Fauna e miocenit

El Miocen Ishte një nga dy epokat që formuan Periudha neogjene brenda Epoka kenozoike. Kjo është një kohë kur ndodhën ndryshime të mëdha në nivelin klimatik, biologjik dhe orogjenik. Klima kishte luhatje të ndryshme të temperaturave dhe kjo shkaktoi zhvillimin e suksesshëm të specieve të caktuara të kafshëve dhe bimëve që mund të diversifikohen dhe përhapen në territore të gjëra. Fauna e miocenit karakterizohej nga pasja e kafshëve që bashkëjetonin në të njëjtin ekosistem dhe të tjera që mund të zhvilloheshin gjerësisht.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, evolucionin dhe speciet e faunës së Miocenit.

tipare kryesore

Fauna e miocenit

Gjatë gjithë kësaj kohe ka pasur luhatje të caktuara në temperaturat globale. Në fillim të Miocenit, ne gjetëm temperatura mjaft të ulëta që u rritën ngadalë me kalimin e kohës. Rreth gjysmës së sezonit, u arritën temperatura optimale të ngrohta që një numër i madh i specieve bimore dhe shtazore të zhvilloheshin me sukses.

Rasti i gjitarëve, zogjve dhe zvarranikëve dhe amfibëve ishin ato që mund të diversifikoheshin më shumë gjatë kësaj periudhe. Dihet falë një të dhëne të rëndësishme fosile që ekzistojnë ekzemplarë që banonin në planetin tonë në atë kohë.

Mioceni ishte një epokë që zgjati përafërsisht rreth 8 milion vjet më parë dhe filloi afërsisht 23 milion vjet më parë. Gjatë gjithë kësaj periudhe kohore aktiviteti orogjen ishte shumë intensiv, duke bërë që vargmale të ndryshme të rriteshin. Në disa vende specifike në planet kjo rritje orogjene pati pasoja të rëndësishme. Njëra prej tyre ishte kriza e kripës Mesiniane.

Falë këtyre ndryshimeve orogjene dhe temperaturave më të ngrohta optimale në të gjithë planetin shumica e gjitarëve, zogjve, zvarranikëve dhe amfibëve mund të diversifikohen. Ka të dhëna fosile që një numër i madh dhe varietete gjitarësh ekzistonin në këtë kohë. Të gjithë fosilet janë me madhësi të ndryshme dhe predileksione ushqimore. Dihet që gjitarët ishin grupi i kafshëve që përjetuan zhvillimin dhe diversifikimin më të madh.

Flora

Tiger i faunës miocene

Para se të vazhdojmë të analizojmë faunën e Miocenit, ne gjithashtu duhet të marrim parasysh florën. Kjo për faktin se një pjesë e madhe e kafshëve që ishin të pranishme në Miocen ishin barngrënës. Një pjesë e madhe e këtyre kafshëve dhe bimëve ruhen sot, duke formuar një pjesë të rëndësishme të larmisë së madhe të ekosistemeve.

Gjatë Miocenit u vu re një rënie të ndjeshme në shtrirjen e pyjeve dhe xhunglave. Kjo është për shkak të uljes së temperaturave që ndodhën fillimisht në fillim të kohës. Një nga arsyet kryesore pse u zvogëluan hapësirat e gjelbërta ishte për shkak të zvogëlimit të reshjeve në të gjithë botën. Si rezultat, shumë specie bimore u desh të përshtaten me këto kushte të ulta të reshjeve.

Për shkak të kësaj, bimët barishtore dhe ato që kanë përmasa të vogla janë ato që filluan të dominojnë planetin. Këto janë bimë me kapacitete të mëdha për t'i bërë ballë periudhave të gjata të thatësirës dhe ngricave. Gjatë kësaj kohe angiospermat lulëzuan. Ato janë ato bimë me fara të mbuluara.

Barishtore janë ato bimë rrjedhjet e të cilave nuk janë drunore. Ato janë kërcell fleksibël me një ngjyrë jeshile dhe gjethe jeshile. Ato gjenden në grupe dhe janë mjaft rezistente ndaj thatësirave dhe temperaturave të ulëta. Nga ana tjetër, ne gjejmë kaparralin. Chaparral është një lloj biome në të cilën zhvillohet një lloj i veçantë i bimësisë i njohur si chaparros. Këto pemë të shkurtra janë shkurre të vogla drunore që janë të afta të mbijetojnë në kushte ekstreme mjedisore. Kaktusët dhe shkurret gjithashtu u zhvilluan në një pjesë të madhe.

Fauna e miocenit

Gjatë kësaj kohe, është e padiskutueshme që grupi i kafshëve që i përkasin faunës Miocene që u zhvilluan më shumë ishin gjitarë. Të dy gjitarët e vegjël siç është grupi i brejtësve arritën të evoluojnë, në gjitarë të mëdhenj siç janë disa ato detarë. Grupi i zogjve gjithashtu përjetoi një zgjerim të madh në gamë dhe bollëk. E gjithë kjo dihet falë fosileve të ekzemplarëve që janë gjetur në të gjithë planetin.

Gjitarët tokësorë që bollëkuan gjatë faunës Miocene janë si më poshtë:

 • Gomfoteri (i zhdukur): është një gjitar i madh që kishte habitatin e tij në territoret e Euroazisë. Ai arriti në madhësi 3 metra dhe një nga karakteristikat e tij kryesore është se ata kishin dy palë tuskash mjaft të gjata dhe rezistente.
 • Amficioni: është një specie tjetër që u zhduk sot. Pamja e tij ishte ajo e një kafshe midis qenit dhe ariut. Me një trup mjaft kompakt, ai kishte 4 gjymtyrë të trasha dhe një bisht të gjatë. Ata mund të arrijnë një metër në lartësi dhe dy metra në gjatësi dhe peshojnë më shumë se 200 kg.
 • Merjipi: sot kjo kafshë është zhdukur. Ishte një kafshë e vogël dhe karakterizohet nga të paturit e 3 gishtave në secilën gjymtyrë. Specialisti i lëvizjes nëpër terrene të grupuara në tufa për të kullotur. Në dukje ishte e ngjashme me kuajt dhe zebrat e sotme.
 • Astrapotherium: një kafshë tjetër që është zhdukur sot. Ishte një nga gjitarët më të mëdhenj, me peshë deri në një ton dhe me gjatësi 3 metra. Ndër karakteristikat e tij kryesore ishin dhëmbët e tij që tregonin se ishte barngrënës. Ata mund të lëviznin nëpër terrene kënetore dhe të thata falë gjymtyrëve të mëdha.
 • Megapedete: një specie tjetër që i përket rendit të brejtësve. Madhësia e tij ishte shumë e vogël, megjithëse arriti 3 kilogramë. Trupi ishte i ngjashëm me atë të një lepuri dhe kishte gjymtyrë të pasme mjaft të fuqishme dhe të zhvilluara. Nga ana tjetër, gjymtyrët e saj të përparme ishin mjaft të shkurtra.

Siç kemi përmendur më parë, gjitarët ujorë gjithashtu u diversifikuan mjaft gjatë kësaj kohe. Në grupin e zogjve kishte ekzemplarë të mëdhenj dhe të tjerë që zhvilluan mjaft pak instinktin e tyre të mbijetesës. Sa për zvarranikët dhe amfibët, mbizotëruan ato mishngrënës grabitqarë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Miocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.