Hendeku Mariana

Hendeku i Mariana

Kur flasim për thellësitë e ferrit në planetin tonë, ne po flasim për pikën më të afërt me qendrën e tokës. Në këtë rast, megjithëse nuk është pika më e afërt, është pika më e thellë e regjistruar me rreth 11.000 metra thellësi. Ne flasim për Hendeku i Mariana. Qenia njerëzore ka qenë në gjendje të arrijë pothuajse në fund të këtyre varreve, por kurrë nuk ka arritur plotësisht.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me Hendekun Mariana dhe kuriozitetet e tij.

Një vend në ferr

jeta në fund të oqeanit

Në të gjithë planetin tonë ka shumë gjëra të shpërndara në të gjithë botën. Sidoqoftë, Hendeku Mariana është bërë vendi më i thellë në planet. Këtu kemi një presion dhe më shumë se 1000 atmosfera, vetëm 4 gradë temperature dhe errësirë ​​totale. Duke qenë kaq e thellë, rrezet e diellit nuk arrijnë këtu. Duket ferri më i frikshëm që mund të imagjinojmë dhe quhet qendra e planetit ose ferri. Edhe pse është në pjesën më të thellë të planetit, ne mund të gjejmë jetë. Ka një formë gjysmëhëne dhe gjendet në lindje të Ishujve Mariana në Filipine.

Pika më e thellë në tokë gjendet në këtë gropë, megjithëse nuk është më afër qendrës së saj për shkak të parregullsisë së gjeoidit tonë. Ka një thellësi prej më shumë se 11.000 metra nën sipërfaqen e tokës. Nëse vendosim malin Everest brenda tij, do të duheshin edhe disa metra më shumë për t'iu afruar sipërfaqes. Në këtë shtrat qenia njerëzore ka bërë hetime të shumta. E para prej tyre ishte në 1960. Këtu e famshmja Aguste Piccard, së bashku me Don Walsh arrijnë një thellësi prej 10.911 metrash. Më vonë, në 2012, krijuesi i filmit James Cameron arriti të zbriste në 10.908 metra. Rekordi u vendos nga Victor Vescovo, duke arritur një thellësi prej 10.928 metrash. Përshtypja e këtij njeriu ishte mjaft zhgënjyese. Dhe ai ishte në gjendje të shihte mbetjet e ndotjes njerëzore edhe në pikën më të thellë të oqeanit.

Në këtë gropë ka një sasi të madhe të ndotjes plastike, dhe megjithëse është vendi më i thellë në tokë, duke qenë një skenë shterpë dhe pothuajse anësore, ndotja është e pranishme këtu.

Çfarë jeton në Hendekun e Marianës

kafshët e zonës humnerë

Udhëtimi për në fund të Hendekut Mariana është si një udhëtim në vetmi të pamasë. Edhe pse jemi të lirë nga prania e qenies njerëzore në këto thellësi, nuk jemi të gjithë vetëm. Megjithëse pak qenie janë të afta të mbijetojnë në këto kushte ekstreme, ka disa që e bëjnë këtë. Në vitin 2011 u zbulua se në fund të humnerës ishin disa qenie ksenofile. Kjo do të thotë që ato janë gjallesa të ngjashme me sfungjerët e detit dhe kafshët e tjera në shikim të parë.

Për të mbijetuar në këto mjedise, nevojiten disa adaptime evolucionare shumë të sofistikuara. Ata janë mikroorganizma të organizuar në struktura pseudo. Kjo do të thotë se ata kanë disa parti të organizuara që duken se janë më komplekse sesa janë në të vërtetë. Ata janë shumë të specializuar për të qenë në gjendje të jetojnë në këto kushte pothuajse të pamundura për jetën. Duke pasur këtë lloj përshtatjeje, ato janë ekstreme, janë bërë qenie shumë delikate dhe nuk ka pasur asnjë koleksion të vetëm për ta studiuar atë në jetë. Për momentin, duket si një detyrë e pamundur të jesh në gjendje të studiosh këto kafshë të gjalla në një mënyrë efikase.

Pjesa më e madhe e asaj që ne dimë për këto organizma është me të afërmit e njohur si Xenophyophorea. Shtë një klasë protistësh, të cilët janë organizma njëqelizorë midis të cilëve janë edhe amebët. Këto ksenofioforë janë kafshë që shtrihen deri në shtrati i detit në një thellësi më të madhe se 6.000 metra. Në këtë klasë protistësh ne gjejmë kafshë mjaft të vështira për tu trajtuar që mbeten ende një mister në shumë aspekte.

Për shkak të numrit të madh të këtyre kafshëve, biologët detarë përpiqen të spekulojnë rolin e këtyre ekosistemeve. Mendohet se mund të kenë një rol themelor në ciklin e sedimenteve që vendosen në fund. Përveç ksenofioforeve, gjejmë disa mikroorganizma që banojnë në shtratin e detit. Shtë e vështirë të merren mostra të këtyre organizmave pasi ato vështirë se i rezistojnë ndryshimeve në kushtet ekstreme të mjedisit. Të kesh përshtatje detare të këtyre ekosistemeve komplekse është e vështirë që ata të përshtaten me të tjerët.

Llojet e Hendekut Mariana

kafshët e hendekut të marianës

Nëse hymë pak më thellë, gjetëm disa peshq më të thellë midis të cilëve gjetëm disa me ind xhelatinoz. Kjo ind është shumë e paqëndrueshme dhe shembet kur presioni dhe temperatura nuk janë ato të Hendekut Mariana ku ata jetojnë. Disa nga speciet që banojnë në këto vende më të thella e bëjnë këtë vend të duket i vetmuar në mënyrë spektakolare, pavarësisht ekzistencës së tij.

Përkundër asaj që ndodh në investime të tjera më të thella në gropën e mëngjesit, nuk vërehen bioturbacione. Bioturbatimet nuk janë asgjë më shumë se disa modifikime në terrenin e formuar nga veprimi i kafshëve. Për shembull, ne gjejmë bioturbacione të shkaktuara nga krimba ose holothurians që mund të formojnë terrenin me aktivitetin e tyre biologjik. Kafshët më të mëdha që jetojnë në një thellësi prej rreth 8.000 metra janë amfipodë. Ato janë kafshë me pamje të ngjashme me lamat dhe bëjnë pjesë në grupin e krustaceve.

Disa lloje të cefalopodëve siç janë kallamarët të quajtur kallamarë gjigantë mund të arrijnë këto thellësi. Nuk dihet ende me siguri, por ato janë kafshë të adaptuara në kushte ekstreme. Sapo u futëm edhe më thellë, gjetëm cnidarians, duke përfshirë kandil deti dhe hidra. Gjetëm edhe disa dhëmbë, peshk i verbër, disa krustace me këmbë të gjata dhe disa kastraveca deti me pamje të çuditshme.

Midis zonës së hadalit dhe paralajmërimit të vendosur në një thellësi midis 4.000 dhe 6.000 metra kemi disa kafshë me pamjen e të huajve. Këtu janë shenjat më të tmerrshme të natyrës sonë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Hendekut Mariana dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.