Hëna e Saturnit e përshtatshme për jetë

një hënë e Saturnit e përshtatshme për jetë

Enceladus, një hënë e akullt e Saturnit, ka hedhur fosfor në një oqean jashtëtokësor, duke shënuar zbulimin e parë të këtij elementi jetik dhe të pakët për jetën siç e kuptojmë ne. Dhe Enceladus mund të jetë një Hëna e Saturnit e përshtatshme për jetë siç sugjerojnë disa studime.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për hënën e Saturnit të përshtatshme për jetë dhe pse mendohet kjo.

Komponentët thelbësorë për ekzistencën e jetës

Hëna e Saturnit e përshtatshme për jetë

Studiuesit sugjerojnë që detet e fshehura të Enceladusit mund të përmbajnë përqendrime të fosforit potencialisht 100 herë më të mëdha se ato që gjenden në oqeanet e Tokës, duke përmirësuar pjellorinë e tokës së planetit tonë. Këto zbulime novator tregojnë gjithashtu se trupa të tjerë qiellorë të akullt, duke përfshirë Evropën, Hëna e katërt më e madhe e Jupiterit dhe Hëna më e madhe e Saturnit, Titani, mund të presë gjithashtu ujëra të pasura me fosfor.

Sipas Frank Postberg, një shkencëtar planetar në Universitetin e Lirë të Berlinit (Gjermani), fosfori është elementi më i rrallë në univers midis gjashtë elementëve thelbësorë për jetën (karboni, hidrogjeni, azoti, oksigjeni, fosfori dhe squfuri). Fosfatet, të cilat janë komponime që përmbajnë fosfor, luajnë një rol jetik në komponentët thelbësorë të jetës në Tokë, duke përfshirë ADN-në, ARN-në dhe membranat qelizore.

Astronomët e kishin identifikuar tashmë pesë nga gjashtë përbërësit thelbësorë të oqeaneve jashtëtokësore, me fosforin që është i vetmi element që mungon. Megjithatë, në vitin 2004, anija kozmike Cassini filloi një mision për të eksploruar unazën E të Saturnit, e cila është formuar nga kokrrat e akullit të nxjerra nga Enceladus. Nëpërmjet një analize të kokrrave të akullit të mbledhura nga analizuesi kozmik i pluhurit Cassini, shkencëtarët më në fund zbuluan fosforin e pakapshëm. Ky zbulim inovativ është dokumentuar në një studim të fundit të botuar në revistën prestigjioze Nature.

Hëna e Saturnit e përshtatshme për jetë

satelit i saturnit

Me një diametër prej afërsisht 500 kilometrash, Enceladus, një nga hënat më të mëdha të Saturnit, mund të përshtatet lehtësisht brenda Gadishullit Iberik. Pas mbërritjes së anijes Cassini në Saturn në 2004, Shkencëtarët fillimisht parashikuan që Enceladus do të ishte një masë e fortë akulli i ngrirë. Megjithatë, pritshmëritë e tyre u shkatërruan vitin e ardhshëm kur zbuluan praninë e avullit të ujit dhe grimcave të akullta që shpërthyen nga gejzerët në sipërfaqen e Hënës, duke zbuluar ekzistencën e një oqeani të madh global që ndodhet midis pjesës së jashtme të akullt dhe brendësisë shkëmbore.

Në një studim të mëparshëm, Postberg, autori kryesor, dhe ekipi i tij bënë një zbulim intrigues: praninë e mundshme të molekulave organike komplekse brenda oqeanit të Enceladus. Sipas Carolyn Porco, një shkencëtare planetare dhe udhëheqëse e ekipit të imazhit Cassini, e cila nuk ishte pjesë e hulumtimit, Enceladus është vendi më i favorshëm në sistemin tonë diellor për të kërkuar jetë jashtëtokësore. Konsiderohet si objektivi më i lehtë për t'u hetuar, gjë që e bën atë shumë premtues.

Ndoshta, kundër të gjitha gjasave, ekziston mundësia e ekzistencës së marsianëve, edhe nëse ato janë të vogla në përmasa.

Materiali thelbësor është i përshtatshëm për jetën në hënën e Saturnit

enceladus

Mungesa e fosforit në akullin e Enceladus dhe trupa të ngjashëm qiellorë kishte vënë tashmë dyshime mbi banueshmërinë e tyre të mundshme. Pyetja nëse këto vende mund të mbështesin vërtetë jetën ishte një çështje e pasigurisë. "Kishte shqetësime të vërteta nëse fosfori mund të shërbente si një faktor kufizues për shfaqjen e jetës," shpjegon Postberg.

Sipas Postberg, teoritë e mëparshme rreth pranisë së fosfateve në detet e fshehura të Enceladus dhe botëve të tjera të akullta nuk ishin përfundimtare. Shpërndarja e fosfateve në ujë është një proces sfidues, gjë që e bën më kompleks zbulimin e tij brenda oqeaneve.

Fillimisht, studimet treguan se bërthamat shkëmbore të këtyre trupave qiellorë mund të mbajnë potencialisht fosfate. Megjithatë, hulumtimet më të fundit kanë sugjeruar se fosfatet mund të jenë gjithashtu të bollshme në oqeane.

Gjatë periudhës 2004-2008, Cassini analizoi gjithsej 345 kokrra akulli nga unaza E e Saturnit, dhe brenda këtij kampioni, shkencëtarët ishin në gjendje të identifikonin praninë e fosfateve në nëntë nga këto kokrra.

Sipas Postberg, ajo që ra më shumë në sy ishte qartësia e jashtëzakonshme dhe prania e pamohueshme e nënshkrimeve të fosfatit në të dhëna. Analiza e një sasie të konsiderueshme të dhënash zgjati disa vite, por për mendimin tim, ky zbulim është vërtet i padiskutueshëm.

Chris McKay, një astrobiolog në Qendrën Kërkimore Ames të NASA-s në Moffett Field, Kaliforni, i cili nuk ishte i përfshirë në këtë hulumtim, shpreh habi për aftësinë mbresëlënëse të Postberg dhe kolegëve të tij për të ndarë në mënyrë efektive kokrrat dhe për të identifikuar sinjalin e fosforit.

Retë e Venusit kanë qenë objekt i vëmendjes së fundit për shkak të pretendimit të diskutueshëm për praninë e fosfinës, një përbërje e përbërë nga fosfori dhe hidrogjeni. Megjithatë, Gabriel Tobie, një shkencëtar planetar në Qendrën Kombëtare Franceze për Kërkime Shkencore, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, thotë se nuk ka asnjë mosmarrëveshje për Enceladus. Sqaron se fosfati dhe fosfina janë entitete të ndryshme.

Sipas Tobie, prania e fosfateve në Enceladus mund të shpjegohet pa nevojën për reagime të pazakonta, ndërsa ekzistenca e fosfinës në Venus paraqet një shpjegim shumë më sfidues.

Eksplorimi i thellësive

Postberg shpjegon se shkencëtarët ishin në gjendje të vlerësonin përqendrimet e fosforit në ujërat e Enceladus bazuar në nivelet e fosfatit të vërejtura në fasulet e ngrira. Gjetjet e tyre treguan se përqendrimet e fosforit në ujërat e Enceladus ishin dukshëm më të larta, midis 100 dhe 1000 herë më i madh, krahasuar me oqeanet e Tokës. Eksperimentet laboratorike të kryera nga shkencëtarët e mbështetën këtë mundësi dhe zbuluan se oqeani i Enceladusit, ashtu si soda, përmban karbonate të tretura të bollshme. Si rezultat, ky oqean i ngjashëm me sode ka aftësinë të shpërndajë fosfatet e pranishme në shkëmbinjtë e Enceladusit.

Postberg sugjeron se sferat e akullta oqeanike të trupave qiellorë në skajet e largëta të sistemit tonë diellor, duke përfshirë Plutonin dhe Tritonin, hënën më të madhe të Neptunit, ka të ngjarë të përmbajnë karbonate. Kjo nënkupton që këto botë të akullta kanë aftësinë për të tretur fosfatet nga formacionet shkëmbore. Për më tepër, misioni i ardhshëm i NASA-s Europa Clipper, i vendosur të fillojë në vitin 2024, ka potencialin për të identifikuar fosfatet brenda grimcave të ngrira të nxjerra nga hëna e Jupiterit.

Ndërsa zbulimi i fosfateve në Enceladus paraqet perspektiva intriguese, pyetjet mbeten të pazgjidhura për shkak të numrit të kufizuar të kokrrave të akullit të analizuara nga shkencëtarët. Tobie sugjeron se kërkohet eksplorim i mëtejshëm për të përcaktuar praninë e këtyre fosfateve në të gjithë oqeanin e Enceladusit ose nëse ato ndodhen në zona të veçanta.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për hënën e Saturnit të përshtatshme për jetën dhe kushtet e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.