Hëna pësoi një rrokullisje globale të mantelit dhe sot ajo është me kokë poshtë

Hena e plote

Sateliti natyror i Tokës, i njohur zakonisht si Hëna, ndjek një rrugë eliptike rreth planetit tonë me një shpejtësi prej 3.680 kilometrash në orë, sipas Administratës Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës, ​​ose NASA. Në mungesë të atmosferës, Hëna përjeton luhatje ekstreme të temperaturës, që variojnë nga -184 gradë Celsius gjatë fazës së saj të natës deri në 214 gradë Celsius përvëluese kur ndriçohet nga dielli. Ka studime që sugjerojnë se hëna pësoi një rrokullisje të mantelit global dhe sot ajo është me kokë poshtë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat studime sugjerojnë këtë Hëna pësoi një rrokullisje globale të mantelit dhe sot ajo është me kokë poshtë dhe implikimet e saj në të ardhmen.

Njohuri për hënën

kthesë e hënës

Nga të gjitha objektet qiellore në univers, njohuritë tona për Hënën e tejkalojnë atë të çdo tjetër. Mes shumë hetimeve të kryera deri më tani, disa gjetje janë më të rëndësishme se të tjerat, duke përfshirë zbulimin e një krateri të mbushur me akull në anën e errët të Hënës.

Në një botim të kohëve të fundit në revistën shkencore Nature, doli një zbulim befasues se Hëna ka pësuar një transformim të rëndësishëm, duke u kthyer "përmbys".

Specialistët e njohur kanë vëzhguar një transformim në dukje të zakonshëm që, pas ekzaminimit më të afërt, zbuloi paqëndrueshmërinë e tij gravitacionale, gjë që shkaktoi një përmbysje të konsiderueshme të mantelit dhe grumbullimin e ilmenitit që u fundos brenda.

Edhe pse ka siguri rreth kësaj njohurie, provat mbeten vetëm gjeokimike, kështu që nevojiten prova fizike për të vërtetuar hipotezën që tashmë duket të jetë një realitet i plotë, duke marrë parasysh agjitacionin e mantelit.

Sipas shkencëtarëve, interpretimi i lartpërmendur i përmbysjes së Hënës mbështetet nga ngjashmëria midis modelit të vëzhguar, madhësisë dhe dimensioneve të anomalive gravitacionale, si dhe prania e ilmenitit të akumuluar.

Sipas National Geographic, ekspertët Weigang Liang dhe Adrien Broquet kanë vërtetuar gjetjet e publikuara më parë nga revista Nature, duke ofruar prova të prekshme duke integruar përmbysjet gravitacionale dhe modelet gjeodinamike. Megjithatë, Argumenti i tij thotë se përpara pranisë së deteve hënore si Serenitatis dhe Humorum, Hëna përjetoi një fenomen të veçantë në të cilin dukej se ishte "përmbys".

Hëna u kthye dhe sot është përmbys

Hena e plote

Ka hipoteza të shumta për origjinën e Hënës, por teoria mbizotëruese sugjeron se sateliti ynë natyror u formua nga një trup qiellor i ngjashëm në madhësi me Marsin miliona vjet më parë.

Pas një përplasjeje me planetin tonë, një objekt i çuditshëm dëboi një pjesë të rëndësishme të përbërjes së tij, duke e lënë materialin e dëbuar të pezulluar në hapësirë, duke rrethuar Tokën. Me kalimin e kohës, Këta shkëmbinj të shpërndarë gradualisht u bashkuan dhe përfundimisht formuan atë që ne tani e njohim si Hëna.

Sipas Gazetës UNAM, një shkëmb nga Toka u hodh në hapësirë ​​pas një përplasjeje me një meteorit të madh, duke zbuluar ekzistencën e një portali midis formacioneve shkëmbore të Hënës.

Të gjitha temat e diskutuara sot kanë një rëndësi të madhe në historinë hënore, duke zgjeruar rrjedhimisht kuptimin tonë për fqinjin tonë qiellor, Hënën. Një temë me interes të veçantë është ekzistenca e një depozite të madhe shkëmbi të shkrirë.

Si erdhi radha

Hëna u kthye dhe sot është përmbys

Hëna, entitet qiellor qëu shfaq afërsisht 4.500 miliardë vjet më parë, ajo i detyrohet ekzistencës së saj një ngjarje kataklizmike në kozmos. Kjo ngjarje përfshiu një përplasje kolosale midis Tokës dhe një protoplaneti të ngjashëm në madhësi me Marsin, duke rezultuar në nxjerrjen e mbeturinave që përfundimisht u bashkuan për të formuar Hënën. Megjithatë, kjo ngjarje fillestare ishte thjesht fillimi i një sekuence transformimesh të jashtëzakonshme gjeologjike. Me kalimin e kohës, Hëna e re u përfshi nga një oqean i madh shkëmbi i shkrirë, i cili gradualisht u ngurtësua në mantelin dhe koren hënore.

Por historia nuk mbaroi me ftohjen e magmës. Shtresa të dendura të ilmenitit, një mineral i pasur me titan, të formuara në majë të shtresave më pak të dendura thellë brenda Hënës. Ky rregullim ishte i pasigurt nga ana gravitacionale dhe përfundimisht rezultoi në një fenomen të njohur si "përmbysja e mantelit global", e cila shkaktoi kolapsin e akumulimeve të ilmenitit në brendësi të hënës.

Ekspertë të tillë si Weigang Liang dhe Adrien Broquet kontribuan në një studim që paraqet dëshmi empirike bindëse të këtij fenomeni. Duke integruar përmbysjet gravitacionale dhe modelet gjeodinamike, shkencëtarët kanë lidhur me sukses anomalitë gravitacionale lineare në zonën e marisë hënore me mbetjet e akumulimeve të ilmenitit që ndodhën pas ngjarjes së përmbysjes.

Veçoritë e vëzhguara nuk janë çudira të parëndësishme, por përkundrazi, ato formojnë një rregullim të saktë gjeometrik që përputhet në mënyrë të përkryer me modelet e parashikuara për mbetjet ilmenite. Zbulimi i këtyre devijimeve delikate në fushën gravitacionale të Hënës u bë e mundur falë misionit GRAIL të NASA-s, i cili rrotulloi pa u lodhur fqinjin tonë qiellor nga 2011 deri në 2012.

Duke analizuar të dhënat, studiuesit jo vetëm që fituan një kuptim më të saktë se si janë shpërndarë përbërësit e brendshëm të Hënës, por gjithashtu përcaktuan sekuencën kronologjike të këtyre ngjarjeve. Shtresa e ilmenitit supozohet se është vendosur përpara formimit të pellgjeve Serenitatis dhe Humorum, duke treguar se kjo ngjarje ka të ngjarë të paraprijë dhe të ketë ndihmuar potencialisht aktivitetin vullkanik aktualisht të dukshëm në sipërfaqen hënore.

Implikimet dhe zonat e mundshme për eksplorimin e ardhshëm

Zbulimi i përmbysjes së mantelit hënor ka implikime të rëndësishme për të kuptuar zhvillimin gjeologjik të Hënës. Për më tepër, ky fenomen ka potencialin për të ofruar njohuri të reja në entitete të tjera qiellore që ndajnë atribute të krahasueshme.

Ky hulumtim i veçantë thekson rëndësinë e misioneve hapësinore dhe bashkëpunimit global në eksplorimin e hapësirës, ​​pasi ofron informacion jetik që jo vetëm që rrit të kuptuarit tonë për kozmosin, por gjithashtu thellon intrigën tonë të gjatë me satelitin tonë.

Hulumtimi i vazhdueshëm mbi Hënën sfidon vazhdimisht nocionet tona të paramenduara dhe përmirëson të kuptuarit tonë për universin. Me çdo zbulim të ri, ne i afrohemi zbulimit të enigmave të hapësirës së jashtme, duke demonstruar se edhe trupi ynë qiellor fqinj, Hëna, përmban një mori tregimesh të patreguara.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për kthimin e hënës dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.