Jocelyn bell burnell

Joselyn Bell Burnell duke marrë çmimin

Në botën e shkencës, çmimet jepen për ata shkencëtarë që japin një kontribut të madh në përparimin në studime në fusha të ndryshme. Ka njerëz që, megjithëse kanë bërë një përpjekje të madhe për të përmirësuar dhe kontribuar shumë në komunitetin shkencor, nuk shpërblehen siç duhet. Ky është rasti i britanikëve Jocelyn Bell Burnell. Ka shumë që mendojnë se, si brenda dhe jashtë komunitetit shkencor, ajo duhej të ishte dhënë një Çmim Nobel në 1974.

Pse duhet të ishte dhënë shkencëtarja Jocelyn Bell Burnell? Gjeni në këtë postim.

Jocelyn bell burnell

Shkencëtar fizik

Ajo është një shkencëtare që studioi dhe përparoi shumë me zbulimin e pulsarëve. Ky Profesor ishte i ftuar në Universitetin e Oksfordit dhe e zgjedhur si fituese e çmimeve në kategorinë Fizika Themelore. Ky çmim gjithashtu kontribuoi në një shumë parash rreth 3 milion dollarë. Sidoqoftë, ky astrofizikan nuk ka pasur ndërmend ta mbajë atë shumë parash. Përkundrazi, ju do t'i dhuroni këto para për të financuar gratë, studentët refugjatë dhe komunitetet e pakicave etnike në mënyrë që ato të bëhen hulumtuese të shkencës, veçanërisht në fushën e fizikës.

biografi

Joselyn Bell Burnell Biografia

Në vetëm 12 vjeç, ai tashmë dëshironte të studionte fizikë dhe t'i përkushtohej asaj. Kjo nuk mund të bëhej në mes të viteve 50 pasi gratë nuk i bënin këto gjëra në Irlandën e Veriut. Për gratë mund të mësoni vetëm detyra të tilla si gatimi dhe qëndisja. Kjo grua kishte lexuar të gjithë bibliotekën shkencore në pronësi të babait të saj dhe arriti që drejtori i shkollës së saj ta pranonte në kursin e fizikës së bashku me dy vajza të tjera. Vetëm në semestrin e parë, ajo tashmë ishte bërë më e mira në të gjithë klasën.

Edhe pse ai mund të ketë pasur mjaft probleme për të bërë përparim në studimet fizike, ajo ishte gruaja e vetme në Universitetin e Glasgow. Sa herë që ajo dilte në skenë për të ekspozuar një pjesë të punës, shumë nga djemtë e ndërpresnin atë me bilbila dhe britma. Nëse për shkak të këtyre fërshëllimave ai skuqej, boos drejt tij vazhduan të rriteshin. Në mënyrë që të merrem me këto situata, unë mësova të jem i ftohtë si akulli.

Vite më vonë ajo u pranua në Kembrixh. Kishte vetëm një student tjetër me të dhe Jocelyn kishte një frikë të vazhdueshme për të humbur regjistrimin e saj. Gjatë viteve që ishte në këtë universitet ai u anëtarësua në departamentin e radio-astronomisë. Profesori i tij i Tezës po kërkonte objektet më të ndritshme të njohura në univers të quajtur kuazarë. Këto objekte duhej të kërkoheshin duke përdorur valët e radios. Jocelyn bell burnell morën pjesë në ndërtimin e teleskopit që do të zbulonte këto objekte dhe ishte përgjegjës për analizimin e të dhënave që u morën.

Ai vazhdoi të punonte për një kohë të gjatë derisa pak më vonë u zbulua një sinjal i dytë. Më vonë ato ishin disa shenja më shumë. Më në fund u zbulua se ata ishin pulsarë. Një pulsar është një yll neutroni dhe u zbulua për herë të parë nga Jocelyn Bell Burnell.

Zbulimi i Jocelyn Bell Burnell

Joselyn bell Burell

Ky zbulim Wasshtë botuar në 1968 kur Jocelyn ishte 24 vjeç dhe nënshkroi një vend të dytë në artikullin në revistën Nature. Në intervistat që ata bënë, ata e pyetën atë vetëm për të dashurit që kishte ose çfarë madhësie sytjenash kishte. Ose kjo nuk kishte asnjë lidhje me të gjitha zbulimet e tij shkencore.

Padukshmëria e dhënë kësaj fizike arriti kulmin e saj në 1974 kur zbuluesit e pulsarëve u dha Çmimi Nobel në Fizikë - një burrë nuk ishte në listë. Shumë anëtarë të këtij komuniteti shkencor ishin mjaft të mërzitur dhe madje të zënë ngushtë pasi këtij shkencëtari nuk iu dha merita vetëm për të qenë grua.

Sidoqoftë, kjo grua nuk vendosi të hiqte dorë, përkundrazi. Emri i tij u harrua për shumë vite deri në Ai është vlerësuar me Çmimin Special Breaktrough. Awardshtë çmimi më i mirë i talentuar në të gjithë botën shkencore. Ajo thotë se ka bërë paqe me harresën që i është bërë dhe ka preferuar të luftojë vetë. Ai ka mbledhur fonde për të ndihmuar të rinjtë që aspirojnë shkencën. Isshtë mënyra e tij për të vërejtur gabimet që ndodhën me atë çmim Nobel.

Shkencëtari injorohet plotësisht

Çmimi Nobel në Fizikë

Gratë gjithmonë kanë pasur probleme për të përparuar në botën e shkencës, ndër të tjera. Për fat të mirë, gjithnjë e më shumë po pranohet se ka grupe të ndryshme midis burrave dhe grave si në udhëheqje ashtu edhe në grupe kërkimore. Kjo i bën grupet kërkimore më të fuqishme, fleksibile dhe të suksesshme.

Ndër grupet ku gratë përfaqësohen më pak gjatë historisë është në fizikë. Mund të thuhet se ata kanë filluar të përfshijnë agjentë të etnive të ndryshme dhe është e mrekullueshme që studentët refugjatë mund të përfitojnë. Dhe a është kjo Merita për zbulimet e pulsarëve të Jocelyn Bell Burnell u shkoi shkencëtarëve Antony Hewish dhe Martin Ryle në vitin 1974.

Si një student hulumtimi, ky shkencëtar po ndihmonte gjithashtu në ndërtimin e radio teleskopit, i cili ishte ai që lejoi zbulimin e këtij lloji të ri të yjeve që ata i quajtën pulsarë. Përveç kësaj, ishte ajo që zbuloi në analizat e para të këtyre rrezatimeve të çuditshme në 1967. Për të bërë këtë zbulim, asaj iu desh të bindte mësuesit dhe mbikëqyrësit e saj të cilët në fillim ishin skeptikë për zbulimin e saj. Kjo sepse besohej se këto sinjale prodhoheshin nga një sërë ndërhyrjesh ose nga vetë njeriu.

Më vonë u zbulua se ishte një lloj i ri yjesh që ata i quanin pulsarë. Përkundër faktit se zbulimet ishin kryesisht për shkak të shkencëtarit Jocelyn Bell Burnell, ai u injorua plotësisht kur erdhi puna për t'i dhënë atij çmimin Nobel në Suedi. Shumë njerëz e konsiderojnë këtë si një nga padrejtësitë më të mëdha të kryera në historinë e fituesve të Çmimit Nobel.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth fizikës Jocelyn Bell Burnell.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.