Fluturuesit me kollare, vendi i tyre dhe ndryshimi i klimës

vend fluturues

Ndryshimi i klimës mund të ndikojë në shumë specie të kafshëve dhe bimëve në mënyra që as nuk mund t’i imagjinojmë. Nga copëzimet në habitatin e tyre te ndryshimet në fenologji dhe ciklet e tyre, ndryshimi i klimës po shkakton shumë ndryshime (disa prej tyre janë të pakthyeshëm) në shumë specie në të gjithë botën.

Në këtë rast do të flasim për mashkullin e fluturues me kollare. Një zog, njolla e bardhë në kokën e së cilës ka rëndësi jetike për riprodhimin dhe çiftëzimin e tij. Si po ndikon ndryshimi i klimës në këtë zog të çmuar?

Strategjia Collared Flycatcher

Mashkulli i Flycatcher me jakë ka një njollë e bardhë në kokë dhe ka rëndësi jetike për kërkimin tuaj për një femër. Sa më i madh të jetë vendi në kokë, aq më tërheqës është për femrat dhe aq më shumë ka gjasa që ato ta kalojnë atë në gjenet e tyre. Kjo ka qenë çështja përgjithmonë. Sidoqoftë, gjatë dekadave të fundit, diçka ka ndryshuar.

Ndryshimi i klimës po ndikon negativisht në këtë zog. E bën këtë në mënyrë të tillë që meshkujt me njollën më të vogël të mbijetojnë më shumë se ata me njolla të mëdha dhe ata kanë më shumë pasardhës.

tërheqës fluturues

Flycatcher me jakëFicedula albicollis) është një zog kalimtar, i njohur si zogj. Mezi kalon 18 gramë peshë, ajo fole në Evropën Veriore dhe Qendrore, nga e cila ikën sa më shpejt që të përfundojë vera, duke u strehuar në Afrikë. Paraqet një dimorfizëm të madh seksual. Femrat kanë ngjyrë gri, ndërsa meshkujt kombinojnë të zezën dhe të bardhën sikur të ishin balena vrasëse ose panda. Përveç kësaj, ata paraqesin një njollë të bardhë në pjesën e përparme të kokës, mbi sqep. Madhësia më e madhe e këtij vendi lidhet me zotërimi i një territori më të madh dhe mundësive më të mëdha për të tërhequr femra dhe për të rikrijuar.

Ekspertët për këta zogj i studiojnë ata për 36 vjet. Herët e para kur ata u kapën dhe u lidhën, ata po verifikonin suksesin riprodhues që gëzonin duke pasur pikën më të madhe të kokës. Sidoqoftë, në mesin e viteve 90, gjërat filluan të ndryshojnë dhe janë përshpejtuar gjatë dekadës së fundit.

Xhuxhizimi i njollës

Në gjysmën e dytë të studimeve të kryera nga ekspertët, është zbuluar se meshkujt me njollën ballore më të vogël mbijetojnë më gjatë dhe kanë më shumë pasardhës. Në studim vlerësohet se bëhet zvogëlimi i njollës 11% më pak. Ajo që tërhoqi vëmendjen e tyre është se ata nuk dinin nëse lidhnin tkurrjen e vendit me aftësinë e tyre për t'u përshtatur nga vetë zogjtë në ata me vendin më të vogël. Por nuk kishte kuptim pasi që në pjesën e parë të studimit, ishin ata me njollën më të madhe që mbijetuan.

fluturues me kollare

Sidoqoftë, tani në ditët e sotme, fluturuesit me qafë me pika më të vogla tani kanë më shumë territor dhe tërheqin më shumë femra.

Çfarë ka ndryshuar?

Ekspertët kanë arritur variabla të shumtë për të shpjeguar zvogëlimin e pikës në kokë. Por ata kanë qëndruar me ata që kanë të bëjnë me ndryshimin e klimës. Për shkak se temperaturat globale janë rritur nga vitet 80 deri më sot, në burimet e ngrohta (gjatë muajve të martesës dhe çiftëzimit) zogjtë bëjnë më mirë me njolla më të vogla. Kjo është arsyeja pse ndryshimi i klimës do të ushtronte presion selektiv në favor të më pak të talentuarve.

“Ne nuk jemi të sigurt se çfarë krijon ndryshimin e fitnesit, para ose tani. Ndoshta ndryshimi i klimës e ka bërë të vështirë mbarështimin e këtyre zogjve, veçanërisht pasi ata duhet të migrojnë në Afrikë. Kjo mund të nënkuptojë që meshkujt me njollat ​​më të mëdha duhet të punojnë më shumë tani: përveç ushqimit të zogjve të tyre, këta meshkuj janë të përfshirë në më shumë konfrontime me meshkuj të tjerë. Shtë e kundërta e suksesit riprodhues. Spote të mëdha tërheqin femrat, por edhe meshkujt sfidues ”. Ekspertët e këtyre zogjve komentojnë.

Si përfundim nxirret se përparimi i së parës dhe lëvizja në veri janë dy efektet e ndryshimit të klimës që prekin më shumë zogjtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.