Fauna kambriane

flora dhe fauna antike

El Periudha kambiane është e para që kompozon epokën Paleozoike. Filloi rreth 541 milion vjet më parë dhe zgjati deri rreth 485 milion vjet më parë. Inshtë në këtë periudhë ku planeti ynë dëshmoi një diversifikim dhe masivizim të madh të jetës ekzistuese. Fauna kambriane Ai ishte protagonist i të ashtuquajturës «Shpërthimi Kambrian». Isshtë këtu ku u shfaq një numër i madh i specieve shtazore që ishin tashmë shumëqelizore dhe që filluan të popullojnë detet.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe evolucionin e faunës kambriane.

Periudha kambiane

Fauna kambriane

Së pari, ne do të rishikojmë disa nga karakteristikat kryesore të kësaj periudhe gjeologjike. Shtë një nga epokat gjeologjike që është studiuar më shumë nga specialistët e paleontologut. Dhe është se ka pasur shumë ndryshime në nivelin gjeologjik dhe evolucionin e organizmave ekzistues të gjallë. E gjithë kjo ka ardhur për shkak të një ndryshimi drastik të kushteve mjedisore që ekzistonin në atë kohë. Ne e dimë që kjo periudhë zgjati përafërsisht 56 ​​milion vjet. Ndër karakteristikat kryesore gjejmë një diversifikim dhe evolucion të qenieve të gjalla që populluan planetin.

Falë këtyre ndryshimeve, skajet e shumta të qenieve të gjalla filluan të ekzistojnë që janë ruajtur deri më sot. Lidhur me gjeologjinë, ndër ndryshimet më të rëndësishme ishin zhvendosja dhe copëtimi i superkontinenteve ekzistuese. Shumica dërrmuese e specialistëve pohojnë se ka fragmente të ndryshme të kores së tokës që ishin në periudhën Kambriane dhe se ato ishin rezultat i copëtimit të një super kontinenti edhe më të madh. Ky super kontinent quhet Pannotia u nda në 4 të tjerët të njohur me emrin e: Gondwana, Baltica, Laurentia dhe Siberia.

Shpejtësia e lëvizjes kontinentale gjatë kësaj periudhe ishte shumë më e lartë se sot. Kjo bëri që fragmentet të ndaheshin me një shpejtësi më të madhe. Lidhur me klimën, ka pak shënime, por ka disa fosile me të cilat janë studiuar karakteristikat mjedisore. Thuhet se gjatë Kambrianit temperaturat ishin dukshëm më të larta se ato të periudhave të tjera gjeologjike. Kjo sepse në planet nuk kishte pothuajse asnjë fragment akulli. Pothuajse e gjithë hemisfera veriore ishte e mbuluar nga oqeani Phantalassa dhe klima ishte e butë dhe tip oqeanike.

Lidhur me klimën, ne gjithashtu e dimë se kishte disa lëkundje sezonale në një mënyrë të tillë që thuhet se ato nuk kishin shumë ndryshime të menjëhershme. Sidoqoftë, disa specialistë pretendojnë se në fund të Kambrianit mund të vërehet një ulje e temperaturës globale. Kjo bën që disa kontinente që lëviznin më ngadalë të mbulohen nga akulli.

Vida

fauna detare kambrike

Në lidhje me jetën në këtë periudhë është e ashtuquajtura shpërthim kambrian falë të cilit ndodhi një diversifikim i pazakontë i të gjitha formave të jetës. Megjithëse jeta u shfaq në eonin Arkaik, nuk ishte atëherë deri në periudhën Kambriane që ishte në gjendje të diversifikohej pasi që pjesa tjetër e jetës ishte shumë e thjeshtë. Ky fenomen dihet pasi shumica e specieve mund të evoluojnë. Një larmi e madhe e gjallesave u shfaq pothuajse njëkohësisht. Falë të dhënave fosile, një sasi e madhe informacioni është rikuperuar. Arsyet e shpërthimit kambrian nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë konkretisht cilat ishin fillimet me të cilat jeta mund të diversifikohej.

Vlerësohet se ato ishin shkaqet e mëposhtme:

  • Rritja e oksigjenit atmosferik
  • Rritja e niveleve të ozonit në shtresën e ozonit dhe mbrojtja nga rrezatimi i dëmshëm ultraviolet.
  • Rritni nivelin e detit. Kjo do të thoshte që mundësitë e strehimit të një numri më të madh të habitateve, kamareve ekologjike dhe, për këtë arsye, një numër më i madh i specieve mund të rriten.

Fauna kambriane

jeta në kambrico

Fauna kambriane banonte kryesisht në ujë. Të gjitha ekosistemet ishin shumë të gjera dhe u gjetën në oqeane. Shumica e kafshëve që përbëjnë faunën kambriane ishin jovertebrore komplekse. Këtu gjejmë trilobitet, disa jovertebrorë të mëdhenj dhe grupe të tjera si ato ato janë molusqe, sfungjer dhe krimba. Ne do të analizojmë një nga një speciet më të bollshme të faunës kambriane:

Sfungjer

Gjatë kësaj periudhe ishte e zakonshme të gjesh një numër të madh sfungjerësh në shtratin e detit. Sot ato klasifikohen në buzë porifere. Karakteristika e tij kryesore është ajo e të pasurit pole në të gjithë strukturën e saj. Përmes këtyre poreve ato ndihmojnë për të qarkulluar dhe filtroni lëndët ushqyese që gjenden në ujë. Të dhënat fosile të këtyre organizmave kanë ndihmuar në marrjen e informacionit në lidhje me zhvillimin e këtyre kafshëve në atë kohë. Falë këtyre të dhënave fosile, dihet që kishte sfungjerë të ngjashëm me strukturat e pemëve dhe të tjerë me formë koni.

Artropodët

Ato ishin kafshët më të zhvilluara dhe më të shumta. Sot, ato mbeten felina më e bollshme e kafshëve në mbretërinë e kafshëve. Në faunën kambriane kjo nuk ishte përjashtim. Brenda këtij grupi, gjejmë më përfaqësuesen si trilobitet. Ata bollëkuan në këtë periudhë pothuajse të ruajtur ekzistencën e tyre deri në fund të vitit Periudha Permiane. Ata ishin një nga kafshët e para që zhvilluan shqisën e shikimit.

Fauna kambriane: molusqet

Molusqet pësuan transformime të mëdha të larmishme në klasa të ndryshme. Disa prej tyre gjenden edhe sot. Kemi gastropodë dhe cefalopodë, ndër të tjera.

Ekinodermat

Kishte shumë zgjerim dhe diversifikim gjatë kësaj periudhe. Janë shfaqur specie të reja të ekinodermave që mund të përshtaten me kushtet e ndryshme ekzistuese të mjedisit. Klasa që mbijetoi më gjatë ishte krinoidi.

Fauna kambriane: akordet

Ishte grupi më i rëndësishëm i kafshëve është se ajo e kishte zanafillën në këtë periudhë. Falë këtyre kafshëve dihet që fauna kambriane larmizoi një numër të madh të grupeve si p.sh. kurrizorët midis të cilëve kemi amfibë, peshq, zvarranikë, zogj dhe gjitarë. Karakteristikë dalluese e këtyre kafshëve është se ato kanë një strukturë të njohur si notochord. Prandaj emri i akordeve. Notochord është një kordon tubular që shtrihet në të gjithë pjesën e pasme të individit dhe ka një funksion strukturor. Një sistem nervor qendror, një bisht post-anal dhe një faring i shpuar janë gjithashtu të pranishëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës kambriane dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.