e dukshme të hënës së plotë për 180 vjet.

Yjet kryesorë në konstelacionin Ophiuchus

Brenda plejadës Ophiuchus, ne mund të gjejmë disa yje interesantë dhe domethënës. Një prej tyre është Rasalhague, i njohur gjithashtu si Alpha Ophiuchi. Është ylli më i ndritshëm në Ophiuchus dhe ndodhet në një distancë prej afërsisht 47 vite dritë nga Toka.. Rasalhague është një yll kaltërosh-bardhë dhe i përket llojit spektral A5. Emri i tij rrjedh nga gjuha arabe dhe do të thotë "koka e gjarprit".

Një tjetër yll i shquar në Ophiuchus është Sabik, i caktuar si Eta Ophiuchi. Sabik është një yll binar i përbërë nga dy yje që janë shumë afër njëri-tjetrit. Është një yll gjigant i tipit spektral A1 dhe një yll nëngjigant i tipit spektral A2. Së bashku, ato lëshojnë një dritë të bardhë-kaltërosh dhe ndodhen në një distancë prej afërsisht 88 vite dritë nga Toka. Emri Sabik vjen gjithashtu nga arabishtja dhe do të thotë "i mëparshëm" ose "i pari".

Ylli i lartpërmendur i Barnardit Është një xhuxh i kuq dhe një nga yjet më të afërt me sistemin tonë diellor, vetëm 5.9 vite dritë larg. Është i njohur për lëvizjen e tij të shpejtë nëpër qiell, duke e bërë atë një yll interesant për astronomët.

Përveç këtyre yjeve të përmendur, Ophiuchus është shtëpia e një numri të madh yjesh më të zbehtë, por që së bashku kontribuojnë në bukurinë dhe kompleksitetin e kësaj plejade.

Siç mund ta shihni, Ofiuco ka spikatur shumë për të qenë numri 13 i yjësive të Zodiakut dhe për bukurinë e tij. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për konstelacionin Ophiuchus, simbolin dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.