Evropianët nuk besojnë se ndryshimi i klimës është bërë nga njeriu

ndryshimi global i klimës

Megjithëse efektet e ndryshimit të klimës janë gjithnjë e më të shpeshta, intensive dhe, natyrisht, të dukshme për të gjithë popullsinë botërore, ka njerëz që heqin peshë nga qenia njerëzore në tërë këtë lojë.

Meqenëse Donald Trump ka vendosur të tërhiqet nga Marrëveshja e Parisit kundër ndryshimit të klimës, vetëdija dhe nevoja për të vepruar kundër klimës është rritur. Sidoqoftë, përgjegjësitë mbi të cilat qenia njerëzore beson se veprimi dhe origjina e ndryshimit të klimës janë shpërndarë duket se nuk janë të përcaktuara mirë. Po njerëzit që besojnë se ne nuk jemi përgjegjës për ndryshimin e klimës?

Evropianët marrin përgjegjësinë për ndryshimin e klimës

Surveyshtë kryer një sondazh i 10.000 Evropianëve dhe tregon se shumica e këtyre qytetarëve minimizojnë rolin e njerëzve në shkaktimin e ndryshimeve klimatike. Vetëm 46% besojnë se dora e njeriut është përgjegjësi kryesor për këtë ndryshim global, i cili është shpjegimi që na jep shkenca. Të ballafaquar me këtë shpjegim shkencor, 51% besojnë se ose ndryshimi është kryesisht për shkak të një evolucioni natyror (8%) ose është një përzierje e dy faktorëve të mëparshëm (42%) ose drejtpërdrejt që ndryshimi nuk ekziston (një mbetje 1% ) 2% nuk ​​dinë çfarë të përgjigjen.

Trueshtë e vërtetë që ka studime që tregojnë ekzistencën e ndryshimeve të tjera klimatike gjatë gjithë historisë së planetit tonë. Sidoqoftë, Shpejtësia me të cilën po ndodhin këto ndryshime në klimë nuk është vetëm për shkak të veprimit të natyrës. Beingshtë qenia njerëzore ajo që, përmes revolucionit industrial dhe rritjes së emetimeve të gazrave serë, e cila është duke shkaktuar ngrohjen globale që shkakton një ndryshim në klimën e Tokës.

Për habinë tonë, Spanja është vendi që e njeh më mirë këtë problem. 60% e spanjollëve e dinë që ndryshimi i klimës ka një origjinë njerëzore dhe se ne jemi shkaku i gjithçkaje. Ky studim tregon se vetëm 18% e evropianëve besojnë se ndryshimi i klimës është problemi më i madh me të cilin përballet bota sot.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.