Kina fillon një projekt për të frenuar ndryshimet klimatike

ndotja në Kinë

Siç e dimë, Kina vuan nga nivele të larta të ndotjes së ajrit që shkakton sëmundje serioze kardio-frymëmarrje për të gjithë banorët. Cilësia e ajrit është shumë e ulët dhe, në varësi të motit aktual, përqendrohen më shumë gazra dhe cilësia e ajrit përkeqësohet edhe më shumë.

Kjo është arsyeja pse zbulimi se cilat pemë janë më të favorshme për zvogëlimin e ndotjes Për të kontribuar në luftën kundër ndryshimit të klimës është e një rëndësie jetike në Kinë. Si do të studioni cilat pemë janë më të favorshme?

Ndotja e madhe në Kinë

para dhe pas ndotjes

Ajri në Kinë ka një cilësi shumë të ulët të ajrit për shkak të faktit se ata kryesisht përdorin qymyr si lëndë djegëse. Numri i madh i automjeteve në qarkullim, dendësia e lartë e popullsisë dhe industritë. E gjithë kjo krijon një shtresë të ndotjes në Kinë që e bën atë të mos marrë frymë. Miliona dhe miliona kinezë duhet të dalin me maska ​​në mënyrë që grimcat me diametër 2,5 mikronë të mos futen në alveola të mushkërive. Këto grimca shkaktojnë sëmundje serioze të frymëmarrjes dhe enëve të gjakut.

Prandaj, është shumë e rëndësishme që Kina të studiojë se cilat pemë thithin më shumë CO2 në mënyrë që t'i zgjerojnë ato dhe të kontribuojnë në luftën kundër ndryshimit të klimës. Për ta bërë këtë, një nga objektivat e një projekti të zbatuar në qytetin kinez të Shangait me të cilin do të instalohen monitorë që do të studiojnë karakteristikat e pyjeve të metropolit.

Me këto stacione matëse do të jetë e mundur të studiohen llojet e pemëve që janë të afta të thithin më shumë CO2 në atmosferë. Për më tepër, është e rëndësishme të studiohet se cilat pemë janë të afta të prodhojnë jonet më negative të oksigjenit.

Studioni se cilat pemë janë më të mira për ndryshimin e klimës

para dhe pas ndotjes

Profesori i Universitetit Jiao Tong Liu Chunjiang, Theshtë ai që drejton projektin për të studiuar pemët më efikase. Ky projekt do të monitorojë efektivitetin e pyjeve në menaxhimin e dioksidit të karbonit, prodhimin e oksigjenit, menaxhimin e ndotjes, pastrimin e ajrit dhe mirëmbajtjen e biodiversitetit.

Jo vetëm pemët ndihmojnë në thithjen e CO2 por edhe bujqësia. Kjo është arsyeja pse studimi përcakton gjithashtu dendësinë dhe lartësinë e të korrave që janë më efektive në luftimin e ndotjes. Distanca që duhet të mbahet midis pemëve gjithashtu duhet të merret parasysh, pasi nëse ato hije njëra-tjetrën, sasia e CO2 që thithin do të ulet.

Duhet të merret parasysh se pushtimi dhe territori është një variabël jetik që ky projekt të ketë sukses, pasi Kina nuk ka mundësi të "shpenzojë" shumë territor, pasi që është shtëpia e dendësisë më të madhe të popullsisë në botë. Të dhënat do të ndihmojnë qeveritë lokale kineze të marrin vendime dhe gjithashtu do të ndihmojnë menaxherët e pyjeve të menaxhojnë pyjet e tyre.

Stacioni i parë filloi të funksionojë në nëntor në Parkun Zhongshan dhe është planifikuar të instalohet në muajt e ardhshëm. një total prej 12 stacionesh monitorimi ekologjik falë këtij projekti të realizuar nga Universiteti Shanghai Jiao Tong. Për më tepër, monitorët e instaluar kanë ekrane që i tregojnë popullatës disa variabla meteorologjike si temperatura, lagështia, dendësia e ndotjes, etj. Në këtë mënyrë krijon gjithashtu vetëdije dhe i mban njerëzit të informuar për situatën e cilësisë së ajrit që ata marrin frymë.

Ndotja nuk është shqetësimi i vetëm

Ky projekt jo vetëm që do të marrë në konsideratë variablat që ndikojnë në ndotjen dhe ndryshimin e klimës por gjithashtu do të monitorojë kushtet e tokës dhe ujit dhe bimësinë me qëllim të studimit të rritjes së pyllit dhe mënyrës se si ndryshon ekologjia e pyllit.

Sipas të dhënave të siguruara nga Liu, mbulesa pyjore e Shangait, grumbullimi urban i të cilit ka më shumë se 30 milion banorë dhe nivele të larta të ndotjes, ishte rreth 15% vitin e kaluar dhe qyteti planifikon të rrisë normën në 25% deri në 2040.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.