Anticikloni: karakteristikat dhe llojet

anticiklon

Në meteorologji dhe klimatologji ka disa fenomene të shkaktuara nga ndryshimet e presionit në lidhje me rrotullimin e Tokës. Njëra prej tyre është anticiklonMe Shtë një zonë me presion të lartë në të cilën presioni atmosferik është më i lartë në një zonë sesa në të gjithë zonën përreth. Anticikloni ka një rëndësi të madhe për parashikimin e motit dhe motit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për atë që është një anticiklon, karakteristikat e tij dhe si formohet.

Fenomenet meteorologjike të Tokës

mbërritja e stuhisë

Shumë ndryshime dhe lëvizje në atmosferën e planetit tonë përcaktohen nga lëvizja e tokës dhe karakteristikat e parregullta të sipërfaqes së tokës. Atmosfera e Tokës është në lëvizje të vazhdueshme për shkak të luhatjes së ajrit të nxehtë që rrjedh nga tropikët në polet dhe pastaj përsëri në ekuator nga polet në ajrin e ftohtë. Atmosfera më e afërt me sipërfaqen e tokës quhet troposferë, e cila përmban ajrin që thithim dhe vendin ku ndodhin fenomenet meteorologjike që përcaktojnë klimën e tokës.

Rrymat e mëdha ajrore, ajri që luhatet në oqeanet e botës, mund të pësojë ndryshime fizike përgjatë trajektores së tij dhe faktorëve mjedisorë që e rrethojnë. Për shembull, këto ndryshime mund të jenë në temperaturë ose lagështi, dhe në varësi të karakteristikave të ajrit, do të pastrohet pak a shumë dhe do të mbetet pak a shumë në të njëjtën zonë.

Rrotullimi i tokës bën që ajri që kalon nëpër troposferë të përkulet, domethënë masa e ajrit merr një forcë që devijon rrugën e sajMe Kjo forcë, e njohur zakonisht si efekti Coriolis, do të thotë që kolona e ajrit në rritje në hemisferën veriore do të tkurret në drejtim të akrepave të orës (në drejtim të akrepave të orës), ndërsa kolona e ajrit në hemisferën veriore në jug do të zhvendoset në drejtim të kundërt (kundër akrepave të orës).

Ky efekt jo vetëm që prodhon një lëvizje shumë të rëndësishme në ajër, gjithashtu prodhon një lëvizje shumë të rëndësishme në trupin e ujitMe Ky efekt rritet kur është afër ekuatorit, sepse zona e tokës është më e madhe dhe është gjithashtu zona më e largët nga qendra e tokës.

Çfarë është një anticiklon

anticiklon dhe zhurmë

Një anticiklon është një zonë me presion të lartë (mbi 1013 Pa) në të cilën presioni atmosferik është më i lartë se presioni i ajrit përreth dhe rritet nga periferia drejt qendrës. Zakonisht mund të lidhet me motin tipik të qëndrueshëm, qiellin e qartë dhe diellin.

Kolona anticiklone është më e qëndrueshme se ajri përreth. Nga ana tjetër, ajri që bie poshtë krijon një fenomen të quajtur fundosje, që do të thotë se parandalon formimin e reshjeve. Sigurisht, duhet të merret parasysh se mënyra në të cilën zbret ajri do të ndryshojë në varësi të hemisferës në të cilën ndodhet.

Këto rrjedha anticiklonike të ajrit janë më të lehta për tu zhvilluar gjatë verës, e cila e rëndon më tej sezonin e thatë. Ndryshe nga ciklonet, të cilat janë më të lehta për t'u parashikuar, ato shpesh kanë një formë dhe sjellje të parregullt. Në përgjithësi, anticiklonet mund të ndahen në katër grupe ose kategori.

Llojet e anticiklonit

nxehtësia në Spanjë

Ekzistojnë disa lloje të anticikloneve në varësi të karakteristikave të tyre. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Atlas subtropikal
 • Atlaset polare kontinentale
 • Atlas midis serive të cikloneve
 • Atlas i prodhuar nga pushtimi i ajrit polar

E para është atlasi subtropikal, rezultati është një anticiklon i madh dhe i hollë, i vendosur në zonën subtropikale, përgjithësisht statike ose me lëvizje shumë të ngadaltë. Në këtë grup, vlen të përmendet anticikloni i Azoreve, i cili doli të ishte një anticiklon dinamik shumë i rëndësishëm, i cili rregullon klimën e rajonit dhe stuhitë që do të ndodhin gjatë periudhave të ftohta.

E dyta është anticikloni i quajtur Atlasi Kontinental Polar, i cili formohet dhe lëviz në kontinentin më të afërt në veri në dimër derisa ato arrijnë ujërat e ngrohta dhe absorbohen nga anticikloni subtropikal.

Grupi i tretë i anticikloneve është një atlas midis një serie ciklonesh, ato janë të vogla në madhësi dhe, siç sugjeron emri i tyre, shfaqen midis cikloneve. Grupi i fundit anticiklon është një atlas i krijuar nga ndërhyrja e ajrit polar, siç sugjeron edhe emri i tij, ajri i ftohtë thith nxehtësinë nga ujërat e ngrohta dhe shndërrohet në një anticiklon subtropikal disa ditë më vonë.

Dallimet midis anticikloneve dhe stuhive

Veryshtë shumë e zakonshme të ngatërrosh një anticiklon me një stuhi pasi stuhitë quhen gjithashtu një ciklon. Megjithatë, ata janë e kundërta. Për të parë ndryshimin kryesor midis këtyre dy fenomeneve meteorologjike, le të shohim se cili është përkufizimi i stuhisë.

Stuhitë janë ajër pak divergjentë që tentojnë të rriten. Shtë një zonë ku presioni atmosferik është më i ulët se zona përreth. Lëvizja lart e ajrit favorizon formimin e reve dhe, për këtë arsye, gjithashtu favorizon prodhimin e reshjeve. Në thelb, shpërthimet e erës ushqehen me ajër të ftohtë dhe kohëzgjatja e tyre varet nga sasia e ajrit të ftohtë që mbart. Këto lloje të masave të ajrit janë shumë të paqëndrueshme dhe formohen dhe lëvizin me shpejtësi.

Në hemisferën veriore, stuhia rrotullohet në drejtim të kundërt. Moti që sjell këto masa ajri është i paqëndrueshëm, me re, me shi ose me stuhi, dhe nganjëherë bie borë në dimër. Ekzistojnë disa lloje të stuhive:

 • Termike: kur temperatura është shumë më e lartë se temperatura e dhomës, ajri rritet. Për shkak të mbinxehjes, avullimi i dhunshëm do të ndodhë dhe më pas do të ndodhë kondensimi. Për shkak të këtyre llojeve të stuhive, kanë ndodhur reshje shumë të bollshme.
 • Dinamika: Prodhohet nga masat e ajrit që ngrihen në majë të troposferës. Kjo lëvizje është për shkak të presionit që ka dhe lëviz masa e ajrit të ftohtë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është anticikloni dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.