Estonia: karakteristikat dhe klima

klima e evropes veriore

Estoni është një shtet në rajonin baltik të Evropës veriore. Kufizohet në veri me Gjirin e Finlandës, në perëndim me Detin Baltik, në jug me Letoninë dhe në lindje me Liqenin Peipsi dhe Federatën Ruse. Ka një klimë, gjeologji dhe diversitet unik, ndaj ia vlen të studiohet në thellësi.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për Estoninë, karakteristikat e saj, biodiversitetin dhe biologjinë.

tipare kryesore

Estoni

Estonia mbulon një sipërfaqe prej 45.227 kilometra katrorë (17.462 milje katrore) dhe është e prekur nga klima e butë. Estonezët janë finlandisht dhe e vetmja gjuhë zyrtare e Estonishtes është e lidhur ngushtë me finlandishten.

Estonia ka një popullsi prej 1,34 milion dhe është një nga vendet anëtare më pak të populluara të Bashkimit Evropian, Eurozonës dhe NATO-s. GDP e Estonisë për frymë është më e larta nga të gjitha vendet që dikur ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik. Estonia është klasifikuar si një ekonomi me të ardhura të larta nga Banka Botërore dhe një anëtare me të ardhura të larta të OECD. Kombet e Bashkuara e renditin Estoninë si një vend të zhvilluar me një Indeks shumë të lartë të Zhvillimit Njerëzor.

Klima e Estonisë

klima e Estonisë

Estonia ndodhet në pjesën veriore të zona e butë dhe zona e tranzicionit ndërmjet klimës kontinentale dhe oqeanike. Për shkak se Estonia (dhe e gjithë Evropa Veriore) nxehet vazhdimisht nga ajri i oqeanit i prekur nga nxehtësia e Atlantikut të Veriut, ajo ka një klimë më të butë pavarësisht vendndodhjes së saj në gjerësinë gjeografike veriore. Deti Baltik shkakton ndryshime klimatike midis rajoneve bregdetare dhe të brendshme. Estonia ka katër sezone me pothuajse të njëjtën gjatësi. Temperatura mesatare varion nga 16,3 ° C (61,3 ° F) në ishujt e Detit Baltik deri në 18,1 ° C (64,6 ° F) në brendësi, me korrikun që është muaji më i nxehtë dhe -3,5 ° C (25,7 ° F) në ishujt e Detit Baltik . 7,6 ° C (18,3 ° F) në brendësi, shkurt, muaji më i ftohtë.

Temperatura mesatare vjetore në Estoni është 5.2 ° C. Shkurti është muaji më i ftohtë i vitit, me një temperaturë mesatare prej -5,7 ° C. Korriku konsiderohet muaji më i nxehtë i vitit, me një temperaturë mesatare prej 16,4 ° C.

Klima ndikohet gjithashtu nga Oqeani Atlantik, rrymat e Oqeanit Atlantik të Veriut dhe Minima Islandeze. Islanda është një zonë e njohur për formimin e cikloneve dhe presioni mesatar atmosferik është më i ulët se ai i zonave fqinje. Estonia ndodhet në një zonë të lagësht dhe reshjet janë më të mëdha se avullimi total. Mesatarja e reshjeve nga viti 1961 deri në vitin 1990 ishte 535 deri në 727 mm (21,1 deri në 28,6 mm) në vit, më e forta në verë. Numri i ditëve me shi në vit është midis 102 dhe 127, me reshjet mesatare më të larta në shpatet perëndimore të malësive Saqqara dhe Hanja. Mbulesa e borës në Estoninë juglindore është e thellë dhe zakonisht zgjat nga mesi i dhjetorit deri në fund të marsit.

Industria dhe mjedisi

harta e Estonisë

Pavarësisht mungesës së përgjithshme të burimeve në Estoni, kjo tokë ende ofron një shumëllojshmëri burimesh dytësore. Vendi ka sasi të mëdha nafte, shist argjilor dhe gëlqeror, dhe pyjet mbulojnë 50,6% të tokës. Përveç vajit të argjilës dhe gëlqeres, Estonia ka gjithashtu një numër të madh rezervash të pazhvilluara ose të zhvilluara gjerësisht të PR, asfaltit amfibol dhe granitit.

Sasi të mëdha oksidesh të rralla të tokës janë gjetur në mbetjet e grumbulluara gjatë 50 viteve të shfrytëzimit të uraniumit Sillamäe, argjil argjilor dhe loparit. Me rritjen e çmimit të tokave të rralla, nxjerrja e këtyre oksideve është bërë ekonomikisht e qëndrueshme. Aktualisht, vendi eksporton rreth 3.000 tonë në vit, që përfaqëson rreth 2% të prodhimit botëror.

Industria ushqimore, e ndërtimit dhe e elektronikës janë një nga degët më të rëndësishme të industrisë estoneze. ne vitin 2007, industria e ndërtimit punësonte më shumë se 80,000 punonjës, që përfaqëson afërsisht 12% të fuqisë punëtore kombëtare. Një tjetër sektor i rëndësishëm industrial është industria mekanike dhe kimike, e vendosur kryesisht në qarkun Ida-Viru dhe afër Talinit.

Industria e nxjerrjes së naftës dhe argjilorit është gjithashtu e përqendruar në lindje dhe në Estoni, duke prodhuar rreth 90% të energjisë elektrike të vendit. Vaji i argjilës përdoret gjerësisht, por shkakton edhe dëme serioze në mjedis. Megjithëse sasia e ndotësve të emetuar në atmosferë ka ardhur duke u zvogëluar që nga vitet 1980, dioksidi i squfurit i prodhuar nga zhvillimi i shpejtë i industrisë minerare në Bashkimin Sovjetik në vitet 1950 ende ndot ajrin.

Estonia është një vend i varur nga energjia dhe prodhimi i saj. Shumë kompani vendase dhe të huaja kanë investuar në energjinë e rinovueshme. Rëndësia e energjisë së erës është rritur në mënyrë të vazhdueshme në Estoni. Prodhimi total i energjisë së erës është afër 60 MW. Në të njëjtën kohë, projektet aktualisht në zhvillim kanë një vlerë prej rreth 399 MW. dhe projekte me më shumë se 2.800 MW janë në ndërtim e sipër. U bënë rekomandime në zonën e liqenit Peipus dhe zonën bregdetare të Hiiumaa.

Stinët e vitit në Estoni

Dimri i Estonisë është shumë i ftohtë: edhe gjatë ditës, temperatura mbetet nën zero për një kohë të gjatë. Temperatura mesatare në janar dhe shkurt varion midis -1 ° C në brigjet e dy ishujve kryesorë (Hiuma dhe Saaremaa) deri në -3,5 ° C në bregun e Talinit dhe bregun verior dhe -4 ° C në bregdet. Ne pritje. Në Gjirin e Rigës, ajo bie në -5 ° C në brendësi të verilindjes.

Në pranverë, dita zgjatet dhe temperatura rritet ngadalë; Shkrirja zakonisht ndodh në fillim të prillit, por edhe nga fundi i prillit deri në fillim të majit, i ftohti dhe bora mund të kthehen papritmas. Prilli është një muaj shumë i ndryshueshëm, kështu që moti i ftohtë mund të fillojë të shfaqet në gjysmën e dytë të muajit. Nga mesi i majit, temperatura është zakonisht e pranueshme.

Vera në Estoni është një sezon i këndshëm, temperatura më e lartë luhatet rreth 20/22 gradë, që do të thotë se temperatura nuk është e lartë, por është e përshtatshme për shëtitje dhe aktivitete në natyrë. Nata është e freskët, me një temperaturë minimale prej 12/13 gradë (deri në 15 ° C në bregun perëndimor).

Vera është mjaft me shi pasi bie mesatarisht një e treta e ditës, por nuk është e pamundur të shohësh diellin. Vjeshta është një sezon gri dhe me shi. Nëse temperatura në shtator është ende e pranueshme, do të ftohet aq shpejt sa reshjet e para të borës mund të bien në fund të tetorit. Krahasuar me pranverën, vjeshta është më e errët për shkak të ditëve më të shkurtra, ky ndryshim vërehet kudo, por më i theksuar është në vendet nordike.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Estoninë dhe klimën e saj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.