Çdo euro e investuar në ndryshimin e klimës do të kursejë 6 euro në të ardhmen

investimi në ndryshimin e klimës kursen në të ardhmen

Në të gjitha aspektet mjedisore, parandalimi është mjeti më i mirë. Siç thonë gjithmonë, "parandalimi është më i mirë se kurimi". Për shembull, për çështjen e zjarreve në pyje, është shumë më mirë të investosh në menaxhim të mirë të hapësirave natyrore, të përpiqen të riparojnë dëmet e shkaktuara nga zjarri në pyje.

Në rastin e ndryshimit të klimës, nuk është për t'u habitur që vendimi më i mirë që mund të merret është parandalimi dhe jo shërimi. Çdo euro që është investuar në Bashkimin Evropian për të ndaluar ndryshimin e klimës kursen deri në gjashtë euro në të ardhmen. Për çfarë bëhet fjalë?

Investoni në parandalimin e ndryshimeve klimatike

Investimi në ndryshimin e klimës është i dobishëm për qytetet

Për shkak se efektet e ndryshimit të klimës janë tani më pak intensive sesa do të jenë në të ardhmen për shkak të shumë parashikimeve shkencore, është më lirë të investosh tani në ndalimin e efekteve të tij ose në lehtësimin e pasojave të tij sesa të presësh të përpiqesh të zgjidhësh problemet A ardhmja e afërt. Clearshtë e qartë se është më mirë të instaloni aparate për fikjen e zjarrit në një dhomë për të parandaluar ndonjë zjarr sesa të përpiqeni të shuani zjarrin kur ai është përhapur tashmë në të gjithë ndërtesën.

Në periudhën 2014-2020, BE do të alokojë 20 përqind të buxhetit të saj, rreth 180.000 milion euro, masat në lidhje me luftën kundër ndryshimit të klimës dhe zvogëlimin e emisioneve ndotëse. Duke rishikuar politikat e komunitetit për klimën dhe energjinë për të zvogëluar efektet e ndryshimit të klimës, zbulojmë se një nga objektivat e vendosura për vitin 2030 është ulja e emetimeve të CO40 me 2%. Kjo ulje e CO2 mund të parandalojë ngrohjen e mëtejshme të Tokës dhe një përmirësim të cilësisë së ajrit.

Për më tepër, për të kontribuar në uljen e emetimeve të CO2, Ne gjithashtu kemi 27% rritje të energjisë së rinovueshme dhe 27% të tjera të efiçiencës së energjisë që BE po propozon për vitin 2030. Ne po flasim për një përmirësim të qëndrueshmërisë mjedisore: zvogëlimin e emetimeve të gazrave ndotës dhe investimin në energji të pastër. E gjithë kjo do të thotë një kursim prej 7 deri në 13.000 milion euro në vit.

Besëlidhjet midis Kryetarëve të Komunave

Besëlidhjet midis kryetarëve të komunave janë thelbësore për vendimmarrjen në nivelin lokal dhe rajonal

Marrëveshjet midis Kryetarëve të Komunave luajnë një rol themelor kur kryejnë veprime në nivelin lokal dhe rajonal. Për shembull, përfshirja e kritereve klimatike dhe mjedisore në kontratat e administratës publike duhet të inkurajohet. Në këtë mënyrë ne jemi "duke i detyruar" kompanitë të respektojnë masat që ndihmojnë në uljen e ndikimeve në mjedis dhe kontribuojnë në një qëndrueshmëri të mirë mjedisore, pa humbur zhvillimin ekonomik.

Për një liqen, Komisioni Evropian ka integruar veprimin e tij klimatik në të gjitha institucionet e tij. Për ta bërë këtë, ai synon të alokojë 20% të buxhetit të përgjithshëm për periudhën 2014-2020 për veprimet e lidhura me klimën, e cila përfaqëson rreth 180.000 milion euro.

Për më tepër, rreth 315.000 milion euro nga Fondi Evropian për Investime Strategjike, do të përdoret për veprime pro-mjedisore dhe për zvogëlimin e efekteve të ndryshimit të klimës. Sot, pothuajse të gjitha projektet i kërkojnë këto fonde, pasi ato lidhen drejtpërdrejt me klimën dhe energjinë.

Bashkimi Evropian kryesor botëror kundër ndryshimit të klimës

investimi kundër ndryshimit të klimës është një vendim i mirë

Le të kujtojmë se, pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara nga Marrëveshja e Parisit, Bashkimi Evropian dhe Kina po drejtojnë luftën kundër ndryshimit të klimës. Ne duhet të vazhdojmë dhe të vazhdojmë për arsye të qëndrueshmërisë, ekonomisë, stabilitetit të klimës dhe kërkimit të një të ardhmeje për të gjithë. Kjo është arsyeja pse çdo euro që është investuar tani në luftën kundër ndryshimit të klimës, mund të kursejë rreth 6 euro duke mos dashur të lehtësojë pasojat e zjarreve, përmbytjeve dhe katastrofave të tjera të shkaktuara prej saj.

Kjo shërben si një reflektim për të gjithë ne kur bëhet fjalë për të menduar për një botë ku mbizotëron qëndrueshmëria mjedisore, zhvillimi ekonomik dhe veprimi i ruajtjes së një bote që është e banueshme për të gjithë dhe për gjeneratat tona të ardhshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.