Eklipsi tjetër total diellor në Spanjë do të jetë në vitin 2026

eklips i plotë

Eklipsi tjetër total diellor në Spanjë do të jetë në vitin 2026. Shumë njerëz duan të jenë dëshmitarë të kësaj ngjarje dhe presin të dinë kohën dhe vendin ku do të shihet më së miri. Ky lloj fenomeni tërheq vëmendjen e një pjese të madhe të popullatës të cilët ishin të etur për të marrë pjesë në të.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se kur do të ndodhë eklipsi total diellor në Spanjë në vitin 2026.

Eklipsi tjetër total diellor në Spanjë do të jetë në vitin 2026

eklipsi i Spanjës

Një eklips i plotë diellor do të ndodhë më 12 gusht 2026, e cila do të shënojë ngjarjen e radhës në Evropë që nga ato të dëshmuara më 11 gusht 1999 në disa vende evropiane dhe më 29 mars 2006 në Greqi dhe Rusinë jugore në Evropë. Eklipsi i ardhshëm do të jetë plotësisht i dukshëm vetëm në vende të zgjedhura, duke përfshirë pjesën veriore të Siberisë Ruse, majën perëndimore të Islandës, ishullin danez të Grenlandës dhe një pjesë të konsiderueshme të Spanjës veriore.

Duhet të theksohet se ekziston një pritshmëri teknike që dielli të errësohet plotësisht për një moment të shkurtër në dy famulli specifike në Portugalinë verilindore, përkatësisht Guadramil dhe Río de Onor, rreth orës 19:30. Megjithatë, duke marrë parasysh vëzhgimet e mëparshme astronomike dhe mundësinë e papërsosmërive në sipërfaqen hënore dhe gabimet e lehta në llogaritje, ka shumë të ngjarë që kjo të mos ndodhë siç pritej.

Shfaqja e eklipsit do të fillojë herët në mëngjes, duke hedhur hijen e saj të pjesshme mbi qiellin e Alaskës rreth orës 7:30. Kur errësira të bjerë mbi bregdetin siberian të Rusisë, veçanërisht në Detin Laptev, eklipsi i plotë do të fillojë rreth mesnatës. Rruga e tërësisë do të kalojë nëpër rajonet polare veriore, duke u afruar rrezikshëm pranë Polit të Veriut, ku do të fshihet 98,6% e diskut diellor.

Më vonë, hija e Hënës do të rrëshqasë me hijeshi mbi rajonet pak të populluara të ishullit danez të Grenlandës, duke arritur kulmin e saj rreth orës 13:30, në brigjet veriperëndimore të Islandës. Duke vazhduar udhëtimin e tij qiellor, eklipsi do të përshkojë me hijeshi hapësirën e madhe të Oqeanit Atlantik, duke u nisur drejt Gadishullit Iberik.

Ku ta shihni në Spanjë

eklips

Spanja do të bekohet me praninë e këtij fenomeni të jashtëzakonshëm në orët e vona të pasdites, rreth orës 20:30, kur eklipsi fillon një trajektore drejt juglindjes. Më në fund, dielli do të zbresë me hijeshi përtej horizontit, duke i thënë lamtumirë Ishujve Balearik. Ndërsa muzgu mbulon ujërat e Kepit të Verdës, eklipsi do të marrë fund, duke lënë vetëm një pamje të pjesshme të diellit përpara se të zhduket pas horizontit pak para orës 7:00.

Kryeqyteti Reykjavík në Islandë do të përjetojë një eklips total. Në Spanjë, kryeqytetet e mëposhtme provinciale do të dëshmojnë gjithashtu eklipsin total: Bilbao, Burgos, Castellón, La Coruña, Cuenca, Guadalajara, Huesca, León, Lérida, Logroño, Lugo, Oviedo, Palencia, Palma de Mallorca, Santander, Segovia, Soria , Tarragona, Teruel, Valencia, Valladolid, Vitoria, Zamora dhe Zaragoza. Megjithatë, Huesca dhe Zamora janë në buzë të shtegut të tërësisë, kështu që ka shumë mundësi që eklipsi të jetë vetëm pjesërisht i dukshëm ose, nëse është total, mund të mos jetë i dukshëm me sy të lirë për shkak të papërsosmërive në sipërfaqe hënore.

Qytetet e Madridit dhe Barcelonës janë krejtësisht jashtë zonës së tërësisë. Nga të gjitha kryeqytetet provinciale spanjolle të përmendura, Oviedo do të përjetojë magnitudën më të madhe (1.015) dhe kohëzgjatjen (1m 48s) të fazës së eklipsit total. Vija qendrore e eklipsit, e cila përfaqëson kohëzgjatjen maksimale të tij, ajo do të kalojë afërsisht përmes qytetit asturian të Luarca dhe qytetit Castellón të Peñíscola. Në një vendndodhje pak në lindje të Luarca-s, faza e tërësisë do të ketë kohëzgjatjen dhe madhësinë maksimale brenda territorit spanjoll.

Rëndësia e eklipseve në Spanjë

Eklipsi tjetër total diellor në Spanjë do të jetë në vitin 2026

Më 30 gusht 1905, Spanja përjetoi një eklips total që ndoqi një rrugë të ngjashme në të gjithë vendin. Më pas, më 17 prill 1912, ndodhi një eklips total i parafundit diellor, megjithëse shumë dëshmitarë pohuan se ai u shfaq i pavlefshëm dhe jo i plotë. Ky eklips hibrid kishte një fazë totale të vlerësuar prej më pak se një sekonde brenda një brezi të gjerë kilometër. E parafundit Eklipsi total diellor i dukshëm në Spanjë ndodhi më 2 tetor 1959 në provincat e Tenerife dhe Las Palmas në Ishujt Kanarie., si dhe në provincën e Saharasë.

Eklipsi i fundit diellor total në Spanjë ndodhi më 30 qershor 1973. Ky eklips ishte i dukshëm nga ujërat spanjolle në provincën e Saharasë, ku dukej pothuajse i plotë. Sipas të dhënave të NASA-s, Qyteti i La Güera arriti një fshehje prej më shumë se 99,995% të diskut diellor, duke kaluar të gjithë grupin pak më pak se 500 metra nga bregu spanjoll.

Më 2 gusht 2027, Spanja do të ketë mundësinë të dëshmojë një tjetër eklips total, i cili do të jetë edhe më spektakolar se ai aktual. Megjithatë, ky eklips i radhës mund të vërehet plotësisht vetëm nga rajoni jugor i Andaluzisë, si dhe në Ceuta dhe Melilla.

Si të shihni eklipsin

Për të planifikuar në mënyrë efektive shikimin tuaj të eklipsit total diellor të vitit 2026, ju rekomandojmë të përdorni hartën e krijuar nga Xavier Jubier, zhvilluesi i talentuar francez që qëndron pas aplikacionit Solar Eclipse Maestro. Ky mjet i paçmuar do t'ju ndihmojë të organizoni kohën tuaj dhe të përcaktoni vendin ideal për të dëshmuar këtë ngjarje të jashtëzakonshme qiellore.

Duke zgjedhur çdo territor, harta Jubier ofron një dritare unike të të dhënave të eklipsit që nuk gjenden zakonisht në mjete të tjera, duke përfshirë kohën e saktë të ngjarjes për secilën zonë, gjerësinë e sipërfaqes totale dhe shpejtësinë me të cilën do të përparojë eklipsi. Ju do të jeni në gjendje të dëshmoni eklipsin total nga vende të ndryshme në Spanjë. Në fakt, Eklipsi do të jetë i dukshëm, të paktën pjesërisht, nga të gjitha anët e vendit.

Në një periudhë prej 300 km, Hëna do të errësojë plotësisht Diellin, duke kaluar rajonet veriperëndimore, qendrore dhe lindore të Gadishullit Iberik, së bashku me Ishujt Balares. Megjithatë, pjesa tjetër e zonave të gadishullit nuk do të përjashtohen nga lumturia gjatë eklipsit. Në verilindje, errësira do të mbulojë 99% të qiellit, ndërsa Hëna do të pengojë 90% të diskut diellor në jug.

Në Ishujt Kanarie niveli i errësirës do të arrijë në 70%, por nuk ka arsye për shqetësim. Është një garë emocionuese me kohën ndërsa eklipsi i vitit 2026 po afrohet në Spanjë. E vetmja pengesë e mundshme për madhështinë e kësaj ngjarjeje, përveç mundësisë së lehtë të reve në verë, është perëndimi i diellit. Faza e pjesshme e eklipsit do të ndodhë nga ora 19.30:9 deri në orën 20:8, megjithatë, perëndimi i diellit do të ndodhë midis orës 30:20 dhe 50:20 në A Coruña.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për eklipsin total të Spanjës në vitin 2026.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.