India ndërton shtëpi të gjelbërta për të frenuar ndryshimet klimatike

Ndërtimi i një shtëpie të gjelbër në Indi

Imazh - Amit Dave

India, vendi i tretë më ndotës në botë, është gati të bëjë gjithçka që është e mundur për të ulur emetimet e dioksidit të karbonit. Një nga masat që ka filluar të marrë është të përdorni materiale vendase dhe të ricikluara për të ndërtuar shtëpi të gjelbërta.

Pse do të ndryshojnë mënyrën e ndërtimit të tyre? Përgjigja është e thjeshtë: sektori i ndërtimit është një nga më ndotësit. Dhe jo vetëm kaq, por ato gjithashtu dëmtojnë mjedisin në një mënyrë brutale, pasi pyjet dhe xhunglat shpyllëzohen dhe burimet natyrore konsumohen.

Ndërtuesit kryesorë të Indisë Në këtë mënyrë, ata do të fillojnë të bëjnë të paktën një të pestën e shtëpive që do të ndërtohen të qëndrueshme nga tani dhe 2022. Kjo iniciativë jo vetëm që do të lejojë të kujdeset për planetin duke i dhënë një jetë të dytë të dobishme materialeve të përdorura, por gjithashtu do të rrisë ndërgjegjësimin në industrinë e ndërtimit të vendit. Një vend, popullsia e të cilit po rritet me shpejtësi të shpejtë.

Vetëm në zonat urbane kërkohet të ndërtohen rreth 20 milion shtëpi, në mënyrë që të veprojnë në përputhje me Marrëveshjen e Parisit, kur vendi angazhohet për uljen e emetimeve të tij me një të tretën, Ministria e Strehimit, e udhëhequr nga Konsorciumi i Lidershipit të Strehimi i Qëndrueshëm (SHLC) financon ndërtimin e shtëpive të gjelbërta.

Punëtor indian

Këto shtëpi të gjelbërta do të zvogëlohen 0,2 milion ton emision i dioksidit të karbonitNdërsa pronarët e këtyre shtëpive do të kursejnë 198 milion kilovat në vit në konsumin e energjisë elektrike dhe 108.000 milion litra ujë.

Në të ardhmen ata shpresojnë të ofrojnë vetëm shtëpi të gjelbërta, sipas Jainin Desai, kreu i dizajnit dhe qëndrueshmërisë në Mahindra Lifespaces.

Le të shpresojmë që herët a vonë shtëpitë e gjelbra do të ndërtohen në të gjithë botën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.