Deti i Okhotsk

Deti i Okhotsk

Sot do të flasim për një det që lan brigjet e shteteve të Rusisë dhe Japonisë. Është rreth Deti i Okhotsk. Ndodhet në Oqeanin Paqësor veriperëndimor në brigjet e Azisë Verilindore. Shtë një det që është formuar në një mënyrë kurioze dhe është i rëndësishëm ekonomikisht sot.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, formimin dhe rëndësinë e Detit të Okhotsk.

tipare kryesore

Deti i Okhotsk në Rusi

Shtë një det që lan brigjet e shteteve të Rusisë dhe Japonisë. Sipërfaqja e tij totale është 1.6 milion kilometra katrorë dhe ndodhet në veriperëndim të Oqeanit Paqësor. Ajo ka kufijtë e përcaktuar nga pjesa veriore e vijës bregdetare të Siberisë, në perëndim nga ishulli i Sakhalin, në lindje nga Gadishulli Kamchatka dhe Ishujt Kuril. Bregu verior i ishullit japonez Hokkaido është kufiri jugor i këtij deti.

Formacioni ka qenë mjaft kurioz që kur u formua në dy milion vitet e fundit si rezultat i epokave të njëpasnjëshme të akullit. Ngrirja dhe shkrirja e vazhdueshme ka gjeneruar mjaft rrjedhje në lumenjtë e kontinenteve për të përfunduar duke larë këto brigje. Shtrati i detit është më i ulët në veri dhe perëndim, por ai fiton pak më shumë thellësi ndërsa shkojmë në jug. Në pjesën e cekët gjejmë mesatare prej vetëm 200 metrash. Ndërsa shkojmë në pjesën jugore gjejmë pikën më të thellë që ndodhet në Hendekun Kuril. Kjo zonë më e thellë është rreth 2.500 metra.

Deti i Okhotsk Ajo shquhet për të patur brigje kontinentale me karakteristika të larta dhe shkëmbore. Zakonisht janë si shkëmbinjtë me shumë shkëmb dhe lartësi. Lumenj të mëdhenj që e ushqejnë atë derdhen në këto brigje, të cilat janë Amur, Tugur, Uda, Okhota, Gizhiga dhe Penzhina. Ne do të flasim për të parën më vonë, pasi ajo është degë kryesore dhe e ngarkuar për të shtuar më shumë ujë në det.

Nga ana tjetër, në brigjet e ishujve Hokkaido dhe Sakhalin karakteristikat janë disi më të ulta. Shkëmbinjtë janë më të vegjël dhe më pak shkëmborë në dukje. Kjo përcakton se kripësia është më e ulët në ujërat bregdetare të veriut dhe veriperëndimit. Lëvizja që kanë rrymat e Detit të Okhotsk është kundër akrepave të orës. Kjo zakonisht ndodh pasi ndodhet në hemisferën veriore. Uji i ngrohtë bie borë nga Deti i Japonisë drejt pjesës veriore duke kaluar përmes ngushticës së Tartarit. Ky ngushticë është përgjegjës për ndarjen e Sakhalinit nga kontinenti.

Këto ujëra gjithashtu kalojnë përmes ngushticës së Perouse të vendosur midis Sakhalin dhe Hokkaido. Një pjesë tjetër që ushqehet në Detin e Okhotsk janë ujërat e butë detarë që vijnë nga Paqësori përmes kanaleve të Kuriles.

Klima e detit të Okhotsk

deti i ngrirë

Le të shohim se cila është klima e këtij deti. Shtë më e ftohta në të gjithë zonën e Azisë Lindore. Gjatë sezonit të dimrit, klima dhe regjimi termik janë shumë të ngjashme me atë të deteve Arktik. Domethënë, është sikur të ishte një det i vendosur në polin verior. Temperaturat e ulëta mbizotërojnë gjatë gjithë vitit. Rajonet që janë të vendosura Verilindje, Veri dhe Perëndim përjetojnë mot të rëndë gjatë dimrit. Kjo është për shkak të ndikimit që kontinenti aziatik ka në klimë. Tashmë në muajt tetor-prill gjejmë temperatura mjaft të ulëta me mesatare nën 0 gradë. Këto temperatura vazhdimisht dhe të qëndrueshme me kalimin e kohës bëjnë që deti të ngrijë.

Në pjesët jugore dhe juglindore ka një klimë më të butë detare pasi është më afër Oqeanit Paqësor. Reshjet mesatare vjetore të shiut janë 400 mm në veri, 700 mm në perëndim dhe rreth 1.000 mm në jug dhe juglindje. Edhe pse pjesa veriore ka më pak reshje, temperatura e saj është shumë më e ulët dhe deti ngrin.

Aspekti ekonomik i Detit të Okhotsk

ishulli kuril

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, ky det nuk është i rëndësishëm vetëm nga pikëpamja biologjike, por edhe nga pikëpamja ekonomike. Le të analizojmë së pari biodiversitetin që ka ky det. Oneshtë një nga detet më produktivë në botë. Dhe është se ajo ka një kullim lumor që ndihmon në kullimin e madh sasia e ujit të ngarkuar me lëndë ushqyese që favorizon përhapjen e jetës. Përveç kësaj, ajo ka një shkëmbim intensiv të rrymave detare dhe një ngritje të ujërave të thella të oqeanit që janë të ngarkuara me lëndë ushqyese dhe janë faktorë të favorshëm për zhvillimin e biodiversitetit.

Flora përfaqësohet kryesisht nga lloje të shumta të algave. Këto alga kanë interes të mirë tregtar për një mori produktesh. Në faunën e saj, Midis të tjera, dallohen midhjet, gaforret, iriqët e detit. Si specie peshqish me rëndësi të madhe tregtare kemi harengë, luledele, merluc, salmon etj. Megjithëse në proporcion më të vogël, Deti i Okhotsk është gjithashtu i banuar nga disa gjitarë detarë, duke përfshirë balena, luanë deti dhe vula.

Kapjet e peshkut janë të rëndësishme për ekonominë e Rusisë. Transporti i rregullt transportues që lidh portet lindore të Rusisë bëhet përmes Detit të Okhotsk. Akulli i dimrit që mbulon këtë det të ngrirë është një pengesë për trafikun detar, ndërsa në verë është mjegulla. Megjithëse ka një interes të madh tregtar, është e rrezikshme të lundroni në këto zona. Një rrezik tjetër që mund të kemi kur lundrojmë në këtë det janë rrymat e forta dhe shkëmbinjtë e zhytur. Ato mund të çojnë në prishje anijesh dhe aksidente shumë të padëshiruara.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Detit të Ohhotskut dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.