Kepi ​​i Shpresës së Mirë

Peisazhi i Kepit të Shpresës së Mirë

Një nga vendet që konsiderohet magjike në të gjithë botën është Kepi ​​i Shpresës së Mirë. Ndodhet në Afrikën e Jugut dhe është fundi i një vendi, një kontinenti dhe një bote. Ka shumë njerëz që thonë se ky vend jep një atmosferë të veçantë dhe se është një përvojë e denjë për jetën time.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat dhe kuriozitetet e Kepit të Shpresës së Mirë.

tipare kryesore

peisazhe të bukura

Në këtë mjedis natyror ne mund të zbulojmë të gjitha mrekullitë e natyrës. Para se të arrini në fund të kontinentit ju keni mundësinë të bëni disa ndalesa për të parë disa peizazhe dhe vende të pabesueshme. Një nga ndalesat para se të arrini në Kepin e Shpresës së Mirë është Kopshti Botanik Nocional i Kirstenboch. Bëhet fjalë për një kopsht botanik që ka 36 hektarë dhe është një nga kopshtet botanike më të mëdha dhe më të bukura në botë. Ekziston edhe një ndalesë tjetër për adhuruesit e verës. Në bodrumet Groot Constantia mund të gjejmë një punishte vere ku ka një muze vere dhe mund të bëni një vizitë për të shijuar verërat e ndryshme.

Kepi ​​i Shpresës së Mirë njihet gjithashtu si Kepi i Stuhive. Ky emër është për shkak të faktit se, gjatë muajve të dimrit Australi, ka shumë stuhi. Dimri austral zhvillohet në muajt Prill deri në Shtator. Possibleshtë e mundur të shihet në këtë zonë të planetit valët mbi 4 metra të larta dhe erërat që shpesh kalojnë 30 nyje. Zona më e rrezikshme e gjithë kësaj pelerine është banka Agulhas. Në këto zona të përbashkëta, mbizotërojnë stuhitë ku mbizotërojnë detet dhe valët shumë të rrezikshme.

Dihet që Kepi i Shpresës së Mirë nuk është kufiri jugor i kontinentit Afrikan pasi titulli në të vërtetë i përket Kepit Agulhas. Ky emër iu dha nga marinarët portugezë pasi që ata gjetën shumë ndërprerës të imët dhe të mprehtë që ishin në pikën e shkatërrimit të tyre.

Kepi ​​i Shpresës së Mirë

Para se të arrijmë këtë peizazh të jashtëzakonshëm mund të gjejmë peisazhe të tjera me bukuri të madhe. Në Hout Bay mund të gjeni një qytet të vendosur brenda një gjiri të bukur që është i rrethuar nga male të larta. Kjo është diçka krejt e jashtëzakonshme për tu parë. Nëse arrini në pemishte do të keni mundësinë të hipni në një varkë për të përshëndetur koloninë e madhe të luanëve të detit që gjenden në ishullin Duiker.

Nëse vazhdoni itinerarin në jug, mund ta gjeni parvaz poshtë Chapman's Peak ofron pamje të shkëlqyera. Duhet të kihet parasysh se, meqenëse këtu ka stuhi që janë mjaft të forta, ato mund të lëvizin shumë lehtë. Plazhi më i mirë për të praktikuar këtë sport është Muizenberg. Ka zinxhirë me ngjyra që gjenden në këtë plazh dhe që konsiderohen gjithashtu një tërheqje e vërtetë e turizmit afrikan.

Në fund të gjithë kësaj shëtitje do të gjeni një koloni e madhe pinguinësh afrikanë në Cape Simon's Town. Ambienti është mjaft i këndshëm dhe është mjaft spektakël i ofruar nga këto kafshë që ecin përgjatë plazhit në një mënyrë kurioze.

Ajo që e bën këtë vend më të famshëm është se ndodhet në fund të Afrikës së Jugut dhe është një nga vendet më mbresëlënëse në botë për atmosferën e tij mbresëlënëse dhe ndjenjën e të qenit i vendosur në fund të botës. Ne mund të krahasojmë Kepin e Shpresës së Mirë në Afrikë me Kepin Horn të vendosur në Ushuaia, në kontinentin Amerikan. Sidoqoftë, Kepi i Shpresës së Mirë është shumë më i famshëm edhe nëse nuk është më në jug.

Rruga e Kepit të Shpresës së Mirë

Kepi ​​i Shpresës së Mirë

Aktualisht konsiderohet si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe ju mund të bëni ekskursione të shkëlqyera, edhe pse disi të shtrenjta. Far që është 45 minuta nga pelerina Isshtë një rrugë pothuajse e detyrueshme duke pasur parasysh bukurinë që ka. Ju do të jeni në gjendje të shihni të gjitha përpjekjet e kompensuara nga një panoramë e pabesueshme 360 ​​gradë dhe një pamje e pakrahasueshme nga një pikë në tjetrën. Ju jeni në skajin ekstrem të një kontinenti dhe është e pamundur të shkosh më tej. Kjo është ndjenja më magjike që mund të keni. Dhe është se është ndjesia unike e ndjenjës në fund të botës.

Ne do të rendisim disa nga vendet që mund të bëni në një rrugë përmes Kepit të Shpresës së Mirë. Gjëja e parë është të shkosh nga Kejptaun në Boulders Beach. Udhëtimi i këtij turneu është afërsisht një orë e gjysmë. Sidoqoftë, me siguri do të zgjasë që nga ndalesat për të marrë fotografi dhe për të shijuar peizazhin e pabesueshëm. Oneshtë një nga ndalesat e detyrueshme për të bërë në këtë itinerar. Plazhi i tij është i mbrojtur dhe formuar nga shkëmbinj graniti dhe është pjesë e Parkut Kombëtar Table en Mountain. Ky është një plazh shumë turistik ku mund të humbni koloni të pinguinëve afrikanë që rrezikojnë të zhduken. Këto kafshë nuk jetojnë më gjatë se 70 centimetra dhe peshojnë rreth 6 kg dhe janë mjaft të këndshme.

Një pjesë tjetër e rrugës është të hani në fshatin e peshkimit në Simon's Town. Isshtë një fshat shumë i bukur peshkimi që ka shtëpi Viktoriane dhe monumente koloniale. Quiteshtë mjaft interesante nga pika pasi të keni ngrënë mund të shkoni në rrugën që ndjek plazhin derisa të arrini në Parkun Kombëtar Cape Point. Ka disa gjëra për të bërë atje.

Detajet e udhëtimit

Pasi të keni arritur në Parkun Kombëtar Cape Point, mund të ngriheni në këmbë për të parë zonën që bashkon ujërat e dy oqeaneve të mëdha: Oqeanin Atlantik dhe Oqeanin Indian. Gjatë rrugës për në papunësi mund të shihni se babagunët nuk janë aq të mëdhenj sa keni imagjinuar, por që janë edhe të rrezikshëm. Ata nuk do të hezitojnë të të vjedhin nëse të jepet mundësia.

Së fundmi, Kepi i Shpresës së Mirë është pjesa më magjike e historisë. Kudo që ta shikoni, është një vend i bukur. U pagëzua si Kepi i Stuhive në 1488.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Kepit të Shpresës së Mirë dhe asaj që i detyroheni prej andej.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.