Diferenca midis kohës dhe motit

MOTI

koha dhe moti Ato janë dy nga shprehjet më të përdorura në fushën meteorologjike, megjithatë dhe përkundër asaj që shumë njerëz mund të mendojnë, ato nuk janë koncepte identike dhe ato i referohen përmbajtjes krejtësisht të ndryshme.

Atëherë do ta shpjegoj Qfare eshte dallimi në mënyrë që të jetë më e qartë për ju se çfarë përbëhet nga moti dhe klima.

Kur flet koncepti i kohës i referohet gjendjes së atmosferës. Në këtë gjendje ata ndërhyjnë elementet aq e zakonshme sa temperatura, lagështia ose era dhe shpesh ndryshojnë çdo ditë. Në këtë mënyrë shpesh thuhet se do të jetë një ditë me shi, shumë me erë ose mjaft e ngrohte Kur flasim për kohën, ajo gjithashtu përfshin fatkeqësitë natyrore të tilla si tornadot, uraganet ose ciklonet.

Lidhur me klimën, ajo i referohet mesatares relative të temperatura ose lagështia në një vend specifik ose të përcaktuar në gadishull dhe zakonisht zgjat mjaft vite Në këtë mënyrë shpesh thuhet se klima që mbizotëron në të gjithë zonën lindore është e lagësht. Sipas studiuesve mbi këtë temë, klima ka tendencë të përkojë pesë elemente themelore ashtu siç janë atmosfera, hidrosfera, kriosfera, sipërfaqja e tokës dhe biosferën.

kohë

Prandaj dhe në mënyrë që të mund ta dini perfekt ndryshimi midis të dy elementeve, koha është diçka që prodhohet formë e çastit në një periudhë të shkurtër kohe dhe që ka tendencë të ndryshojë shpesh ndërsa në rastin e klimës i referohet një fenomeni shumë më e përhershme dhe kjo zakonisht mbetet më e qëndrueshme me kalimin e kohës.

Shpresoj të ketë qenë plotësisht e qartë për ju Ndryshimi midis koncepteve të klimës dhe kohës dhe tani e tutje ju dini si t'i dalloni ato pa asnjë problem.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.