Fotografitë: Kështu dukej bota gjatë »Orës së Tokës»

Ora e Tokes

Të Shtunën e kaluar, 25 Mars, kishte një orë shumë të veçantë: nga 20.30 në 21.30 në secilin vend dritat u fikën në mënyrë që të rritet ndërgjegjësimi për ndryshimin e klimës. Ishte Ora e Tokës, rreth 60 minuta të cilat duhet të jenë gjithmonë, çdo ditë, ndërsa po arrijmë në një pikë ku po na mbaron hapësira ndërsa e ndotim atë.

Por ne nuk do të flasim për gjëra të trishtueshme, por për fotografitë e mrekullueshme që ai na la në 25 Mars 2017. Kështu dukej bota atë ditë.

Tempulli Wat Arun në Bangkok

Tempulli Wat Arun në Bangkok. Imazh - Ambito.com

Pothuajse 7000 qytete nga më shumë se 150 vende morën pjesë në »Orën e Tokës», një ngjarje që Fondi Botëror për Natyrën (WWF) ka organizuar për 10 vjet. Ngjarja në vetvete është e thjeshtë: konsiston në fikjen e dritës për orë të tëra, por kur miliona njerëz bëjnë pikërisht atë, rezultati mund të jetë spektakolar. Siç ka qenë.

Brazili, Bangkok, Madrid, Bilbao dhe shumë e shumë të tjerë kanë dashur t'i bashkohen kësaj ngjarje të madhe që ka premtuar të jetë historike, sepse kësaj here dhe si zakonisht, qindra ndërtesa emblematike janë shtuar në listën e atyre që ishin në errësirë ​​për një orë, si Kremlini i Moskës.

Sidnei gjatë Orës së Tokës

Sidnej Australi). Imazhi - David Gray 

Të parët që e festuan ishin australianët, të cilët ata mbyllën Urën e Portit dhe Shtëpinë e Operas të Sidneit, qyteti ku lindi kjo iniciativë në vitin 2007. Në atë kohë ajo kishte pjesëmarrjen e rreth 2000 bizneseve dhe 2,2 milion njerëzve, por vitin e ardhshëm kishte 50 milion pjesëmarrës nga 35 vende.

Kulla e Tokios, Japoni

Kulla e Tokios (Japoni). Imazh - Issei Kato

Në Azi ata gjithashtu dëshironin të kontribuonin me grurin e tyre të rërës. Në Japoni, Kulla e Tokios dukej e tillë nga 20.30 në 21.30, Dhe Në kryeqytetin e Tajlandës Bangkok, tempulli portreti Wat Arun tregoi bukurinë e tij mbretërore natën të shtunën.

Madridi gjatë Orës së Tokës

La Cibeles dhe La Puerta de Alcalá në Madrid. Imazh - Victor Lerena

As Spanja nuk dëshironte të lihej pas. Madridi iu bashkua nismës duke fikur La Cibeles dhe Puerta de Alcalá; derisa Bilbao fiki teatrin Arriaga:

Bilbao

Teatri Arriaga, në Bilbao. Imazh - Miguel Toña

Dhe ti, e ke fikur dritën? 🙂


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.