Kiribati, arkipelagu që mund të zhduket para vitit 2100

Qiribati

Arkipelagu i Kiribatit, i vendosur në perëndimin qendror të Oqeanit Paqësor, në verilindje të Australisë, mund të zhduket nëse akulli në pole vazhdon të shkrihet. Deti, nga i cili varen aq shumë për të mbijetuar, mund t'u shkaktojë atyre shumë probleme që nga ajo kohë ishujt që e formojnë atë janë më pak se 2 metra mbi nivelin e ujërave të saj.

Ky parajsë tropikale, ku 110.470 njerëz jetojnë së bashku, mund të zhytej para fundit të shekullit, përveç nëse ndërmerren hapa për ta parandaluar atë.

Dhe kjo është pikërisht ajo që ata shpresojnë të bëjnë. Dhe ata nuk do ta bëjnë atë vetëm, por do të marrin ndihmën e një ekipi inxhinierësh nga Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilët ngritën në atë vend ishullin më të madh artificial në botë të quajtur Ishujt Palm. Siç shpjeguan, atyre iu desh të kërkonin strategji adaptimi përtej migrimit, duke ngritur tokën e Kiribatit, pasi që një ishull artificial nuk do të ishte në gjendje të përballonte as baticat dhe stuhitë.

Projekti ka një buxhet të vlerësuar prej 100 milion dollarë dhe është klasifikuar si »zgjidhje krijuese» Për ta bërë këtë, ata do të përdorin tokën nga pastrimi i lagunave të brendshme. Megjithëse, ndërkohë, problemet në Kiribati vazhdojnë.

Imazhi - EFE

Imazhi - EFE

Përmbytjet janë gjithnjë e më të shpeshta, sepse pritat nuk mbështesin më ndikimin e valëve. Shkrirja e poleve është një kërcënim për të gjithë ata që jetojnë afër nivelit të detit, të tilla si banorët e Kiribatit, qeveria e të cilëve bleu ishullin fijian Vanua Levu siç raportohet nga The Guardian, ose duke studiuar opsionin e zhvendosjes së popullatës mbi një platformë gjigande lundruese.

Ngrohja globale që po përjetojmë po teston përshtatshmërinë tonë. Por, A nuk do të ishte më mirë të ndërmerrnin hapa për ta ndaluar atë? Shumë vende e kanë ratifikuar Marrëveshjen e Klimës në Paris, por remains mbetet të shihet nëse do të merren masat e nevojshme për t'iu kundërvënë asaj. Përndryshe, shumë vende do të zhyten.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.