Kalendari i Zaragozës

Kalendari i Zaragozës

Sot do të njohim një kalendar disi të veçantë që ka një bukuri dhe hijeshi pasi nuk përqendrohet te shkenca por ka parashikime për një vit të tërë pa ndonjë ashpërsi shkencore. Bëhet fjalë për Kalendari Zaragozano. Shtë një botim vjetor Spanjoll që përfshin një parashikim të meteorologjisë dhe astronomisë për një vit të tërë kalendarik dhe pa asnjë lloj rreptësie shkencore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë historinë dhe karakteristikat e kalendarit Zaragozano.

Origjina e kalendarit Zaragozano

Kalendari Zaragoza 2018

Botimi i parë i kalendarit të Zaragozës u bë për herë të parë në 1840. Ajo u përgatit nga astrologu spanjoll Mariano Castillo y Ocsiero. Në mënyrë të pandërprerë, përveç disa viteve kur ndodhi Lufta Civile Spanjolle, ajo është përpunuar dhe redaktuar. Pothuajse në të gjitha botimet duket se i njëjti portret i astrologut i referohet krijuesit të tij. Tha astrologu është një njeri me një pamje shumë elegante. Flokët i janë rrudhur plotësisht dhe ka një shprehje solemne.

Aktualisht, ato nuk shtypen më fizikisht, por mund të blihen në internet. Sidoqoftë, ai ende mban të njëjtin model si të kopertinës ashtu edhe të përmbajtjes. Emri i kalendarit është Zaragozan, cilido qoftë autori i tij nga Zaragoza. Wasshtë bërë në nder të astronomit spanjoll Victoriano Zaragozano dhe Gracia Zapater. Ky astronom lindi në Puebla de Albortón në shekullin e XNUMX-të dhe ishte mjaft popullor në kohën e tij. Dhe ai dinte shumë për astronominë dhe ai hartoi almanakë konkurrues për një shkencëtar tjetër spanjoll i cili u dallua për studimet e tij në astrologji, matematikë dhe histori natyrore. Konkurrenca ishte Jerónimo Cortés.

Historia e kalendarit Zaragozano

almanakët

Historia e kalendarit Zaragozano fillon pas botimit të tij të parë. Përhapja e tij arriti të gjitha cepat e Spanjës në dy formatet që ishin dedikuar në atë kohë. Ky kalendar përbëhej nga një fletë e palosur në gjysmë që ishte një nga më të shiturat dhe modeli tjetër ishte një botim xhepi me madhësinë e një fletëpalosje të palosur.

Sot jemi mësuar të kemi një sasi të madhe informacioni në lidhje me parashikimin e motit jo vetëm për vendin tonë, por për të gjithë botën. Ju mund ta njihni parashikimin e motit falë modeleve të ndryshme komplekse që e studiojnë atë të mbështetur nga grafikë, fotografi satelitore, formula matematikore dhe shumë më tepër njohuri. Falë kësaj teknologjie, meteorologjia për disa ditë mund të parashikohet mjaft saktë. Sidoqoftë, nevoja për të njohur motin nuk është diçka e re. Kjo nevojë ka ekzistuar që nga kohërat antike. Kjo është një nga arsyet pse është provuar gjithmonë të dihet se çfarë do të ndodhë paraprakisht.

Më parë, meteorologjia mund të njihej nga vëzhgimi i drejtpërdrejtë i shenjave që mund të vëzhgoheshin në vetë vendin dhe u studiuan variablat meteorologjikë si retë, era dhe temperatura që ishin në atë kohë. Ju gjithashtu duhej të llogaritni në përvojën që kishin njerëz të moshuar ose në parashikimet që i bën ata të ngrohtë dhe dy të tilla si kalendari Zaragozano. Siç është rasti sot, ishin ata që i ishin përkushtuar bujqësisë ata që bënë një përpjekje të veçantë për të shkruar dhe ditur se si do të ishte viti vijues që të ishin në gjendje të zgjidhnin kohën e mbjelljes dhe të korrjes për të optimizuar rendimentin. Sot shumë njerëz ata i marrin këto vëzhgime megjithëse e bëjnë atë në një mënyrë më kurioze sesa me një objektiv shkencor.

Ky kalendar është përdorur dhe është përdorur që nga fillimi i tij si një libër pranë shtratit për fermerët pasi që të korrat mund të jenë subjekt i kushteve të shumta të pafavorshme të motit. Thatësira, stuhitë dhe fazat e hënës ndikojnë në të korrat dhe falë kalendarit Zaragozano ishte e mundur të kishim më shumë njohuri për të.

tipare kryesore

parashikim

Çmimi i parë që ky kalendar kishte në 1840 duhet të ketë qenë në reais pasi ishte monedha që ishte në dispozicion në atë kohë. Vetëm 28 vjet më vonë peseta u prezantua në Spanjë si mjet ligjor. Çmimi ishte fillimisht vetëm rreth 15 cent në vitin 1920 (i cili do të ishte ekuivalent me euro sot). Ndërsa vitet kalojnë, çmimi i tij është rritur në pothuajse 20 duros ose 100 pesetë ose 0,60 cent. Aktualisht çmimi është 1.8 euro. Siç mund ta shihni, trendi i rritjes së çmimeve për të njëjtin produkt ka përparuar për vite dhe vite.

Në vitin 1900, kalendari Zaragozano u shit me zë të lartë në sheshet kryesore të qyteteve dhe qytezave. Shumica e klientelës ishte fshatare dhe afërsisht 1.270.000 kopje u shitën. Sot shiten vetëm 300.000 kopje. Siç pritej, me avancimin e shkencës, ky lloj kalendarësh ka një pasojë më nostalgjike dhe konservatore si një tendencë për kuriozitet sesa ashpërsi shkencore.

Nëse analizojmë mirë disa nga faqet gjatë historisë, ky kalendar mund të na tregojë shumë elementë të secilës epokë. Për shembull, në kopertinën e vitit 1883 një paralajmërim mund të matet që të mos mashtrohen nga kalendarët e tjerë që ishin imitime. Një shembull tjetër është kopertina dhe pjesa e brendshme e kalendarit Zaragozano nga 1936. Në këtë botim kishte fshehur thesare reklamash që tregonin dhe portretizonin probleme të ndryshme që shoqëria kishte në atë kohë. Mos të harrojmë se në atë kohë afër Luftës Civile Spanjolle fraza të tilla si Viva Franco! mund të shiheshin në kopertina. dhe ¡Arriba Spanjë!

Në mes të luftës nuk ishte aspak e këshillueshme që të distancohesh nga regjimi fitimtar dhe ato ishin shkruar në kopertinat e këtyre proklamatave, në atë kohë politikisht korrekte dhe rritja e shitjeve ishte favorizuar qëllimisht. Me kalimin e viteve, reklamat në kalendarin e Zaragozës zvogëlohen gradualisht derisa ato të mos ekzistojnë më. Beenshtë dashur t'i jepet më shumë rëndësi dhe publicitet këtij kalendari duke përfshirë çmimin e tij të shitjes për publikun. Mbulesa aktuale mund të shihet se është e njëjtë me vite më parë dhe do të vazhdojë të jetë si një simbol i sharmit të saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth kalendarit Zaragozano dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.