Jupiteri dhe Super Stuhia e tij! Juno na sjell këtë javë, imazhet dhe videot më të mira deri më sot!

Vendi i stuhisë së kuqe të Jupiterit

Imazhi është marrë nga sonda Juno në 9866 km

Këtë javë sonda hapësinore Juno kap disa fotografi të SuperStormit të kuq të Jupiterit. Rezolucion i lartë, pamje nga afër, pamje nga afër Stuhi 16.350 km. Diametri i tij është 1,3 herë më i madh se ai i Tokës. Estimatedshtë vlerësuar të jetë rreth 150 vjeç, megjithëse është e mundur që të vijojnë edhe disa shekuj të tjerë. Dhe është se megjithëse u vu re për herë të parë në 1830, tashmë në fillim të vitit 1600 u vërejt një njollë e vogël e kuqe në Jupiter. Nga kjo rrjedh se mund të jetë e njëjta gjë.

jupiter juno nasa stuhi

Imazhi i ngarkuar nga NASA këtë 12 korrikun e kaluar

e tyre Erërat 640km / h kthehen anticiklonike, që është, në kundërshtim me shumicën e stuhive. Dhe po zvogëlohet. Pas viteve të vëzhgimit, po vërehet se si madhësia e saj pakësohet pak nga pak. Këtë herë nuk janë marrë kurrë më parë imazhe të stuhisë së tij. Sonda Juno, duke udhëtuar me 50 km në sekondë, dhe ajo Lëshuar më 5 gusht 2011, na jep këto imazhe dhe video të stuhisë, të cilat për kaq shumë vite astronomët i kanë teorizuar.

Të panjohurat e stuhisë

planeti gjigand i gazit jupiter

Ngjyrat e saj të kuqe janë ende një mister. Sipas studimeve të bëra, retë e sipërme të atmosferës ka të ngjarë të përbëhen nga sulfid hidrogjeni, amoniak dhe ujë. Ajo që nuk është e qartë është nëse këto përbërje reagojnë për t'i dhënë fund kësaj ngjyre.

Një tjetër e panjohur. Pse stuhia nuk është ezauruar dhe vazhdon të rrahë pandërprerë pas qindra vitesh? Shumë shkencëtarë besojnë se shkaku mund të vijë më thellë, në rrënjët e stuhisë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të dini se çfarë ka poshtë. Sonda Juno është planifikuar për afrimin e saj të ardhshëm në 1 Shtator.

Videoja e mëposhtme e përshpejtuar na tregon sipërfaqen e Jupiterit të kapur nga sonda Juno.

Imazhet që janë ngarkuar në faqen e internetit të NASA-s janë falas për qytetarët që duan t'i redaktojnë dhe t'i përmirësojnë ato. Shumë prej tyre janë në pronësi të shkencëtarëve qytetarë të cilët kanë përmirësuar imazhet nga ueb JunoCam.

Një rrugë e gjatë për të bërë

Sondë Juno Jupiter

Sondë Juno

Sonda Juno, e cila së shpejti do të bëhet 6 vjeç që nga fillimi i saj, është përgjegjëse për hetimin e kësaj stuhie të madhe. Isshtë e pajisur me sensorë për të zbuluar fushat magnetike, dhe gjithashtu për të zbuluar përbërjen e atmosferës së Jupiterit. NASA shpreson të kuptojë se si funksionon kjo “njollë”, dhe të zbulojë pyetjet e pazgjidhura.

Scott Bolton, Hetuesi Kryesor Sonda Juno në Institutin e Kërkimit SouthWest në San Antonio, Texas, raportoi: «Tani kemi imazhet më të mira të mundshme të kësaj stuhie të famshme. Do të na duhet pak kohë për të analizuar të dhënat, jo vetëm nga JunoCam, por nga tetë instrumentet shkencorë të sondës, për të hedhur dritë të re mbi të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e Njollës së Kuqe.

sondë jupiteri juno

Planeti më i madh në Sistemin Diellor, përfshirë videon

Nëse për diçka dallohet JupiteriKjo sepse është planeti më i madh në të gjithë Sistemin Diellor. Me një diametër prej gati 140.000 km, rreth 11 herë më shumë se i Tokës, Ajo gjithashtu ka disa ditë (periudha e rrotullimit) prej gati 10 e mëngjesit, 9:56 e mëngjesit për të qenë të saktë. Duke qenë se përbëhet kryesisht nga gazi, dhe rrotullohet me një shpejtësi kaq të lartë, kjo e bën atë jo plotësisht sferik, por më tepër të rrafshuar.

Në rast se dikush nuk mund të imagjinojë përmasat e tij të mëdha, imazhi i mëposhtëm lehtëson krahasimin.

Jupiteri duke krahasuar Tokën

Imazhe të tjera të siguruara për ne nga interneti

Quajtur "fytyra e Jupiterit"

Dhe tjetri, në detaje, retë e Jupiterit. Spektakolare.

Jupiteri re stuhitë

Në videon e mëposhtme, ne jemi treguar rruga që ndjek Juno në pikën e saj më të afërt duke përfituar nga fusha magnetike e Jupiterit. Arsyeja që nuk qëndron gjithmonë pranë është sepse nuk ndikohet nga rrezatimi, megjithëse Juno zbuloi se ishte 10 herë më pak se sa pritej. Kjo është arsyeja pse në pika e saj më e afërt kalon rreth 8.000 km dhe në vend të kësaj pikëpamja e saj është më larg larg.

Kur Juno përsëri të kalojë afër Jupiterit për të na raportuar fotografitë dhe gjetjet e tij madhështore, nga Meteorologjia në Net do të jemi të vëmendshëm t'i transmetojmë ato për të gjithë.

Rrini në këmbë, sepse nëse ju pëlqeu, vizita tjetër e sondës premton!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.