Fauna e pliocenit

Zhvillimi i faunës së Pliocenit

La Epoka e pliocenit është e fundit e Periudha neogjeneEpoka kenozoike. Filloi rreth 5.5 milion vjet më parë dhe përfundoi 2.6 milion vjet më parë. Kjo kohë ka pasur një rëndësi të madhe në zhvillimin e hominideve të para dhe florës dhe faunës të të gjithë planetit. Fauna e pliocenit filluan të vendosen në rajone të ndryshme të kufizuara me kushtet klimatike të asaj kohe. Në shumë raste, ky lokacion është ruajtur deri më sot.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, biodiversitetin dhe evolucionin e faunës së Pliocenit.

Ndryshimet në epokën e Pliocenit

Epoka e pliocenit

Kjo është një kohë kur falë fosileve të para ishte e mundur të dihej që hominida e parë që banonte në këtë planet, Australopithecus, banonte në kontinentin Afrikan. Kjo kohë ka nënkuptuar ndryshime të mëdha në nivelin e biodiversitetit, si të florës dhe faunës. Bimët filluan të diversifikohen në zona të ndryshme me kufizime klimatike. Kohëzgjatja totale e Pliocenit është rreth 3 milion vjet.

Një sasi e madhe e këtyre ndryshimeve dhe diversifikimit është në fushën e shpërndarjes së bimëve dhe kafshët kishin origjinën e tyre në ndryshime të thella dhe të rëndësishme në trupat e ujit në planetin tokë. Dhe është se detet dhe oqeanet u modifikuan gjatë kësaj kohe. Kishte një ndërprerje midis komunikimit që ekzistonte midis Oqeanit Atlantik dhe Oqeanit Paqësor. Si pasojë e kësaj çarjeje, u ngrit ajo që ne e dimë sot si Isthmusi i Panamasë. Deti Mesdhe u rimbush gjithashtu me ujë që vinte nga Oqeani Atlantik dhe i dha fund krizës së ashtuquajtur kripë Mesiniane. Kjo krizë i referohet  përqendrimet e larta të kripës që ekzistonin në Detin Mesdhe për shkak të mbylljes së ngushticës së Gjibraltarit.

Ndërsa shkalla e avullimit të ujit u rrit dhe kishte më pak, përqendrimi i kripur u rrit në një masë të tillë që nuk mund të mbështeste jetën e kafshëve dhe bimëve. Me futjen e ujit të ri nga Atlantiku, nivelet e kripës mund të ulen në një pikë të qëndrueshme.

Më në fund, një nga ngjarjet më të rëndësishme evolucionare të epokës së Pliocenit ishte shfaqja e hominideve të para. Australopithecus ishte hominid transcendental në origjinën e specieve njerëzore. Ishte specia e parë e gjinisë Homo.

Flora dhe fauna e pliocenit

Fauna e pliocenit

Gjatë kësaj kohe bimët u përhapën falë një rritje në temperaturat globale. Bimët që u përhapën më shumë ishin kullota. Temperaturat që mbizotëruan gjatë kësaj periudhe kohore ishin mjaft të ulëta që nga ajo kohë akullnajat përhapen në zona të gjera. Megjithëse temperaturat e ulëta ekzistonin gjerësisht në zona të gjera, kishte edhe bimësi tropikale të përfaqësuar nga xhungla dhe pyje. Sidoqoftë, këto rajone të pyllëzuara ishin të kufizuara vetëm në rajonin ekuatorial ku ekzistonin kushte më të mira klimatike.

Për pjesën tjetër të zonave me temperatura më të ulëta, ishin kullotat ato që ishin në gjendje të kolonizonin territoret. Për shkak të ndryshimeve klimatike që ekzistonin në këtë kohë, mund të shfaqeshin zona të mëdha toke të thata që u bënë shkretëtira. Disa nga këto shkretëtira të mëdha janë ende të përhapura sot. Në zonat afër poleve flora u krijua dhe mbetet edhe sot. Kjo florë është halore. Haloret janë bimë që kanë një kapacitet të madh për t'i rezistuar temperaturave të ulëta dhe lulëzojnë në mjedise më ekstreme.

Bioma që u përhap më shumë gjatë kësaj kohe ishte tundra. Tundra ka mbetur e tillë deri më sot që kur janë gjetur tokat kufitare me polin e veriut.

Lidhur me faunën e Pliocenit, ne gjejmë një nga piketat më të mëdha në lidhje me zhvillimin e qenies njerëzore. Dhe është që hominidi i parë i njohur si Australopithecus u zhvillua. Nga ana tjetër, ne shohim një zhvillim dhe diversifikim të madh të gjitarëve falë evolucionit të tyre të madh. Gjitarët ishin në gjendje të zgjerohen përmes një numri të madh mjedisesh dhe u adaptuan në kushte të ndryshme.

Megjithëse grupe të tjera të kafshëve gjithashtu pësojnë ndryshime të caktuara në nivelin gjenetik dhe evolucionar, ishin gjitarët që evoluan më shumë.

Gjitarët e faunës së Pliocenit

Gjitarët filluan të vendosen në zonat që mbeten të qëndrueshme sot. Një klan antik gjitarësh, karakteristika kryesore e të cilit është të ecin mbështetur në majat e gishtërinjve janë ungulates. Kishte specie të ndryshme që i përkisnin këtij grupi kafshësh dhe ata filluan të humbin gjymtyrët dhe tokën. Sidoqoftë, në rajone të tjera ata arritën të adaptohen dhe të zhvillohen gjerësisht. Ne flasim për devetë dhe kuajt. Majat e gishtave të këtyre kafshëve janë të mbuluara nga thundra.

Një grup tjetër kafshësh që u zhvilluan gjatë kësaj kohe ishin proboscideans. Isshtë një grup kafshësh karakteristika kryesore e të cilave është zgjatja e fytyrave të tyre. Kjo zgjatje quhet proboscis. Në faunën e Pliocenit kishte disa ekzemplarë të këtij grupi si elefantët dhe stegodontet. Nga këto dy grupe kafshësh, vetëm elefantët kanë mbijetuar deri më sot.

Midis gjitarëve gjejmë edhe brejtës karakteristikë kryesore e të cilëve janë dhëmbët prerës shumë të zhvilluar. Këta dhëmbë prerës janë idealë për të brejtur dru ose materiale të tjera dhe për t’u ushqyer me të. Ata janë katërfishuar dhe ndryshojnë në madhësi. Thuhet se ata ikën kryesisht përmes zonave të kontinentit Evropian.

Australopiteku Ishte hominidi i parë që mund të lëvizte në mënyrë bipedale. Bëhet fjalë për të qenë në gjendje të ecni në të dy gjymtyrët e pasme. Madhësia e tij ishte mjaft e vogël pasi ishte e gjatë vetëm 1.30 metra dhe kishte një ndërtim të hollë. Dieta e saj ishte gjithçkaje dhe ishte në gjendje të lulëzonte në kontinentin Afrikan, ku shumica e fosileve janë gjetur sot.

Kafshë të tjera

Grupet e tjera të kafshëve gjithashtu u zhvilluan mirë gjatë epokës së Pliocenit. Zvarranikët patën një zhvillim të madh, veçanërisht aligatorët dhe krokodilët. Sa për zogjtë, shumica banonin në kontinentin amerikan dhe ishin grabitqarë të një numri të madh të kafshëve. Një grup tjetër zogjsh i njohur më mirë si anseriformat ishin ato që u zhvilluan gjerësisht. Në këtë grup zogjsh gjejmë rosa dhe mjellma, ndër të tjera.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Pliocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.