Kjo është harta e efekteve të ndryshimit të klimës në Spanjë

Zona Natyrore e Doñana

Ndërsa Donald Trump, presidenti i Shteteve të Bashkuara, ka vendosur të braktisë Marrëveshjen e Parisit, efektet e ndryshimit të klimës vazhdojnë të ndihen në të gjithë botën. Në Spanjë do të kemi shumë probleme për tu përshtatur nëse temperatura mesatare globale vazhdon të rritet.

Ju mund të mendoni se rritja e nivelit të së keqes ose shkrirja e akullnajave nuk kanë asnjë lidhje me vendin, por do të ishim gabim siç paralajmërohet nga raporti »Fakte dhe shifra për një Ligj mbi Ndryshimin e Klimës dhe Kalimin e Energjisë» përgatitur nga të Observatori i Qëndrueshmërisë.

Spanja është një vend shumë e prekshme ndaj ndryshimeve klimatike. Efektet e tij janë duke provuar një numër të madh të llojeve të kafshëve dhe bimëve, të tilla si ptarmigan, kameleon ose hirit, të cilat kanë një lëvizje të reduktuar dhe kërkojnë me kushtet e nivelit të tyre ekologjik.

Nga ana tjetër, vendi është një nga territoret e pakta në Bashkimin Evropian në të cilin provat shkencore ofrojnë një zvogëlimi i prodhimtarisë bujqësore.

Thatësira në Spanjë

Me rritjen e temperaturave dhe shkrirjen e akullnajave, rritja e nivelit të detit është një tjetër nga sfidat e mëdha të territorit spanjoll. Një raport nga Ministria e Mjedisit parashikon që uji do të pushtojë 8% të faqes veriore të bregdetit gadishullor dhe Detit Alboran në tre dekadat e ardhshme, e cila është një rritje prej 20 centimetra.

A është duke u bërë ndonjë gjë për të trajtuar ndryshimet klimatike? Jo shume. Të dhënat e fundit në dispozicion nga Agjencia Evropiane e Mjedisit zbulojnë se midis viteve 1990 dhe 2014 emetimet totale të dioksidit të karbonit u rritën me 17,5%, ndërsa në të gjithë Bashkimin Evropian ato ranë me 23%. Në vitin 2015, 40,4% e emisioneve totale të CO2 erdhën nga impiantet gjeneruese të energjisë ose industria e naftës.

Emetimet e dioksidit të karbonit

Kështu, është vendi evropian ai që duhet të blejë më shumë të drejta të emetimit në proporcion me emetimet e tij. Në goditjen e librit të çeqeve, ai mund të "kompensojë" 65 milion tonë që dërgoi në atmosferë vetëm në vitin 2015. Ashtë për të ardhur keq që nuk është kuptuar ende që një natyrë e pastër dhe e gjallë nuk mund të blihet.

Ju mund ta shihni hartën duke bërë klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.