Periudha kambiane

Kambriane

Brenda epokës Paleozoike kemi disa periudha në të cilat koha gjeologjike. Ndarja e parë i përket Kambriane. Isshtë një ndarje e shkallës kohore gjeologjike dhe e para nga gjashtë periudhat e epokës Paleozoike. Filloi afërsisht 541 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 485 milion vjet më parë. Periudha tjetër është Ordovician.

Në këtë artikull ne do të përqendrohemi në të gjitha tiparet, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e periudhës kambriane.

tipare kryesore

Kafshë kambriane

Kjo periudhë e idesë Paleozoike mbizotëron duke pasur një ndikim të madh në një nivel gjeologjik në të gjithë planetin. Kambriani është konsideruar të shtrihet në vetëm 70 milion vjet, por shkenca ishte në gjendje ta korrigjojë atë falë informacionit nga të dhënat fosile. Dega e gjeologjisë që përqendrohet në këto transformime të përjetuara nga planeti tokë që nga formimi i saj është gjeologjia historike.

E gjithë kjo periudhë merr emrin e Kambrianit nga emri që vjen nga Cambria. Ky emër është forma e latinizuar e Cymru që do të thotë Uells. Uells është sot ku u identifikuan mbetjet e para gjeologjike që i përkasin kësaj periudhe. Përgjatë kësaj ndarjeje gjeologjike ka një shpërthim të madh të jetës për herë të parë të regjistruar në fosile. Mund të dallohen organizmat e parë shumëqelizorë të cilët janë më kompleksë se sfungjerët ose kandilët e detit.

Ndër krijesat më të rëndësishme të kësaj periudhe janë algat e gjelbërta me diametër mezi disa milimetra për shkak të trilobiteve. Këto trilobitë janë një grup i famshëm i artropodëve që ishin në gjendje të mbijetojnë dy zhdukje masive. Kjo shfaqje e jetës quhet shpërthimi Kambrian dhe ishte një nga ngjarjet më të mëdha që shënuan kufirin midis periudhës Neoproterozoike dhe Kambriane.

Gjeologjia e periudhës kambriane

Të dhënat fosile

Gjatë kësaj periudhe mendohet se kontinentet ishin rezultat i copëtimit të një superkontinenti të madh që tashmë ekzistonte Neoproterozoik dhe që quhej Pannotia. Fragmenti më i madh i superkontinentit është Gondwana dhe ndodhet në jug së bashku me 3 kontinente të vegjël të quajtur Laurentia, Siberia dhe Baltik. Këto kontinente po lëviznin në veri për shkak të lëvizjes së Pllaka tektonike që shtyhen përmes rrymat e konvekcionit të mantelit të tokës.

Kjo është mënyra se si domethënia e kontinenteve filloi të formonte pozicionet që ne njohim sot. Shkalla e zhvendosjes kontinentale në periudhën Kambriane vlerësohet të jetë jashtëzakonisht e lartë krahasuar me periudhat e mëparshme. Kjo do të thotë se ka pasur një aktivitet të lartë të pllakave tektonike. Falë këtyre lëvizjeve të kontinenteve, ishte e mundur të rritet biodiversiteti në nivelin planetar pasi që u krijuan ekosisteme të ndryshme me karakteristika të ndryshme.

Oqeani Panthalassa është ai që mbuloi pjesën më të madhe të të gjithë planetit, ndërsa oqeane të tjerë të vegjël si proto-Tethys dhe oqeani Khanty u gjetën midis ujërave të kontinenteve më të vegjël të quajtur Laurentia dhe Baltik.

Klima kambriane

Depozitat kambiane

Klima e periudhës Kambriane besohet të ketë qenë dukshëm më e ngrohtë se në kohët e mëparshme. Gjatë kësaj periudhe nuk kishte epokë akulli në pole. Kjo është, asnjë shtyllë toke nuk ishte e mbuluar me akull. Nga ana tjetër, periudha kambiane ndahet në periudha: kembrija e poshtme, kembrija e mesme dhe kambia e sipërme. Ne do të analizojmë klimën dhe gjeologjinë shkurtimisht në secilën epokë të kësaj periudhe.

  • Kambriane e poshtme: Gjatë kësaj kohe kontinenti Gondwana dhe masat e tjera më të vogla të tokës pushtuan të gjitha zonat ekuatoriale. Kjo ka qenë e njohur falë të dhënave të depozitave të gurit gëlqeror në detet e bollshme dhe epikontinentale tropikale. Në atë kohë, orogjenia Kadomiane është ajo që çoi në periudhat e zhytjes së masave të mëdha të tokës në fillim të Kambrianit.
  • Kambriane e Mesme: gjatë kësaj kohe kishte një cikël transgresiv që u ndërpre nga dy impulse regresive.
  • Kambriane e sipërme: Një pjesë e madhe e kontinentit Gondwana, e cila zinte pozicione më ekuatoriale, po lëvizte drejt gjerësive më të ftohta. Ata po zëvendësoheshin në pozicione pasi masat më të vogla kontinentale si Laurentia, Siberia dhe Australia ishin duke zënë pozicionet ekuatoriale.

Shpërthimi i jetës

Jeta e periudhës kambriane

Siç kemi përmendur më parë, kjo periudhë ka qenë e njohur të jetë një ndarje e kohës ku ka pasur një shpërthim më të fortë të jetës sesa është njohur ndonjëherë. Njihet si shpërthimi Kambrian. Ky shpërthim dha lindjen e shfaqjes së biodiversitetit të pabesueshëm në planet që përfshinte shumë prej grupeve të kafshëve që ne njohim sot.

Midis këtyre kafshëve që u shfaqën, ne gjejmë akordet e të cilave bën pjesë gjinia e kurrizorëve dhe që përfshin njerëzit. Nuk dihet me siguri se si ishte e mundur një shkëndijë e tillë shpërthimi biologjik. Besohet se mund të ketë qenë oksigjeni që ishte i pranishëm në atmosferë në atë kohë dhe se, falë emetimeve nga cianobakteret dhe algat që kryen fotosintezën, ai mund të arrijë nivelet e nevojshme që të gjithë organizmat të jenë në gjendje të rriten më shumë struktura komplekse që japin forma të ndryshme të jetës.

Një aspekt tjetër për tu marrë parasysh është mjedisi që e bëri atë pak më mikpritës ndërsa moti ngrohej dhe niveli i detit ngrihej. Në këtë mënyrë, u krijuan habitate detare të cekëta që ishin ideale për gjenerimin e formave të reja të jetës pasi që ka sasi të mëdha lëndësh ushqyese.

Sidoqoftë, mendohet se shumë shkencëtarë ata e kanë ekzagjeruar madhësinë e shpërthimit kambrian për shkak të përhapjes së kafshëve me struktura të forta që fosilizoheshin më shpejt dhe më lehtë se paraardhësit e tyre. Si nga e gjithë kjo, ju mund të keni të dhëna fosile varet vetëm nga struktura e trupit. Nëse trupi është i butë nuk mund të fosilizohet në të njëjtën mënyrë. Për shembull, shumë dihet për brachiopodët që jetonin në predha si molusqe dhe gjeli dhe kafshë të tjera që shfaqin skelet të jashtëm të bashkuar të njohur sot si artropodë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për periudhën kambriane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.