63 Projektet e Klimës janë paraqitur për të zvogëluar emetimet

projekte klimatike

Projektet për të luftuar ndryshimin e klimës po lulëzojnë gjithnjë e më shumë pasi ekonomitë e të gjitha vendeve në botë do të duhet të përshtaten në një mënyrë apo në një tjetër me efektet e ndryshimit të klimës.

Projektet e Klimës kanë treguar se ato janë një mjet shumë i dobishëm për të luftuar ndryshimin e klimës. E para filloi në 2012 dhe ka kontribuar në uljen e 7,4 milion tonë CO2 në atmosferë. Çfarë pasojash kanë këto projekte në luftën kundër ndryshimit të klimës?

Projektet klimatike

Projektet e Klimës filluan të zhvillohen në 2012. Ministrja e Bujqësisë dhe Peshkimit, Ushqimit dhe Mjedisit, Isabel García Tejerina, ka prezantuar 63 projekte klimatike që janë zgjedhur për këtë thirrje të pestë që korrespondon me vitin 2016.

Këto projekte ndihmojnë për të promovuar zvogëlimin e emetimeve të gazeve serrë që janë përgjegjëse për ndryshimin e klimës. Ato janë të përqendruara në uljen e emetimeve në të ashtuquajturit sektorë difuzivë siç janë transporti, strehimi dhe mbeturinat për të cilat janë përgjegjës më shumë se 60% të emetimeve të gazeve serë në Spanjë dhe në Bashkimin Evropian.

Projektet e Klimës që janë zgjedhur do të jenë efektive në zvogëlimin e emetimeve të gazeve serë duke ndihmuar në inovacionin në zhvillimin teknologjik dhe gjenerimin e aktivitetit ekonomik dhe punësimit në vendin tonë. Projektet janë aprovuar në sektorë të ndryshëm privatë dhe publik.

Shumë prej tyre përqendrohen në një ekonomi rrethore dhe bazohen në modelin e prodhimit që ne do ta mbështesim fuqimisht në vitet e ardhshme. Së fundmi, Tejerina ka theksuar kontributin e Projekteve të Klimës në luftën kundër ndryshimit të klimës, që nga fillimi i tij në 2012, Ato kanë nënkuptuar një ulje totale të emetimeve të CO2 ekuivalente me më shumë se 7,4 milion tonë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.