Investimi në infrastrukturën e gjelbër është çelësi për t'u përshtatur më mirë me ndryshimet klimatike

Liqeni San Mauricio

Natyra është jetë. Sidoqoftë, njeriu modern duket se po përpiqet ta heqë atë nga harta, duke mos kuptuar se ai vetë i përket asaj. Në fakt, është një pjesë themelore e enigmës që përbën planetin tonë.

Nganjëherë e quajtur Gaia ose Nëna Tokë nga pasuesit e besimeve të reja natyraliste, realiteti është se ne jetojmë në një botë gjithnjë e më të keqtrajtuar. Dhe, siç e dimë, çdo veprim ka reagimin e tij, herët a vonë. Por akoma dhe gjithçka ka edhe vend për reflektim dhe studim, në këtë rast, të infrastrukturave të gjelbra.

Dhe kjo është pikërisht ajo që Instituti i Hidraulikës së Mjedisit i Universitetit të Camtabria-s dhe Fondacioni i Biodiversitetit po bëjnë në tre parqe kombëtare spanjolle: Picos de Europa, Guadarrama dhe Sierra Nevada. Në këto vende të mrekullueshme promovojnë një projekt që studion se si dizajni i infrastrukturës së gjelbër dhe restaurimi i pyjeve duke favorizuar adaptimin ndaj ndryshimeve klimatike.

Një nga gjërat që ata po bëjnë është të ulen dhe të flasin me njerëzit përgjegjës të këtyre parqeve në mënyrë që mësoni atyre modele dhe dizajnoni infrastrukturat e gjelbra që janë të përshtatshme në varësi të terrenit dhe kushteve klimatike të të njëjtit. Përveç kësaj, ata do të vizitojnë secilën nga këto zona së bashku me menaxherët, drejtorët dhe teknikët për t'u treguar atyre modele të ndryshimit në mbulesën e bimësisë dhe ndryshimit të klimës, diçka që do të jetë shumë e dobishme për, për shembull, rivendosjen e brigjeve të lumenjve ose shpateve, ose për të promovuar zona të caktuara të pyllit.

Parku Kombëtar Ordesa

Për më tepër, Një seri simulimesh klimatike do të kryhen për të vlerësuar efektin e ndryshimeve në klimë që do të ndodhin rreth vitit 2050. Kështu, do të jetë e mundur të dihet pak a shumë se çfarë do të ndodhte në mes të shekullit nëse sot nuk bëhet asgjë për të mbrojtur pyjet, ose nëse, përkundrazi, merren masa në mënyrë që ato të përshtaten më mirë me ndryshimet klimatike.

Në tërësi, ata shpresojnë që zonat e gjelbra të Spanjës dhe biodiversiteti i saj i mrekullueshëm të vazhdojnë të ekzistojnë.

Për më shumë informacion, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.