Ishujt Balearik duan të qëndrojnë përpara ndryshimit të klimës duke ndaluar makinat me naftë nga 2025

Makina në autostradë

Për momentin mund të duket si një ide disi ambicioze, por duket se ka shumë mundësi që ajo të bëhet realitet nëse askush nuk e parandalon atë: Qeveria e arkipelagut mund të ndalojë makinat me naftë nga viti 2025 falë një projektligji që do të ndikonte si në regjistrimet e reja ashtu edhe në makinat me qira dhe vizitorët që mbërrijnë në ishujt me automjetin e tyre me transportin detar.

Me gjithçka, presin që të kenë 90% më pak misione deri në vitin 2050, diçka që është padyshim shumë interesante duke marrë parasysh se termocentrali i arkipelagut, ai i Murterar, i vendosur në Alcúdia (Mallorca), shkakton 54 vdekje të parakohshme në vit, siç raportohet nga Gazeta Mallorca.

Në vitet e fundit, veçanërisht që nga viti 2016, flota e automjeteve në Ishujt ka qenë në rritje. Automjetet, kryesisht naftë, që nuk qarkullojnë vetëm nga njerëzit që duan të kalojnë një pushim të mirë, por gjithashtu lëshojnë gazra që ndotin ajrin që banorët marrin frymë gjatë gjithë vitit. Për të parandaluar që situata të përkeqësohet, ajo që do të bëhet do të jetë luftoni makinat e ndaluara për ndryshimin e klimës që punojnë me naftë.

Hapat e ligjit për ndryshimin e klimës

Por gjithashtu, impianti Es Murterar pritet të mbyllet pak nga pak: grupi 1 dhe 2 në 2020 dhe grupi 3 dhe 4 në 2030. Por kjo nuk është e gjitha: është planifikuar të zëvendësojë ndriçimin publik dhe instalimin e paneleve diellorë në parket e makinave dhe në depot e reja. Në rastin e ishullit të Formentera, ju gjithashtu mund të kufizoni numrin e makinave që mbërrijnë në verë, pasi është një ishull mjaft i vogël që qarkullon, në gusht, rreth 50.872 automjete në ditë.

Problemi është se është qeveria qendrore, ajo e Madridit, ajo që ka fjalën e fundit. Dhe pas refuzimit të mbylljes së Es Murterar, kush e di se çfarë mund të ndodhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.