Evropa merr re radioaktive Ruthenium 106

Lirimi i Ruthenium 106 në Evropë, harta IRSN

Kohët e fundit Instituti Francez i Radioaktivitetit dhe Sigurisë Bërthamore (IRSN, shkurtesa për emrin e saj në frëngjisht) ka lëshuar një deklaratë në lidhje me një re që përmban Ruthenium 106. Ndoshta origjina e saj është nga Rusia ose Kazakistani, lirimi i së cilës i këtij nuklidi radioaktiv përdoret zakonisht në mjekësinë bërthamore. Para se të vazhdoni, ju theksoni se hetimet e IRSN konfirmojnë se përqendrimet e Ruthenium 106 të zbuluara në Evropë nuk kanë asnjë pasojë për shëndetin e njeriut ose mjedisin.

Gjatë periudhës 27 shtator dhe 13 nëntor, stacionet e Seyne-sur-Me, Nice dhe Ajaccio zbuluan praninë e Ruthenium 106 në gjurmët. Stacione të ndryshme evropiane që janë të lidhura me IRSN që nga 3 tetori konfirmuan praninë radioaktive. Rezultatet që janë marrë që nga 6 tetori tregojnë se ka një rënie të vazhdueshme të Rutheniumit. Me tutje, nga 13 tetori zbulimi pushon në zonat e Francës. Më vonë, aktualisht, duket se gjurmët e Rutheniumit janë inekzistente, dhe ato nuk po zbulohen më askund tjetër në Evropë.

Vendi i origjinës

shenjë radioaktive me tabela

Pas analizës, zona ku do të kishte ndodhur çlirimi do të gjendej në Malet Urale. Prandaj, nuk është e mundur të përcaktohet saktësisht se cili vend është "përgjegjës". Malet Urale kufizohen me Evropën dhe ndahen midis Rusisë dhe Kazakistanit. Organizata franceze, e cila përjashtoi shpejt se po vinte nga një reaktor bërthamor, specifikoi se kjo ndodhi javën e fundit të shtatorit. Në vend të kësaj sidoqoftë gjëja më e besueshme është se është një dështim në një qendër të mjekësisë radioaktive, nuk përjashton që mund të jetë një dështim në trajtimin e karburantit bërthamor.

Ruteni 106 është produkt i ndarjes së atomeve në një reaktor bërthamor, kështu që lëshimi i tij nuk ndodh kurrë natyrshëm. Rënia e një sateliti me Ruthenium 106 gjithashtu është përjashtuar, pasi një hetim nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka arritur në përfundimin se asnjë satelit që përmban këtë molekulë nuk ka rënë në Tokë.

Lirimi i këtij elementi ishte shumë i madh, vlerësohet se ishte midis 100 dhe 300 teraBecquerel. Një fat i madh që nuk ka dëmtuar askënd. IRSN tregoi se një lëshim i tillë, po të kishte ndodhur në Francë, do të kërkonte evakuimin urgjent të kilometrave rreth pikës së arratisjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.