Fauna ordovike

kafshë të lashta

Epoka Paleozoike kishte rreth gjashtë periudha dhe njëra prej tyre është periudha Periudha ordovike. Shtë një nga periudhat që ndodhet menjëherë pas Periudha kambiane dhe më parë Periudha Siluriane. Karakterizohej kryesisht nga nivelet e ngritura të detit që shkaktonin përhapjen e jetës detare dhe ekosistemeve. Fauna ordovike ai kishte një ulje drastike të biodiversitetit në fund të periudhës si rezultat i një ngjarjeje zhdukjeje.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me faunën Ordovician dhe rëndësinë e saj.

Karakteristikat e periudhës Ordovician

zhdukja e faunës Ordovician

Para se të njohim kafshët që dominuan faunën Ordovician, ne do të dimë se cilat ishin karakteristikat e përgjithshme të kësaj periudhe kohore. Zgjati afërsisht 21 milion vjet me variacione të rëndësishme klimatike midis fillimit dhe fundit të saj. Në fillim të periudhës kishte mjaft temperatura të larta, por me kalimin e kohës dhe me një sërë transformimesh mjedisore, temperatura u ul ndjeshëm. Kishte një periudhë të epokës së akullit.

Një nga karakteristikat për të cilat spikat periudha Ordovician është ngjarja e zhdukjes që zhduki 85% të specieve të qenieve të gjalla, veçanërisht ekosistemet detare. Lidhur me gjeologjinë e periudhës Ordovician, ne zbulojmë se planeti ishte i ndarë në 4 superkontinentë: Gondwana (më e madhja nga të gjitha), Siberia, Laurentia dhe Balltiku. Fosilet që janë marrë nga shkëmbinjtë nga kjo periudhë paraqesin kryesisht shkëmbinj sedimentarë.

Sa i përket klimës, ne shohim që në fillim ishte e ngrohtë dhe tropikale. Disa temperatura arritën vlerat prej 60 gradë Celsius. Sidoqoftë, në fund të kësaj periudhe temperaturat u ulën në mënyrë të tillë që të kishte një akullnajë të rëndësishme. Ky akullim kryesisht preku kontinentin e Gondwana. Në atë kohë, ky kontinent ishte në jug të planetit. Shkaqet e akullnajës janë ende të panjohura, por shumë flasin për një ulje të përqendrimeve të dioksidit të karbonit. Ende po bëhen studime për të zbuluar shkakun.

Jeta ordovike

periudha ordovike

Gjatë periudhës Ordovician pati një diversifikim të madh të jetës. Sidomos ai që jeton në det u zhvillua. Ne do të bëjmë një përmbledhje të shkurtër të florës së Ordovicianit. Duke marrë parasysh se pothuajse e gjithë jeta u zhvillua në habitatin detar, është e rëndësishme të theksohet se kishte përfaqësues nga mbretëria Plantae kryesisht dhe disa nga mbretëria e Kërpudhave.

Algat e gjelbra u përhapën në dete dhe disa lloje të kërpudhave ishin të pranishme që përmbushën funksionin si në çdo ekosistem: të zbërthejnë dhe të shpërbëjnë lëndë organike të vdekura. Vështirë se kishte ndonjë ekosistem tokësor me bimë, megjithëse disa të vegjël filluan të kolonizonin tokën kontinentale. Këto janë bimë themelore shumë primitive që nuk ishin vaskulare. Ajo madje nuk kishte sistemin xylem dhe phloem. Për shkak të kësaj, atyre iu desh të qëndronin shumë afër ujit për të pasur disponueshmërinë e këtij burimi.

Fauna ordovike

Fauna ordovike

Ne do të përshkruajmë se çfarë ishte fauna Ordovician dhe karakteristikat e saj kryesore. Duhet theksuar se fauna Ordovician ishte vërtet e bollshme në oqeane. Ekzistonte një larmi e madhe e kafshëve duke filluar nga ato më të vogla dhe primitive në ato më të evoluara dhe komplekse.

Ne fillojmë me artropodët. Isshtë një avantazh mjaft i bollshëm gjatë Ordovicianit. Brenda përfaqësuesve të kësaj skaji mund të përmendim brakiopodët, trilobitet dhe akrepat detarë. Këto kishin një numër ekzemplarësh dhe specie që qarkullonin nëpër detet e kësaj kohe. Kishte edhe disa lloje të krustaceve.

Sa për molusqet, ata pësuan një zgjerim të madh evolucionar. Në disa dete ka pasur cefalopodë nautiloidë, bivalvale dhe gastropodë. Gastropodët u zhvendosën në breg të detit, por u desh të ktheheshin për të jetuar në habitatin detar pasi kishin frymëmarrje gushë. Ky fakt nuk do të thoshte se ato mund të shpërndaheshin në të gjithë habitatin tokësor. Megjithëse peshqit ekzistonin që nga Kambriani, peshqit me nofulla si coccosteus filluan të shfaqeshin gjatë faunës Ordovician.

Koralet nuk u vlerësuan vetëm, por filluan të grupoheshin. Gjatë kësaj periudhe u krijuan shkëmbinjtë e parë të njohur koralorë. Disa lloje sfungjerësh tashmë ishin duke u diversifikuar nga periudha e mëparshme.

Zhdukja masive e faunës Ordovician

Siç kemi përmendur më parë, një nga karakteristikat që bie në sy në këtë periudhë kohore është një nga zhdukjet që zhduki 85% të faunës ekzistuese në atë kohë. Ndodhi afërsisht 444 milion vjet më parë me kufirin e periudhave Ordovician dhe Silurian. Specialistët mund të hamendësojnë vetëm pse ndodhi kjo zhdukje. Ndoshta ishte për shkak të ndryshimeve në kushtet mjedisore mbizotëruese në atë kohë. Për shembull, është përgjegjës për zhdukjen ulja e dioksidit të karbonit atmosferik. Kjo kontribuoi në uljen e gazit dhe kontributin e tij në efektin serë. Si pasojë, kishte një rënie të temperaturës së mjedisit globalisht.

Kjo ulje e temperaturave shkaktoi një epokë akulli që preku kryesisht superkontinentin Gondwana. Në akullnajë vetëm një përqindje e ulët e specieve mbijetoi. Një tjetër arsye që shkencëtarët besojnë se ka pasur një zhdukje masive është sepse nivelet e detit në rënie. Ky proces ndodhi për shkak të përafrimit të masave të mëdha të tokës që ekzistonin në atë kohë. Kjo shkaktoi mbylljen e oqeanit Lapetus në tërësinë e tij. Meqenëse shumica e specieve ekzistuese ishin në habitate detare, kjo shkaktoi ose zhdukjen e shumicës së tyre.

Akullnajat janë shkaku kryesor parësor i kësaj zhdukjeje. Besohet se kishte të bënte me uljen e dioksidit të karbonit atmosferik. Ata që mbijetuan arritën të përshtaten me uljet e temperaturës dhe ndryshimet në kushtet e mjedisit. Arsyeja e fundit që shkencëtarët mendojnë se zhdukja ndodhi ishte për shkak të një shpërthimi supernova. Kjo teori u zhvillua në dekadën e parë të shekullit XNUMX dhe thotë se shkaku ishte që një shpërthim supernova ndodhi në hapësirë. Kjo rezultoi që toka të përmbytej me rrezet gama nga shpërthimi.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Ordovicianit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.