Eratostenet

Eratostenet

Gjatë historisë ka pasur disa njerëz që kanë njohuri shumë të avancuara në planetin tonë. Një nga këta burra ishte Eratostenet. Ai lindi në Cyrene në vitin 276 para Krishtit. Ishte në gjendje për të llogaritur madhësinë e Tokës falë studimeve të tij mbi astronominë dhe kapacitetit të tij të madh deduktiv. Pavarësisht nga shumë pak teknologjia e asaj kohe, njerëz si Eratosthenes bënë hapa gjigantë në kuptimin e planetit tonë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë biografinë dhe bëmat e Eratosthenes.

Parimet e tij

Sfera armilare e Eratosthenes

Duhet të kemi parasysh se në këtë kohë nuk kishte pothuajse asnjë teknologji vëzhgimi, kështu që astronomia vështirë se ishte në fillimet e saj. Prandaj, njohja që ka Eratosthenes është mjaft e lartë. Në fillim, ai studioi në Aleksandri dhe Athinë. Ai u bë dishepuj të Aristonit të Kios, Kalimakut dhe Lizanisë së Kirenës. Ai ishte gjithashtu një mik i madh i Arkimedit të njohur.

Ai u mbiquajt si Beta dhe Pentatlos. Këto pseudonime nënkuptonin një referim për një lloj atleti që është i aftë të jetë pjesë e disa specialiteteve dhe i cili, për shkak të kësaj, nuk është i aftë të jetë i shkëlqyeshëm në asnjë prej tyre dhe është gjithmonë i dyti. Kjo e bën atë një nofkë mjaft të ashpër për të. Përkundër këtij nofka, ai ishte në gjendje të përdorte bazat e tij për gjetje shkencore më vonë interesante.

Ai po punonte praktikisht gjithë jetën e tij në bibliotekën e Aleksandrisë. Sipas disa njerëzve, ai e humbi shikimin në moshën 80 vjeç dhe e lejoi veten të vdiste nga uria. Ai është krijuesi i sferës armilare, një instrument i vëzhgimit astronomik që u përdor ende në shekullin e XNUMX-të. Kjo mund të zbulojë sa të aftë keni qenë në kohën që keni jetuar. Ishte në sajë të sferës armilare që ai ishte në gjendje të dinte zhdrejtësinë e ekliptikës.

Ai ishte në gjendje të llogariste intervalin midis tropikëve dhe këto figura u përdorën më vonë nga Ptolemeu në disa studime të tij si p.sh. teoria gjeocentrike. Ai po vëzhgonte gjithashtu eklipset dhe ishte në gjendje të llogariste se distanca nga Toka në Diell ishte 804.000.000 furlongs. Nëse stadiumi matet 185 metra, kjo i dha 148.752.000 kilometra, një shifër shumë afër njësisë astronomike.

Kërkimi i vëzhgimit

Distancat nga Eratosthenes

Midis hetimeve të tij, ai kaloi një kohë të gjatë duke bërë vëzhgime dhe duke siguruar llogaritjet në distancë. Një informacion tjetër që ai ishte në gjendje të siguronte ishte se distanca nga Toka në Hënë ishte 780.000 stadia. Kjo aktualisht dihet se është pothuajse tre herë më e lartë. Sidoqoftë, duke marrë parasysh teknologjinë që ekzistonte në atë kohë, nuk mund të thuhet se ishte një përparim shkencor.

Falë vëzhgimeve që bëri me sferën armilare, ai ishte në gjendje të llogariste diametrin e Diellit. Ai tha se ishte 27 herë më shumë se i Tokës, edhe pse sot dihet se është 109 herë më shumë.

Gjatë viteve të tij të të mësuarit, ai ishte duke studiuar numrat e thjeshtë. Për të llogaritur madhësinë e Tokës, ai duhej të shpikte një model trigonometri ku ai zbatoi nocionet e gjerësisë dhe gjatësisë. Këto eksperimente dhe llogaritje ishin përdorur më parë, thjesht jo në një mënyrë kaq të ngushtë.

Meqenëse punoi në bibliotekë, ai ishte në gjendje të lexonte një papirus që thoshte se 21 qershori ishte Solsticin e Verës. Kjo do të thoshte që në mesditë Dielli do të ishte më afër zenitit se çdo ditë tjetër e vitit. Kjo mund të demonstrohet lehtësisht duke ngulur një shkop vertikalisht në tokë dhe duke parë që nuk bën asnjë hije. Sigurisht, kjo ndodhi vetëm mbi Syene, Egjipt (i cili është vendi ku ndodhet ekuatori tokësor dhe ku rrezet e diellit arrijnë plotësisht pingul në ditën e solsticit të verës).

Nëse ky eksperiment i hijes është bërë në Aleksandri (ndodhet 800 km në veri të Syene) ju mund të shihni se si shkopi bëri një hije shumë të shkurtër. Kjo do të thoshte që në atë qytet, dielli i mesditës ishte rreth 7 gradë në jug të zenitit.

Llogaritja e distancave nga Eratosthenes

Llogaritjet dhe zbulimet e Eratostenit

Distancat midis dy qyteteve mund të merren nga karvanët që tregtonin midis atyre qyteteve. Possibleshtë e mundur që ai mund t'i ketë këto të dhëna nga mijëra papirus në bibliotekën e Aleksandrisë. Ka disa thashetheme që thonë se ai duhej të përdorte një regjiment ushtarësh për të numëruar hapat që ata ndërmorën midis të dy qyteteve dhe se kështu i llogariti distancat.

Nëse shohim që Eratosthenes përdori stadiumin egjiptian, i cili është rreth 52,4 cm, kjo do ta bënte diametrin e tokës 39.614,4 kilometra. Kjo bën të mundur llogaritjen e tij me një gabim prej më pak se 1%. Këto shifra më vonë u modifikuan disi nga Posidonius 150 vjet më vonë. Shifra doli disi më e ulët dhe është ajo e përdorur nga Ptolemeu dhe në të cilën u mbështet Christopher Columbus për të qenë në gjendje të demonstronte dobinë dhe vërtetësinë e udhëtimeve të tij.

Një tjetër zbulim i Eratosthenes ishte llogaritja e distancës nga Toka në Diell dhe nga Toka në Hënë. Ptolemeu është ai që thotë se Eratosthenes mund të masë prirjen e boshtit të Tokës me mjaft saktësi. Ai ishte në gjendje të mbledhë një të dhënë mjaft të besueshme dhe të saktë të 23º51'15 ”.

Kontribute të tjera

Aleksandri

Të gjitha rezultatet që ai po zbulonte në studimet e tij po i linin ato në librin e tij të quajtur "Mbi matjet e Tokës". Aktualisht ky libër ka humbur. Autorë të tjerë si p.sh. Cleomedes, Theon of Smyrna dhe Strabo pasqyruan në punimet e tyre detajet e këtyre llogaritjeve. Thanksshtë falë këtyre autorëve për faktin se ne mund të kemi informacionin e nevojshëm për Eratostenin dhe të dhënat e tij.

Me gjithë atë që kemi parë, nuk mund të argumentohet për kontributin e madh që Eratosthenes i dha shkencës. Përveç këtyre, ai gjithashtu kreu shumë punë të tjera, përfshirë hartimin e një kalendar brishtë dhe një katalog me 675 yje dhe nomenklaturën e tyre. Ai ishte gjithashtu në gjendje të vizatonte rrugën nga Nili në Khartoum me mjaft saktësi duke përfshirë disa degë. Me pak fjalë, nuk ishte aspak i denjë për nofkën Beta që kishte dhe më pak për kuptimin e tij.

Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të dini më shumë rreth Eratosthenes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.