Fundi i Botës

dielli fiket

Që nga kohra të lashta, ideja e fundit të botës ka mahnitur imagjinatën njerëzore. Qoftë në mit, fe, apo kulturën popullore, nocioni i një ngjarje kataklizmike që i jep fund ekzistencës sonë është folur dhe frikësuar shumë. Ka qenë në një masë të tillë që ka shumë filma dhe teori për të Fundi i Botes. A do të kenë të drejtë shkencëtarët për parashikimet për fundin e botës apo do të kenë gabim?

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për teoritë dhe informacionet kryesore që ekzistojnë për fundin e botës.

Fundi i botës nga pikëpamja shkencore

Fundi i Botes

Kur flasim për fundin e botës nga këndvështrimi shkencor, po hyjmë në fusha ku rreziqet janë reale por edhe zgjidhje të mundshme. Një nga skenarët më të përmendur është ndryshimi i klimës.. Ngrohja globale e shkaktuar nga aktivitetet njerëzore ka krijuar shqetësim në mbarë botën për shkak të efekteve të saj në klimë, ekosistemet dhe jetën në Tokë. Nëse nuk ndërmerren veprime për të reduktuar emetimet e gazrave serrë, ne mund të përballemi me pasoja shkatërruese, duke përfshirë rritjen e nivelit të detit, thatësira ekstreme dhe ngjarje gjithnjë e më shkatërruese të motit.

Një tjetër skenar shkencor shqetësues është rreziku i një pandemie globale. Kriza e fundit COVID-19 ka ekspozuar cenueshmërinë tonë ndaj përhapjes së sëmundjeve shumë infektive. Edhe pse ne kemi arritur të zhvillojmë vaksina efektive dhe të përmirësojmë aftësitë tona të reagimit, ekziston gjithmonë mundësia që një patogjen i ri mund të shfaqet, të mposhtë mbrojtjen tonë dhe të shkaktojë një krizë shkatërruese shëndetësore globale.

Përveç kësaj, ekziston shqetësimi për ngjarjet kozmike si ndikimet e asteroideve. Megjithëse probabiliteti i një ndikimi katastrofik është i ulët, rreziku mbetet dhe shkencëtarët po punojnë për zbulimin dhe shmangien e asteroidëve potencialisht të rrezikshëm.

Një tjetër nga format e fundit të botës është një luftë bërthamore. Mundësia e një konflikti bërthamor në shkallë të plotë mbetet një kërcënim real. Qasja në armë bërthamore dhe tensionet mes vendeve kanë vazhduar të jenë shqetësim që nga fillimi i luftës midis Rusisë dhe Ukrainës. Një konflikt bërthamor në shkallë të plotë mund të ketë pasoja shkatërruese për qytetërimin njerëzor dhe mjedisin, duke shkaktuar shkatërrim të gjerë dhe afatgjatë.

Fundi i botës nga një këndvështrim filozofik

Boson i Higgs

Përtej skenarëve shkencorë, fundi i botës ka qenë gjithashtu objekt i reflektimit filozofik gjatë historisë. Disa shkolla të mendimit argumentojnë se fundi i botës Nuk i referohet domosdoshmërisht shkatërrimit fizik të planetit, por një ndryshimi thelbësor në gjendjen njerëzore.

Nga ky këndvështrim, fundi i botës mund të shihet si humbje e vlerave thelbësore njerëzore, degradim i mjedisit, shkatërrim i diversitetit kulturor ose humbje e ndjeshmërisë dhe solidaritetit. Këto vizione filozofike ngrenë mundësinë që fundi i botës të jetë një proces gradual, një humbje progresive e asaj që na bën njerëz, sesa një ngjarje e papritur dhe katastrofike. Mund të thuhet se është më shumë një humbje për njerëzimin sesa fundi i botës si i tillë, pasi planeti Tokë mund të vazhdojë të funksionojë pa qenie njerëzore duke qenë se ne jemi një specie më shumë.

Format e mundshme sipas Harvardit

fundi i botës në mënyra të ndryshme

Sipas një studimi të fundit nga Universiteti i Harvardit, fundi i botës parashikohet të ndodhë në mënyrë të ngjashme me fillimin e saj: me një shpërthim masiv. Parashikimet e mëparshme kanë sugjeruar se shkatërrimi i Tokës mund të ndodhë përmes ngjarjeve si lufta bërthamore, një përplasje e madhe meteori ose një zbehje graduale në errësirë.

Megjithatë, shkencëtarët tani besojnë se destabilizimi i një grimce të quajtur bozon Higgs, përgjegjës për masën e gjithë materies, është gjithçka që kërkohet për këtë ngjarje kataklizmike. Ndërsa kjo ngjarje shpërthyese vlerësohet të ndodhë rreth 11 miliardë vjet nga tani, nuk ka gjasa që ndonjë prej nesh të jetë aty pranë për ta dëshmuar atë. Nëse përparimet shkencore nuk na lejojnë të ngrihemi dhe të zgjohemi shekuj më vonë, në këtë rast duhet të jemi të kujdesshëm. Kur vala destabilizuese të hyjë në fuqi, ajo do të rezultojë në një flluskë kolosale energjie që do të avullojë dhe asgjësojë gjithçka në rrugën e saj, përfshirë ata që mund të kenë kolonizuar Marsin.

Ka disa shqetësime midis fizikantëve se procesi tashmë ka filluar. Pjesa shqetësuese është se ne kurrë nuk mund ta dimë saktësisht se kur është afër fundi, përveç nëse ne ne mund të jemi në gjendje të gjejmë "Grimca e Zotit" e pakapshme në universin tonë të gjerë. Për më tepër, ekziston një mundësi e madhe që ngjarje katastrofike si djegia dhe shpërthimi i Diellit të ndodhin para këtij fundi.

kur dielli perendon

Mundësia që apokalipsi të ndodhë më shpejt se sa më vonë duket mbi ne. Bëhet fjalë për momentin kur ylli që ndriçon botën tonë shuhet. Ndërsa koha e saktë e kësaj ngjarje nuk dihet, në vitin 2015 teleskopi hapësinor Kepler ishte në gjendje të kapte mbetjet e një sistemi diellor për herë të parë, duke na dhënë një paraqitje të shkurtër të asaj që mund të mbajë e ardhmja jonë për vitet në vijim.

Studiuesit që drejtojnë misionin kanë zbuluar mbetjet e një planeti shkëmbor në gjendje dekompozimi, i cili rrotullohet rreth një xhuxhi të bardhë, i cili Është bërthama e djegur që mbetet e një ylli pasi kapaciteti i tij bërthamor dhe karburanti janë shteruar.. Sipas një studimi të botuar në revistën "Nature", ulja e rregullt e shkëlqimit të xhuxhit të bardhë, i cili bie me 40% çdo katër orë e gjysmë, është një tregues i qartë i disa fragmenteve shkëmbore të një planeti në përkeqësim që rrotullohet në një. spiralja e lëvizjes rreth tij.

Sapo karburanti i hidrogjenit të Diellit të jetë i varfëruar, elementët më të dendur, si heliumi, karboni ose oksigjeni, do të ndizen dhe do të zgjerohen me shpejtësi, duke kulmuar me derdhjen e shtresave të tyre të jashtme dhe krijimin e një ylli. xhuxhi i bardhë i krahasueshëm në madhësi me atë të Tokës bërthamë. Si rezultat, do të shkatërrojë botën tonë, si dhe Venusin dhe Mërkurin.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth skenarëve të ndryshëm rreth fundit të botës që na pret.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.