Ishujt Balearik, të pranishëm në Samitin e Klimës (COP22)

joan-prapambetje

Takimi Botëror i Klimës (COP22) që po mbahet në Marrakech, synon të kufizojë 2 gradë Celsius rritjen e temperaturës mesatare të planetit. Per te marre, të gjitha vendet që nënshkruan Marrëveshjen e Parisit duhet të kenë një pjesëmarrje aktive në mënyrë që ata të jenë në gjendje të informohen për lëvizjet dhe debatet ndërkombëtare dhe të pasurojnë projektligjin për ndryshimin e klimës që po hartohet.

Kështu, pavarësisht nga fakti që Spanja nënshkroi Marrëveshjen por nuk do ta ratifikojë atë deri në vitin 2017, Ishujt Balearik janë tashmë të pranishëm në COP 22.

Joan Groizard, drejtori i përgjithshëm i Energia i Canvi Climàtic (Energjia dhe Ndryshimi i Klimës), është përfaqësuesi i komunitetit Balearik. Qeveria gjithashtu tha se ata po punojnë për »gjenerojnë sinergji dhe lidheni me rajone dhe ishuj të tjerë për të ndarë reflektime, shqetësime dhe linja të përbashkëta veprimi'.

Efektet e ndryshimit të klimës në Ishujt Balearik

Ishujt Balearik është një arkipelag në të cilin, për shkak të vendndodhjes së tij gjeografike, reshjet e shiut janë përgjithësisht të ulëta. Stuhitë që hyjnë përmes veriperëndimit të vendit tentojnë të arrijnë në ishujt shumë të lodhur, të cilat janë në mes të një deti pothuajse plotësisht të mbyllur, domethënë në një det që ushqehet vetëm nga uji i Atlantikut që kalon përmes ngushticës së Gjibraltar.

Ndërsa planeti ngroh, në ishujt po shohim se si vera zgjatet gjithnjë e më shumë dhe vjeshta pothuajse zhduket. Këtu duhet shtuar edhe shiu gjithnjë e më pak, i cili është një problem shumë serioz nëse marrim parasysh se një pjesë e madhe e të ardhurave të tyre vijnë nga turizmi. Siç shpjegon meteorologu Agustí Jansà në një intervistë për gazetën El Mundo, në Ishujt Balearik temperatura është rritur 2 gradë në 40 vjet, dhe kjo, megjithëse duket pak, në të vërtetë është shumë.

thatësira

Lidhur me ngritjen e nivelit të detit, mundet ngjiten midis 30 centimetra dhe një metër deri në fund të shekullit, kështu që plazhet do të tërhiqen.

Për të gjitha këto arsye, COP 22 është shumë e rëndësishme, pasi Timeshtë koha të specifikoni se si angazhimet do të bëhen efektive për të luftuar ndryshimin e klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.