Kjo do të jetë moti në Ishujt Balearik në vitin 2038

Majorca

Megjithëse është shumë e vështirë të dihet se si do të sillet klima në dhjetë ose më shumë vjet, sot kemi programe që mund të ndihmojnë meteorologët dhe entuziastët e motit të marrin një ide se çfarë mund të ndodhë. Kështu, ish-drejtori territorial i Agjencisë Shtetërore Meteorologjike (AEMET) në Ishujt Balearik, Agustí Jansà, ishte në gjendje t'i shpjegonte Diario de Mallorca gjëra shumë shqetësuese.

Sipas ekspertit, nëse nuk merren masa drastike tashmë, e ardhmja duket mjaft gri. Kjo do të jetë klima në Ishujt Balearik në vitin 2038.

Rritja e tre shkallëve

Për momentin, temperatura mesatare e planetit është rritur me rreth 1,4 gradë Celsius që nga viti 1880. Mund të duket si një vlerë e parëndësishme, por gjithsesi është e mjaftueshme për të thyer rekorde të rëndësishme çdo vit. Gjithashtu, në arkipelagun Balearik deri në vitin 2038 temperatura do të jetë deri në 3 gradë më e lartë gjatë verës. Dimri do të vazhdojë të zbutet, me vlera që mund të jenë deri në gjysmë shkalle më të larta. Kështu që ndjesia se nuk ka "asnjë rënie" do të vazhdojë të rritet me kalimin e kohës.

Nëse flasim për temperaturën e detit, gjatë sezonit të verës mund të jetë deri në një shkallë më e lartë, e cila do të ketë implikime për posidonia dhe gjithashtu për faunën.

Niveli i detit do të rritet 25 centimetra

25 centimetra që parashikon se do të rritet në parim mund të mos jenë shumë, por nëse marrim parasysh se i njëjti kryeqytet krahinor, Palma, është pothuajse në nivelin e detit, është e parashikueshme që disa plazhe të preken. Dhe kjo nuk është për të përmendur që kur fronte të ftohtë afrohen dhe ujërat tërbohen, rreziku i përmbytjeve vetëm do të rritet.

Nëse ka diçka pozitive në gjithë këtë, sigurisht që është investuar mjaftueshëm që të paktën gjysma e makinave që qarkullojnë të jenë elektrike, në mënyrë që të kemi ishuj disi më të qetë.

Plazhi Cala Millor në Majorka

Për të lexuar lajmin e plotë, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Tatiana dijo

    Çdo gjë që po ndodh me tokën është për shkak të qenies njerëzore në vend që të shkatërrojmë habitatin tonë, ne do të ishim kujdesur për të si gjëja më e çmuar që kemi, mos nxitoni për ndryshimin e klimës, prandaj duhet të fillojmë të kujdesemi për planetin tonë me më pak shpyllëzimi për të shuar kafshët etj