Si do të jetë planeti ynë në 250 milion vjet?

toka 250 milion vjet nga tani

Sipas teorisë së Tektonikës së Pllakave, rafti kontinental i planetit tonë është i ndarë në pllaka që lëvizin vazhdimisht, për shkak të rrymave të konvekcionit të mantelit të Tokës. Lëvizja e vazhdueshme e kontinenteve do të bëjë që brenda 250 milion viteve, planeti ynë nuk duket njësoj si sot.

Miliona vjet më parë, kur u formuan detet dhe kontinentet, ishte vetëm një, Pangea. Deri më sot, lëvizja që kanë pllakat tenton të ndajë kontinentet, kështu që do të vijë një kohë kur, pas kaq shumë ndarjes, ata do të bashkohen përsëri. Si do të jetë planeti ynë në 250 milion vjet?

Kontinentet lëvizin

Pangea e fundit

Business Insider ka organizuar një animacion, duke përdorur projeksione nga profesori asistent Christopher Scotese i Universitetit Veriperëndimor, për të parashikuar Tokën miliona vjet në të ardhmen. Dhe duket si një vend shumë i ndryshëm. Possibleshtë e mundur që, pas zhvendosjes së vazhdueshme të pllakave, do të vijë një kohë kur kontinentet do të kthehen së bashku pasi të formohet një dhe një superkontinent.

Imagjinoni një botë ku nuk ka kontinente ose kufij. Të gjitha vendet e botës do të bashkëjetojnë në të njëjtën pjesë të Tokës dhe vetëm ato që jetojnë në anët mund të shijojnë brigjet dhe detin. Transporti detar do të ishte më i shtrenjtë për të lëvizur në brendësi dhe do të kishte një përqindje shumë më të lartë të njerëzve që nuk mund të ecnin në një plazh kaq lehtë.

Kontinentet po largohen nga njëri-tjetri dhe të tjerët bashkohen për të formuar masa toke që munden ato formojnë një superkontinent. Pamja përfundimtare është e një bote me një oqean që mbush pjesën më të madhe të njërës anë dhe masat tokësore shtyhen së bashku për të formuar një kontinent të vetëm më të madh.

Për ta parë më mirë, duhet vetëm të shikoni videon. Kështu do të jetë planeti ynë në 250 milion vjet:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.