Greenwich Meridian

meridian geenwich

Në mënyrë që të ndajmë planetin tonë në zona gjeografike dhe të jemi në gjendje të identifikojmë vendndodhjen e secilës zonë, Greenwich Meridian. Shtë një linjë imagjinare që lidh Polin e Veriut me Polin e Jugut të Tokës. Shtë linja e ngarkuar për ndarjen e globit në dy hemisfera, në lindje dhe në perëndim. Kjo është mënyra se si meridiani i Greenwich shërben si një referencë në të gjithë botën për të qenë në gjendje të përcaktojë kohën në të gjitha vendet.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për meridianin e Greenwich, karakteristikat e tij dhe për çfarë shërben.

Çfarë është meridiani i Greenwich dhe për çfarë shërben

zona kohore

Mënyra më e mirë për të njohur Meridianin e Greenwich është të shkosh në Londër, e cila lindi në Observatorin Mbretëror në Greenwich, në jug të kryeqytetit britanik. Zona është pak e njohur, por është një destinacion ideal për pushime për një udhëtim në Londër në 3 ditë. Observatori Royal Greenwich është një pikë referimi për të kuptuar se kur dhe pse shfaqet Meridiani i Greenwich.

Observatori Royal Greenwich mbajti një ekspozitë mbi rëndësinë e kohës, mënyrën se si u krijua meridiani dhe marrëveshjet pasuese nga vendet në botë për të vendosur një kalendar kohor përmes tij. Gjithashtu, nga kepi ku ndodhet observatori, mund të shihni një pamje të pazakontë të Londrës (për sa kohë që ka një ditë me diell).

Meridiani i Greenwich përdoret për të shënuar kohën standarde universale. Kjo është një konventë dhe u ra dakord në Greenwich, sepse në Konferencën Botërore në 1884, u përcaktua se ishte origjina e meridianit zero. Në atë kohë, Perandoria Britanike ishte në periudhën e saj më të madhe të zgjerimit dhe iu kërkua ta bëjë këtë. Nëse perandoria në atë kohë do të ishte një tjetër, sot do të thoshim një vend tjetër, siç është meridiani zero. Duke filluar nga meridiani i Greenwich, konfigurohet zona kohore e zbatueshme për secilin vend dhe rajon.

Situata në vendet evropiane është e çuditshme sepse ka disa zona kohore në kontinentin evropian, por sipas Direktivës 2000/84, vendet që përbëjnë Bashkimin Evropian vendosi të mbajë të njëjtat orë në të gjitha zonat kohore për të promovuar operacione politike dhe tregtare. Kjo traditë është aplikuar në shumë vende që nga Lufta e Parë Botërore, kur u përdor si mënyrë për të kursyer karburant. Por meridiani i Greenwich përdoret gjithmonë si referencë.

Ndryshimi i kohës në dimër ndodh të Dielën e fundit në Tetor dhe përfshin lëvizjen e orës përpara një orë. Nga ana tjetër, ndryshimi i kohës në verë ndodh të Dielën e fundit të Marsit, që do të thotë të lëvizësh orën përpara një orë.

Një histori pak

meridiani i Greenwich në një hartë koordinuese

Observatori Mbretëror në Greenwich u ndërtua nga Mbreti Charles II në 1675, dhe ai emëroi John Franstead si Astronomin e tij të parë Mbretëror. Objektivi është i qartë: të përmirësojmë lundrimin detar dhe të përpiqemi të gjejmë një formulë për të llogaritur distancën. Deri në shekullin e XNUMX-të, Britania e Madhe ishte një fuqi detare, kështu që gjetja e një teknologjie më të saktë dhe të besueshme të navigimit ishte një çështje kombëtare për vendin.

Deri atëherë, lundrimi kryhej me pak a shumë saktësi, por gjithnjë kishte gabime të vogla (ose të mëdha), të cilat mund të ishin shumë të kushtueshme nga pikëpamja jetike dhe ekonomike. Sidoqoftë, në vitin 1774, pas shpalljes së konkursit, John Harrison, marangozi që më në fund bëri orën, propozoi një sistem për të matur me saktësi gjatësinë (distancën midis dy meridianëve) në një hartë.

Për sa i përket matjes së kohës, Observatori Royal Greenwich përmban meridianin kryesor botëror, dhe pjesa tjetër e meridianëve nxirren nga ky meridian dhe përdoren si referencë për të vendosur zonën kohore. Para krijimit të Greenwich Meridian, nuk kishte konventa për matjen e kohës ose fillimin dhe mbarimin e ditës. Pavarësisht nga ekzistenca e një ore, matjet në orë Ato kryhen shumë intuitivisht në varësi të dritës së diellit. Sidoqoftë, vendosja e hekurudhave dhe zhvillimi i komunikimeve në shekullin e XNUMX-të detyroi krijimin e një sistemi universal të matjes së kohës që garanton përpikmëri dhe saktësi.

Ku jeni në Spanjë

ndarja e orëve gjeografike

Pika e lindjes së meridianit në Greenwich është Londra. Siç e theksuam më herët, ky meridian lidh polin e veriut dhe të jugut, duke përfshirë kështu disa vende dhe disa pika. Për shembull, meridiani i Greenwich-it kalon përmes qytetit spanjoll të Castellón de la Plana. Një shenjë tjetër për kalimin Meridiano gjendet në 82.500 kilometra të autostradës AP-2 në Huesca.

Por, në fakt, Meridiani përshkon pothuajse të gjithë Spanjën lindore, nga hyrja e tij në Pirenej deri në daljen e tij përmes rafinerisë El Serrallo në Castellón de la Plana.

Vlera historike e meridianit në Greenwich

Greenwich ka disa atraksione që ia vlen të shihen. Observatori Mbretëror ndodhet në parkun me të njëjtin emër, i cili është gjithashtu shtëpia e hapësirave të tjera kulturore pak të njohura për vizitorët në Londër. Siç thamë më parë, Britania e Madhe ishte një fuqi detare deri në shekullin e XNUMX-të. Muzeu Kombëtar Detar ndodhet në këtë pjesë të qytetit dhe tregon historinë e privatëve dhe pushtimin e anijeve britanike. Sigurisht, kjo është historia më zyrtare, sepse pak njerëz përmendin se familja mbretërore britanike paguan piratët britanikë për të bashkëpunuar në ngacmimet dhe plaçkitjet e anijeve nga vendet e tjera si Spanja.

Muzeu ka kopje të anijeve, dokumenteve, etj., Të cilat u bëjnë thirrje adhuruesve të detit dhe atyre që dëshirojnë të mësojnë më shumë për historinë e kombit britanik.

Si një haraç për spanjollët, muzeu ekspozon kostumin e heroit britanik Admiral Horatio Nelson. Ai vdiq në Betejën e Trafalgarit në 1805. Megjithëse e fitoi betejën, britanikët morën pjesë në këtë betejë. Mosmarrëveshje me ekipe nga Franca dhe Spanja. Lufta e Pavarësisë së Spanjës kundër Napoleonit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth meridianit të Greenwich dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.