Një plan adaptimi për ndryshimin e klimës është nisur në Spanjë

Brigjet spanjolle janë shumë të prekshme nga ndryshimi i klimës

Rritja e nivelit të detit Isshtë një nga efektet e ndryshimit të klimës që qytetet bregdetare si Londra ose Los Anxhelos kanë më shumë frikë. Përballë ngritjes së niveleve të detit, të gjitha aktivitetet ekonomike dhe shtëpitë e miliona njerëzve mund të përmbyten fjalë për fjalë.

Për këtë, Drejtoria e Përgjithshme e Qëndrueshmërisë së Bregdetit dhe Detit ka nisur Strategjia e Përshtatjes së Bregdetit Spanjoll ndaj Ndryshimeve Klimatike. Spanja është një vend shumë i prekshëm nga efektet e ndryshimit të klimës dhe, duke pasur parasysh rritjen e nivelit të detit, i duhet të gjejë zgjidhje. Çfarë është adaptimi i ndryshimeve klimatike bregdetare?

Strategjia e adaptimit të bregdetit spanjoll ndaj ndryshimeve klimatike

Kjo iniciativë fillon me qëllimin e kryerjes së një diagnoze mbi rreziqet që lidhen me ndryshimin e klimës në brigjet. Sapo të analizohen rreziqet që paraqesin qytetet bregdetare, do të bëhet një përpjekje për të miratuar masa të mundshme dhe të zbatueshme për të luftuar rritjen e nivelit të detit.

Rritja e nivelit të detit është pa dyshim pasoja kryesore e ndryshimit të klimës që prek më shumë brigjet, pasi nënkupton humbjen e territorit për shkak të regresionit të vijës bregdetare. Përveç kësaj, kjo rritje e nivelit të detit gjithashtu shkakton ndërhyrje të kripur në grykëderdhjet dhe ujëmbajtësit (duke humbur më shumë ujë të pijshëm të ruajtur), erozion të vijës bregdetare, humbje të drejtpërdrejtë të ekosistemeve për shkak të ngrohjes së ujit të detit dhe një rritje të frekuencës dhe intensiteti i stuhive.

Meqenëse masat kundër ndryshimit të klimës të vendosura në Marrëveshjen e Parisit nuk kanë filluar ende të japin fryte, Spanja duhet të kërkojë alternativa për adaptimin. Strategjia propozon tre lloje ndërhyrjesh për të ndaluar këto efekte: fizike, sociale dhe institucionale. Ato të një natyre shoqërore specifikohen në përshtatjen e infrastrukturës ose zbatimin e zgjidhjeve të bazuara në natyrë, siç janë restaurimi i dunave ose ligatinave. Masat sociale i referohen trajnimit ose shkëmbimit të informacionit, duke përfshirë krijimin e sistemeve të alarmit. Më në fund, ato të një natyre institucionale ndikojnë në gjenerimin e stimujve tatimor ose rregulloreve që promovojnë përdorimin e qëndrueshëm të bregdetit.

Një nga problemet e mëdha me këtë strategji është ai nuk ka një parashikim ekonomik, përkundrazi, masat e propozuara do të duhet të financohen nga Ministria e Bujqësisë dhe Mjedisit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.