Deti i Vdekur

Një nga detet më të famshëm në botë për veçantinë e tij është Deti i Vdekur. Isshtë i famshëm për disa arsye. E para është sasia e saj e lartë e kripës. Kjo e bën jetën në ujërat e saj të paaftë të zhvillohet dhe favorizon që pjesa tjetër e objekteve të mund të notojnë në të. Njihet gjithashtu shpesh pasi përmendet në pasazhe të ndryshme në Bibël. Edhe pse quhet me emrin e detit, është një liqen endorheik që nuk ka asnjë lloj dalje.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, gjeologjinë dhe kuriozitetet e Detit të Vdekur.

tipare kryesore

Deti i Vdekur

Deti i Vdekur është një liqen endorheik që është i rrethuar plotësisht nga toka pa asnjë lloj dalje nga uji në një hapësirë ​​të hapur. Kjo do të thotë, Shtë një liqen hipersalinë me një përqendrim të lartë të kripërave që tejkalon atë të çdo lloji deti ose oqeani. Ndodhet në kufijtë e Jordanisë, Izraelit dhe Bregut Perëndimor. Ndodhet në një thellësi prej rreth 400 metra nën nivelin e detit. Kjo mund të jetë një nga arsyet pse ka një përqendrim kaq të lartë të kripës.

Nëse e shikojmë nga perspektiva, mund të shohim se Deti i Vdekur është një nga pikat më të ulta në tokë. Kjo është, është trupi më i ulët i ujit nga të gjithë. Ajo është e ndarë në dy pellgje që ndahen nga një urë tokësore. Si një e tërë ata ulen në një depresion të krijuar nga një çarje ose thyerje e njohur si Lugina e Jordanit. Kjo është e vendosur midis kodrave të Judesë dhe pllajës së Transjordanit

Pjesa veriore e Detit të Vdekur është pjesa më e madhe dhe më e thellë. TAjo ka një gjatësi prej rreth 50 kilometrash dhe arrin deri në 400 metra të thellë. Pellgu jugor, nga ana tjetër, është vetëm 11 kilometra i gjatë dhe vetëm 4 metra i thellë. I vetmi lum që derdhet në këtë liqen është lumi Jordan. Isshtë i vetmi degë e vazhdueshme uji që ka ky det. Zakonisht shkarkon një sasi të madhe të ujit të freskët, veçanërisht në pellgun verior.

Në pjesën jugore zakonisht ushqehet me ujë nga disa përrenj. Por nuk është një kontribut i rëndësishëm. Kjo do të thotë që niveli i Detit të Vdekur nuk luhatet gjatë gjithë vitit. Sasia e madhe e kripës që ata kanë arrin në vlerat prej 340 gram për litër. Një nga faktorët që nxit sasinë e madhe të kripës është se sasia e ujit të freskët që merr është më e vogël se sasia e ujit që avullohet.

Në këtë rast, kemi avullim shumë të lartë të ujit të detit. Kjo për faktin se ndodhet në një zonë me temperatura të larta dhe pak reshje. Kripërat që gjenden në këtë ujë janë klorur natriumi, klor magnezi, klorur kalciumi, klorur kaliumi dhe bromur magnezi. Mund të thuhet se afërsisht 27% e ujit në këtë det përbëhet nga substanca të ngurta.

Formimi i detit të vdekur

biodiversiteti deti i vdekur

Siç e përmendëm më parë, Deti i Vdekur ndodhet në një luginë të përçarë. Kjo është, është një depresion që kufizohet nga defekte paralele me njëri-tjetrin. Ky defekt shtrihet në të gjithë pllakën tektonike afrikane dhe arabe. Para se të krijohet kjo gropë, deti Mesdhe ishte më i gjerë se tani. Ajo erdhi për të pushtuar të gjitha rrugët dhe Palestinën gjatë periudha jurasike dhe kretace. Megjithatë, në Miocen pllaka arabe u përplas me pjesën veriore të pllakës euroaziatike. Kështu filloi të ngrihej toka dhe u formua vargmali qendror i Palestinës. Pak nga pak, me kalimin e viteve, lugina e çarjes gradualisht u formua dhe u mbush me ujë deti.

Tashmë në Pleistocen, kishte një sasi të madhe toke midis Mesdheut dhe luginës që u formua për shkak të çarjes midis pllakave tektonike. Ishte e mundur të ngriheshin disa metra derisa uji i detit të tërhiqej. Kjo bëri që gropa dhe ujërat të izoloheshin. Gjiri i Aqaba ishte gjithashtu i izoluar.

Biodiversiteti i Detit të Vdekur

noton në detin e vdekur

Siç kemi përmendur më parë, kripësia e Detit të Vdekur është shumë e lartë. Bëhet rreth 10 herë më shumë kripësi e oqeanit. Kjo e bën atë praktikisht një shkretëtirë detare në të cilën vetëm disa qenie të gjalla janë të afta ta banojnë atë. Të vetmet qenie të gjalla të afta për të mbijetuar në këto kushte ekstreme janë bakteret, protozoarët dhe algat njëqelizore.

Shumica e këtyre algave i përkasin gjinisë Dunaliella. Sidoqoftë, përgjatë gjithë vijës bregdetare të Detit të Vdekur mund të gjejmë disa bimë halofite. Këto bimë janë ato që u përshtaten tokave me përqendrime të larta të kripës ose alkalitetit. Përkundrazi, nuk mund të gjejmë asnjë lloj peshku, zvarranikësh, amfibësh dhe aq më pak gjitarë. Në disa raste, disa peshq tërhiqen zvarrë në rrjedhat e lumenjve dhe përfundojnë duke ngordhur pa ndonjë shans për të mbijetuar.

Për këtë arsye, nuk mund të flitet për biodiversitetin kur i referohemi Detit të Vdekur. Sidoqoftë, nuk do të thotë që ky det nuk posedon burime të vlefshme. Falë sasisë së madhe të kripës, kripërat e saj mund të nxirren për qëllime terapeutike. Ju gjithashtu mund të aplikoni baltën që është në shtratin e detit në trup pasi ajo ka veti të mëdha të dobishme me mineralet e saj.

kërcënimet

Megjithëse ky det nuk vuan nga mbishfrytëzimi i peshkimit, përmasat dhe vëllimi i tij janë zvogëluar gjatë dekadave të fundit. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se ujërat devijohen dhe ka nënndarje të mëdha toke që bëjnë që disa zona të rrethinave të përfundojnë duke u shembur. Që nga viti 1960 ka pasur një zvogëlim të vëllimit të përgjithshëm të ujit. Kjo filloi të ndodhte kur Izraeli krijoi një stacion pompimi në brigjet e Detit të Galilesë. Ky stacion pompimi bëri që ujërat e lumit Jordan të devijohen në vendet e tjera që e përdorën atë për të qenë në gjendje të furnizonin dhe ujitnin të korrat.

Duke devijuar një sasi të madhe uji nga dega kryesore e tij dhe duke pasur një sasi të madhe avullimi, po bën që vëllimi i ujit në këtë det të jetë gjithnjë e më i vogël. Ujërat po zvogëlohen rreth 1 metër në vit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Detit të Vdekur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.