Dimri i kaluar ishte më i ngrohti i regjistruar në të gjithë historinë e Spanjës

dimër më i ngrohtë

Dimri i kaluar ishte më i ngrohti i regjistruar në të gjithë historinë e Spanjës. Ka qenë një dimër me temperatura anormale të larta dhe mungesë të dallgëve të ftohta. Ky trend po përsëritet gjithnjë e më shumë me pasojat e ndryshimeve klimatike.

Në këtë artikull do të analizojmë pse dimri i kaluar ishte më i ngrohti i regjistruar në të gjithë historinë e Spanjës dhe çfarë na pret në pranverë dhe verë.

Dimri i kaluar ishte më i ngrohti i regjistruar në të gjithë historinë e Spanjës

shkurt i ngrohtë

Së bashku me sezonin e dimrit 2019-2020, temperatura mesatare e përgjithshme e vendit pësoi një rritje të dukshme prej 1,9 ºC krahasuar me zakonisht. Megjithëse reshjet mbetën brenda kufijve të pritshëm, disa rajone të detit Kantabrian dhe një pjesë e rëndësishme e zonës së Mesdheut u përballën me kushte të thata, me thatësirë ​​meteorologjike të vazhdueshme. Ndërsa i afrohemi pranverës astronomike, e cila është planifikuar të fillojë më 20 mars në orën 04:06 me kohën e gadishullit, Ka shumë mundësi që Spanja të ketë temperatura mbi mesataren. Sa i përket reshjeve, ka të njëjtin probabilitet që të kalojë ose jo nivelet e zakonshme.

Agjencia Shtetërore Meteorologjike ka publikuar parashikimin e klimës për dimër ish. Sipas raportit, ishte dimri më i ngrohtë i regjistruar, që përputhej me dimrin 2019-20. Sa i përket reshjeve, në përgjithësi ishin brenda kufijve normalë, por në zonat perëndimore të vendit kishte zona me lagështi të lartë, ndërsa në Levant, Zonat e detit Kantabrian, Andaluzisë jugore dhe arkipelagut përjetuan kushte të thata ose shumë të thata.

Temperaturat e dimrit

nxehtësi rekord

Sezoni i dimrit 2023-24, i cili zgjat nga 1 dhjetori 2023 deri më 29 shkurt 2024, shfaqi një nivel jashtëzakonisht të lartë ngrohtësie në të gjithë Spanjën kontinentale. Temperatura mesatare e regjistruar gjatë Kjo periudhë ishte 8,5 ºC, duke tejkaluar mesataren afatgjatë për këtë vendndodhje me 1,9 °C. Kjo e bën atë një nga dimrat më të ngrohtë të regjistruar ndonjëherë, së bashku me sezonin 2019-20, që nga fillimi i mbledhjes së të dhënave në vitin 1961.

Në rajonin e Mesdheut, stina e dimrit u shënua nga një klimë jashtëzakonisht e ngrohtë, ndërsa pjesa tjetër e Spanjës kontinentale përjetoi kushte shumë të ngrohta. Ishujt Balearik gjithashtu përjetuan një nivel të lartë të nxehtësisë, ndërsa Ishujt Kanarie përjetuan një dimër jashtëzakonisht të ngrohtë. Gjatë gjithë periudhës tremujore, temperaturat në mënyrë të vazhdueshme tejkaluan mesataren e periudhës referuese dhe pati periudha të ngrohta të shpeshta, të karakterizuara nga temperatura mbi normale.

Dy episode veçanërisht të dukshme u vunë re nga 21 janari deri më 9 shkurt dhe 12 deri më 22 shkurt, të dyja me temperatura maksimale dhe minimale jashtëzakonisht të larta për këtë periudhë të vitit. Episodet e tjera të mëdha të ngrohta ndodhën nga 8 deri më 13 dhjetor, 29 dhjetor deri më 4 janar dhe 13 deri më 19 janar. Pavarësisht këtyre periudhave të ngrohta, ka pasur disa raste të temperaturave më të ftohta nën normale. Megjithatë, asnjë nga këto raste nuk arriti në nivelin e valës së ftohtë.

Reshjet e dimrit

Për sa i përket reshjeve, stina e dimrit ishte përgjithësisht brenda kufijve normalë. Gadishulli i Spanjës përjetoi një reshje mesatare prej 170,5 mm, që përfaqëson 90% të vlerës normale gjatë periudhës së referencës 1991-2020. Megjithatë, ndërsa shumica e rajoneve të Gadishullit kishin një dimër normal deri në lagësht, Levanti, pjesë të Detit Kantabrian dhe Andaluzia jugore përjetuan një sezon të thatë deri në shumë të thatë.

Arkipelagu Balearik gjithashtu pati një dimër përgjithësisht të thatë, ndërsa Ishujt Kanarie u përballën me një mungesë serioze të reshjeve. Pësoi një rënie të dukshme të reshjeve, me vetëm 118,8 litra për metër katror, ​​që paraqet një rënie të ndjeshme prej 33% krahasuar me mesataren. Ndërkohë, Ishujt Kanarie u përballën me një ulje të konsiderueshme prej 62%, duke marrë vetëm 36,6 litra për metër katror.

Një shqetësim i veçantë ishte reshjet e kufizuara të përjetuara në rajone të veçanta të Mesdheut, duke përfshirë Almería, Murcia dhe zonat bregdetare të Alicante, Valencia dhe Castellón, ku u regjistrua vetëm një pjesë e reshjeve mesatare.

Të dhënat e paraqitura tregojnë një zhvendosje drejt uljes së reshjeve gjatë muajve të dimrit në Spanjë. Megjithatë, Agjencia Shtetërore Meteorologjike përmbahet nga lidhja e drejtpërdrejtë e kësaj tendence me ndryshimet klimatike. Del Campo, nga Aemet, sugjeron se nevojiten analiza statistikore më gjithëpërfshirëse për të nxjerrë përfundime më përfundimtare.

Dhjetori filloi me shumë pak reshje, por janari u kthye në nivele normale dhe shkurti solli reshje mbi mesataren. Kjo rritje e reshjeve ndihmoi në zbutjen e thatësirës meteorologjike në pellgjet veriperëndimore të vendit. Megjithatë, situata vazhdoi në fund të dimrit në pjesën më të madhe të shpatit të Mesdheut, zona të caktuara të detit Kantabrian dhe në të dy arkipelagët.

Parashikimi i stinëve

verë në Spanjë

Tremujori i prillit, majit dhe qershorit, që përkon me pranverën astronomike, ka të ngjarë të përjetojë temperatura mbi mesataren në të gjithë vendin, veçanërisht në rajonin më verior të gadishullit, në bregdetin e Mesdheut dhe në arkipelagë. Megjithatë, është e vështirë të sigurohet një parashikim i saktë i reshjeve, pasi ka një shans të barabartë që pranvera të jetë më e lagësht ose më e thatë se zakonisht.

Kalimi nga dimri në pranverë nënkupton një periudhë përtëritjeje dhe metamorfoze në botën natyrore. Ndërsa ditët zgjasin dhe temperaturat rriten gradualisht, peizazhi pëson një ndryshim gradual, duke hequr të ftohtin e perceptuar të dimrit për të përqafuar vitalitetin dhe rinovimin e pranverës.

Të mërkurën e datës 20 mars në orën 4:06 u njoftua zyrtarisht ardhja e pranverës. Cayetano Torres, koordinator i Zonës së Informacionit Meteorologjik dhe Klimatologjik, ka parë muajt e ardhshëm. Sipas Torres, ka një probabilitet të lartë që temperaturat të rriten mbi mesataren, duke çuar në kushte më të nxehta në të gjithë Spanjën.

Sipas AEMET, Nxehtësia mbi mesataren pritet gjatë stinës së ardhshme të verës. Kjo rritje e temperaturës do të prekë të gjitha vendet mesdhetare, përfshirë Italinë dhe Greqinë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për ngrohtësinë e këtij dimri dhe se si do të ndikojë tek ne.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.