Ekuadori ka humbur 54% të akullnajave të tij që nga viti 1980

Tërheqja e akullnajave

Akullnajat në të gjithë botën po shkrihen për shkak të ngrohjes globale. Aktualisht, mbulesa e akullnajave të Ekuadorit është zvogëluar me 54% që nga viti 1980, duke shkuar nga 92 km katrorë në 43 kilometra katrorë aktualë.

Një hetim i kryer nga Ekuadoriani Bolívar Cáceres në Quito brenda kuadrit të takimit të ekspertëve të Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) zbulon të dhëna mbresëlënëse mbi shkrirjen e akullnajave. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Reduktimi i mbulesës së akullnajave

Akullnajat e Ekuadorit në dëm

Bilanci akullnajor në Ekuador matet në mënyrën vijuese. Ka 7 mbulesa akullnajore të vendosura në vullkanet. Kjo nënkupton që ka 110 gjuhë akullnajore. Ndryshimi i klimës ka më shumë efekte negative në vende të ndryshme në Tokë, domethënë nuk ndikon në të gjitha vendet në mënyrë të barabartë.

Në Ekuador, shenjat e kalimit të ndryshimit të klimës janë më se të dukshme kur shihet se kjo zonë në vitet 80 kishte 92 kilometra katrorë akullnajë, ndërsa aktualisht është vetëm 43 kilometra katrorë.

"Ne patem një humbje prej afërsisht 54 përqind e mbulesës së akullnajave në një periudhë 60-vjeçare. Isshtë një tregues i qartë dhe konciz se si akullnajat reagojnë ndaj ndryshimeve klimatike ”, deklaroi ai, megjithëse i jep një diferencë për zvogëlimin e tij procesit natyror gjeologjik të përjetuar nga akullnajat e maleve, i cili“ aktiviteti njerëzor është përshpejtuar ”.

Takimi i IPCC

Duke pasur parasysh situatën e shkrirjes së afërt të akullnajave dhe pasojat e saj në rritjen e nivelit të detit në një shkallë globale, Ekspertë të IPCC nga më shumë se 30 vende të botës Ata janë takuar në kryeqytetin Ekuador për të ndarë studimet dhe hulumtimet që janë kryer në oqeane dhe kriosferë, si tregues të ndryshimit të klimës.

Takimi priti 125 shkencëtarë nga IPCC dhe pjesëmarrësit kanë prezantuar kërkimet e tyre gjatë gjithë javës mbi oqeanet dhe kriosferën. Kriosfera është pjesa e sipërfaqes së tokës ku uji është në një gjendje të ngurtë siç është akulli i detit ose akullnajat, dhe të cilat janë ekosisteme thelbësore për analizën e klimës dhe nga e cila varet njerëzimi.

Çështja e oqeanit dhe kriosferës Hasshtë bërë themelore për hetime të shumta në të gjithë botën, falë faktit se ato pasqyrojnë qartë se si ndikon ndryshimi i klimës në një mënyrë negative.

Raporti pritet të botohet në prill të këtij viti dhe do të ndihmojë qeveritë të marrin vendime kur krijojnë politika të bazuara në shkencë që ndihmojnë në optimizimin e burimeve përballë situatave të ndryshimit të klimës.

Përparimi i përshpejtuar i ngrohjes globale

Akullnajat e shkrirë në Ekuador

Amerikanja Ko Barret, zëvendës administratore për Kërkime të Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA) dhe për pesëmbëdhjetë vjet një anëtare aktive e IPCC-së, e cila ishte nënkryetare, ka pohuar se ngrohja globale është diçka e dukshme dhe se në këtë pikë është e padobishme ta mohosh atë .

“Sigurisht që ka ngrohje, të gjitha studimet në seri për tridhjetë vitet e fundit pasqyrojnë një progresion gradual i ngrohjes në të gjithë Tokën”, Argumenton ai para disa shkencëtarëve të cilët thonë se ka zona ku ndodh fenomeni i kundërt.

Çështjet e adresuara nga shkencëtarët mbi ngrohjen globale përpiqen të mbulojnë sa më shumë që të jetë e mundur, nga maja e maleve akullnajore deri në thellësitë e oqeanit.

Disa nga rajonet më të prekshme nga ndryshimi i klimës, të tilla si disa zona të Arktikut dhe zonat e larta malore, duhet të studiohen më thellë, pasi zvogëlimi i akullnajave mund të bëhet një problem për shkak të rritjes së nivelit të detit në shkallë globale. Këto janë rajone në të gjithë botën që po pësojnë me të vërtetë një ndryshim të dukshëm që modifikon të gjithë skenarët e parë deri vetëm 50 vjet më parë.

Siç mund ta shihni, akullnajat e Ekuadorit po shkrihen me një shpejtësi të përshpejtuar dhe kjo do të ketë pasoja serioze në të ardhmen e afërt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.