Gure te Cmuar

kristale gurësh të çmuar

Sot do të flasim për një nga materialet që vijnë nga zorrët e planetit tonë dhe që i përket grupit më të lakmuar të materialeve në botë. Bëhet fjalë për Gure te Cmuar. Ato janë materiale që kanë një bukuri ekstreme dhe kuptime të shumta të cilave u atribuohen përfitime të mëdha fizike dhe mendore për shkak të besimeve dhe legjendave që shoqërojnë këto gurë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, origjinën dhe krahasimin e gurëve të çmuar.

Çfarë janë gurët e çmuar

Gure te Cmuar

E para nga të gjitha është të dimë se çfarë i atribuohet koncepti i gurëve të çmuar. Bëhet fjalë për këtë material mineral, jo mineral dhe shkëmbor që është përdorur për të bërë pajisje të ndryshme në industrinë e bizhuterive, zanateve dhe si një gur zbukurues dhe origjina e së cilës është lëvorja e tokës. Falë këtyre gurëve mund të bëni unaza, byzylykë, zinxhirë, varëse, gjerdanë etj.

Që një material të konsiderohet gur i çmuar ose gjysëm i çmuar, ai duhet të plotësojë disa karakteristika dhe veti. Në të gjitha këto karakteristika ne do të përfshijmë fortësinë, bukurinë, ngjyrën, shkëlqimin, qëndrueshmërinë dhe rrallësinë. Nuk është për t'u habitur që sa më i rrallë të jetë një gur i çmuar, aq më shumë para do të vlejë në treg. Një emër tjetër që u është dhënë këtyre materialeve është perlë, xhevahir dhe hajmali.

Ata e kanë origjinën nga shkëmbinj, minerale, qelq ose produkte të tjera natyrore që mund të lustrohen ose priten për të krijuar veshje me cilësi të lartë. Ne nuk po kërkojmë të blejmë një unazë me cilësi të lartë, ne do të kërkojmë një që të ketë një gur të mirë me karakteristika të mira. Disa prej tyre përdoren gjithashtu për imitim të disa javëve pasi ato kanë një pamje të ngjashme, por nuk kanë të njëjtën përsosmëri dhe bukuri.

Në përgjithësi, shumica e tyre priren të jenë të fortë dhe, megjithëse mund të kenë minerale të buta, atyre u jepet një vlerë estetike për bukurinë dhe rrallësinë e tyre.

Klasifikimi i gurëve të çmuar

rubin

Siç pritej, varësisht nga origjina dhe karakteristikat, gurët e çmuar dhe gjysëm të çmuar mund të klasifikohen. Natyrisht, ato klasifikohen në gurë mineral inorganikë, gurë organikë dhe mineraloide. Le të shohim cilat janë karakteristikat e secilës prej tyre:

 • Gurët minerale inorganikë: janë të gjitha ato që konsiderohen si minerale inorganike. Ato karakterizohen kryesisht duke pasur një formulë kimike të përcaktuar dhe një strukturë specifike kristalore. Këta gurë minerale inorganikë janë formuar në natyrë. Zakonisht janë natyra më e zakonshme dhe e bollshme. Isshtë një nga arsyet pse ata zakonisht kanë një çmim disi më të ulët dhe nuk vlerësohen aq shumë.
 • Gurët e çmuar organikë: janë ato që nuk konsiderohen minerale. Arsyeja për këtë është se ato janë formuar nga veprimi biologjik i një qenieje të gjallë. Për shembull, ne kemi gurin e qelibarit që formohet nga ftohja e rrëshirës prej vitesh nga pemët e lashta. Siç mund ta prisni, ky lloj gur i çmuar është shumë më i vlefshëm se ata që janë më të zakonshëm. Dhe është se duhet të kalojnë mijëra dhe mijëra vjet që rrëshira të kristalizohet në këtë mënyrë. Perla është një shembull tjetër i një gur i çmuar organik. Beenshtë formuar falë veprimit biologjik të gocave.
 • Gurët e çmuar minerale: Ato janë të gjitha ato materiale që nuk janë minerale pasi nuk kanë një strukturë kristalore ose një përbërje kimike të përcaktuar mirë. Këtu gjejmë grupin e opaleve dhe obsidianëve.

Karakteristikat dhe karakteristikat

Cristal

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të klasifikuar të gjithë gurët e çmuar është ta bëni këtë nga ngjyrat, karakteristikat dhe vetitë e tyre. Ne do të shohim disa nga karakteristikat që i bëjnë këto materiale unike. Që një material të konsiderohet gur i çmuar, ai duhet të plotësojë disa karakteristika dhe veti që e bëjnë atë diçka me cilësi dalluese në një mënyrë natyrale. Le të shohim cilat janë këto karakteristika dhe veti:

 • Bukuroshja: bukuria jepet nga forma dhe ngjyra e saj. Kjo gjithashtu ka të bëjë me transparencën ose shkëlqimin. Për ta bërë një gur të çmuar të ketë bukuri të lartë, është thelbësore të përfshihet një kimikat në to. Quiteshtë mjaft e rëndësishme të jesh në gjendje ta bësh atë tërheqëse në listën e blerësve.
 • Qëndrueshmëria: qëndrueshmëria ka të bëjë me aftësinë për të rezistuar duke u gërvishtur me një tjetër ose kundër ndonjë goditjeje ose presioni. Ju gjithashtu mund të vlerësoni rezistencën e këtij materiali duke përdorur kimikate të ndryshme dhe përdorimin e përditshëm me të cilin përballet zakonisht.
 • Ngjyra - mund të konsiderohet si tipari më i rëndësishëm që duhet të keni për të pasur një vlerë të madhe. Ndër gurët e çmuar më të kërkuar kemi ato që kanë ngjyra të bukura jeshile, të kuqe dhe blu. Më pak të lakmuarit janë të bardha, transparente dhe të zeza. Unë gjithashtu duhet të marr parasysh shijet personale të secilit.
 • Ndriçimi: i referohet aftësisë për të reflektuar dritën nga fytyrat ose sipërfaqja e tyre. Ato zakonisht përfshihen në reflektimin, thyerjen, shpërndarjen dhe paraqitjen e dritës që vjen nga mjedisi. Nëse një gur i çmuar është i aftë të lejojë që drita të kalojë përmes kristalit, ai konsiderohet një gur me një cilësi më të lartë. Sa më e errët të jetë, aq më e ulët do të kushtojë dhe do të shitet me një çmim më të ulët.

Rrallësia

Për rrallësinë, ne do të kushtojmë një paragraf ose diçka më të gjatë pasi ka të bëjë me vështirësinë e gurit që do të gjendet kur kërkohet që ai të ketë me kalimin e viteve. Për ne nuk është e dobishme që një gur të jetë i lartë në të gjitha karakteristikat e përmendura më lart nëse nuk mund të gjendet. Këto gems janë zakonisht unike dhe nuk ka rëndësi se çfarë është çmimi, Ju duhet të vlerësoni procesin që kryhet për të qenë në gjendje t'i ktheni këta gurë në xhevahirë.

Sa më i rrallë të jetë një gur dhe aq më e vështirë është të gjendet, zakonisht është më i shtrenjtë dhe më i lakmuar. Qenia njerëzore gjithmonë ka dashur të ketë më të vështirën. Isshtë një nga arsyet pse gurët e çmuar më të rrallë në botë shpërndahen midis pak njerëzve. Vetëm ata njerëz janë në gjendje të paguajnë atë që kushton.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth gurëve të çmuar dhe karakteristikave të tyre.

Nuk keni një stacion moti akoma?
Nëse jeni të apasionuar pas botës së meteorologjisë, merrni një nga stacionet e motit që ju rekomandojmë dhe përfitoni nga ofertat në dispozicion:
Stacione meteorologjike

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.